Ryzen 5 3600 düşük GHz sorunu

XintrA

Hectopat
Yer
Nederland/Amsterdam
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Arkadaşlar sorunum başlıkta belirttiğim gibi. Biraz daha açmak gerekirse. Yaklaşık bir ay önce rahat bir şekilde 4.125 GHz'lere çıkabiliyordum, buna oyunlarda dahil. Fakat günün birinde hava 36 derece iken akşama kadar oynadım. En son Valorant oynadım ve PC yeniden başlattı. Isınmadan kaynaklı diye düşünüyorum. Bu arada son baktığımda işlemci 85, anakart 52 dereceydi(oyundan önce). Ve o günden sonra PC boştayken zar zor 4.05 GHz'lere çıkıyor. Oyunlarda Max.3.95 GHz gördüm. Sizce bunun sebebi nedir? Kalıcı mıdır? Soğutucu almam gerekir mi? Eğer almam gerekirse kullandığım kasaya uygun soğutucu önerir misiniz?

İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: G.Skill Ripjawsv 3600MHz CL18 8X2.
Ekran kart ı: MSI RX 590 Armor OC.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.
Kasa: Corsair Spec-04.
İşletim sistemi: Windows 10.

Not: Kasa soğutması şu şekilde. Ön tarafta CM masterfan Pro 120 Air Flow, arkada AF120 performance Edition ve yukarıda kasayla beraber gelen Corsair 120 mm kırmızı LED fanla beraber 3 adet fanım bulunuyor. Sıcaklıktan dolayı yan kapak açık kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Islemci ve anakart isilarin ciddi anlamda yuksekmis. Sogutamadigin icin, islemci turbo frekansinda sabit duramiyor. Sogutucu alman sart. Havalar isindi normal durum. Su an alamiyorum diyorsan da undervolt yap.

Islemci ve anakart isilarin ciddi anlamda yuksekmis. Sogutamadigin icin, islemci Turbo frekansinda sabit duramiyor. Sogutucu alman sart. Havalar isindi normal durum. Su an alamiyorum diyorsan da undervolt yap.

Stok fan ile yüksek frekanslar da kalması biraz zor özellikle bu havalar da kule tipi soğutucu bakmanı öneririm.

Cevaplarınız için teşekkürler. Kasam 150mm destekliyor. Uygun F/P çift fanlı bulabilirseniz sevinirim. Ben pek bulamadım da. Maksimum 400TL bütçem var.

Arctic frozen 3e-sports alabilirsin fiyat performans icin idealdir ve 3600 islemci ile kullanan çok kişi var.

Kasaya sığar mı peki? Malum dar biraz.
Bu arada bu ürün nasıl bir bilginiz var mı?
Dark Freezer X94bl.
Cevaplarınız için teşekkürler. Kasam 150mm destekliyor. Uygun F/P çift fanlı bulabilirseniz sevinirim. Ben pek bulamadım da. Maksimum 400TL bütçem var.

Macunun 2 günde kuruduğunu mu düşündünüz?

Beyler şu son günlerde wasd tuşlarında takılma yaşıyorum. Şu ana kadar CS:GO, PUBG ve GTA 5'te gördüm bu sorunu. Oyunda herhangi bir takılma yok. Bunun bşr çözümü yok mudur?

Macunun 2 günde kuruduğunu mu düşündünüz?

Beyler şu son günlerde wasd tuşlarında takılma yaşıyorum. Şu ana kadar CS:GO, PUBG ve GTA 5'te gördüm bu sorunu. Oyunda herhangi bir takılma yok. Bunun bşr çözümü yok mudur?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı