Ryzen 5 3600 çok ısınıyor

StiltSkin

Hectopat
Merhaba dün bilgisayar topladım, fakat hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen çok ısınıyor. Sistem boştayken 95 oyun testi yaparken işlemcinin 95, 105 derece arası gidip geldiğini gördüm ve hemen sistemi kapattım. Daha sonra baktım işlemcinin fanı yerine tam oturmamış. Fanı tekrar güzelce sabitledim sistemi açtım işlemci boştayken 50 ile 80 derece arasında seyrediyor.

Sıcaklık 52 dereceyken bir anda 70 oluyor ve sonra 50, 60 derecelere düşüyor, ardından yine 70, 73 oluyor ve tekrar 50 derecelere geriliyor. Bunun üzerine BIOS'a girip sistem fan hızını %50'lerden %75, %100'lere getirdim fakat hala derecede gram bir değişim yok. Kasamın sirkülasyonunun çok iyi olduğunu düşünüyorum, zaten satın almadan forumda çok araştırdım, incelemelere baktım hiçbirinde işlemciler bu denli ısınmıyor.

Ekran kartı Battlefield 5 bütün ayarlar Ultra'da ve RTX açık olmasına rağmen 60 derecede fakat işlemci alev topuna dönüyor.
İşlemcinin bu kadar ısınmasından hiç hoşnut değilim, sizce işlemcinin bu denli ısınması normal mi yoksa bir anormallik var mı?
Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Sistem özellikleri:
Anakart: MSI B450M PRO M.2 Max.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: Gigabyte 2070 Super.
PSU: FSP Hydro 700W.
Kasa: Cooler Master TD500 Full mesh panel.

Son düzenleyen: Moderatör:

Soğutucunuz stok fan mı?
Evet stok soğutucu kullanıyorum, komik olan durum şu boşta 80 görürken full yükte 85 görüyor :D
Açık kaldıktan sonra macun yenilediniz mi hocam? İşlemci ile soğutucu arasına tam oturmamış olabilir tekrar taktiginizda.
Hocam kontrol ettim tam oturuyor olarak görünüyordu, hatta fanı almayı denerken işlemci üzerine yapıştı fan termal macun sayesinde. Fakat bir iki güne bir termal macun alıp tekrar denerim.

Öncelikle BIOS'dan CPB kapatın bir de öyle deneyin ısınmasının çeşitli sebepleri olabilir kasanın hava akışı kötü olabilir kasa içi kablolama vs.

Stok fanlar yeterli olmuyor genelde ama cidden yüksek değerler. Soğutucunuzun modeli nedir? Ben de 2700x aldım ve tdp değeri daha düşük bir soğutucu koymuşlardı hazır sistemdi, aynı sorunu yaşadım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı