Çözüldü Ryzen 5 3600 çok ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PPrens

Hectopat
Arkadaşlar kullanım oranlarıyla ilgili yeterli bilgim yok fakat %25-35 kullanım aralığında sıcaklık sürekli 80-95 °C. Bu normal midir? İşlemciyi 4 ay önce satın aldım ilk takarken çalışmadığı için birkaç kez tak-çıkar yaptım. Termal macuna zarar vermiş olabilir miyim? Kendi stok soğutucusuyla kullanıyorum, kasamın hava akışı gayet güzel. Bu eğer bir problemse nasıl çözebilirim?

Adsız.png

Çözüm
AMD Precision Boost ve varsa oyun modu (Game mode) BIOS'tan kapatılmalı.
Elle voltaj girmenizinde çok yararı olacaktır. Otomatikte çok fazla verebiliyor anakart.
Dediklerimi halledebilirsen büyük ihtimalle sıkıntı çıkmayacaktır. Otomatik overclock açıkken gereksiz voltaj tüketiyor sistem. Otomatik voltaj açıkken de aynısı geçerli.
AMD Precision Boost ve varsa oyun modu (Game mode) BIOS'tan kapatılmalı.
Elle voltaj girmenizinde çok yararı olacaktır. Otomatikte çok fazla verebiliyor anakart.
Dediklerimi halledebilirsen büyük ihtimalle sıkıntı çıkmayacaktır. Otomatik overclock açıkken gereksiz voltaj tüketiyor sistem. Otomatik voltaj açıkken de aynısı geçerli.

Çözüm
Arkadaşlar kullanım oranlarıyla ilgili yeterli bilgim yok fakat %25-35 kullanım aralığında sıcaklık sürekli 80-95 °c. Bu normal midir? İşlemciyi 4 ay önce satın aldım ilk takarken çalışmadığı için birkaç kez tak-çıkar yaptım. Termal macuna zarar vermiş olabilir miyim? Kendi stok soğutucusuyla kullanıyorum, kasamın hava akışı gayet güzel. Bu eğer bir problemse nasıl çözebilirim?

Eki Görüntüle 1102582

Stok soğutucu o işlemci için yetersiz. Ya işlemcinin voltajını düşüreceksin ya da yani soğutucu alacaksın.

BIOS ayarlarından işlemci performansını normale aldın mı ilk satın aldığında? En üst performans ayarında oluyor o ısınma yapıyor çünkü. Normal ayarda yeter soğutucun.

Arkadaşlar kullanım oranlarıyla ilgili yeterli bilgim yok fakat %25-35 kullanım aralığında sıcaklık sürekli 80-95 °C. Bu normal midir? İşlemciyi 4 ay önce satın aldım ilk takarken çalışmadığı için birkaç kez tak-çıkar yaptım. Termal macuna zarar vermiş olabilir miyim? Kendi stok soğutucusuyla kullanıyorum, kasamın hava akışı gayet güzel. Bu eğer bir problemse nasıl çözebilirim?

Eki Görüntüle 1102582
Kule tipi soğutucu ile sorununuz çözülebilir. Tabi voltaj vs ayarlardan sonra.

Arkadaşlar merak ettiğim olay 95 leri görmesi normal midir? Bios ekranında bile 60 derecelerde geziyor işlemci bozuk olmasın?Çünkü benim pc kasası zaten oldukça havadar. Akşam bios ayarını yapıp yeniden deneyeceğim. Gene olmazsa soğutucu şart anlaşılan.

Yeni konular

Geri
Yukarı