Ryzen 5 3600 fan hızı aniden artıyor

Mustafa ergn

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli/Körfez
Daha fazla  
Meslek
Teknik Bilgiler Endrüstiyeli
Dostlarım, başlıkta belirttiğim üzere, belki biliyorsunuzdur. Yakın zamanda PC topladım. Her şey iyi, hoş, tüm ayarlarımı yaptım ama bir sorunum var.

İşlemcim ne zaman yük altına girse fan bir anda artırıyor. fan bir anda hızlanıyor. Sonra tekrar düşüyor.

Bunun sebebi nedir?

BIOS'tan cbp kapatırsanız düzelir.

Hocam cmp ne nereden kapanıyor? Anakartım Gigabyte B450M S2H v2.

Peki niye böyle bir saçmalık yapmışlar. Cekirdek hızı artıyor sonra fan hızı artıyor. Sonra çekirdek hızı düşüyor fan hızı düşüyor?
Bir de hocam bu ankarta ışıkları falan fan Controllerini yapacağımız bir programı bulunuyor mu?

Peki niye böyle bir saçmalık yapmışlar. Cekirdek hızı artıyor sonra fan hızı artıyor. Sonra çekirdek hızı düşüyor fan hızı düşüyor?

Fan hızının artmasının sebebi işlemcide çekirdek performans arttığı, çekirdekler daha yüksek frekanslara çıktığı için işlemci daha çok Watt çekiyor ve dolayısıyla daha çok ısınıyor. Bunun soğutulması için de dolayısıyla fan RPM hızının artması lazım.

Bilgisayar yük altına girdiğinde voltaj yükseltiyor yüksek frekanslara çıkmak için. Bu durumda da sıcaklık aniden yükselmiş gibi gösteriyor. Sıcaklık görüntüleme programını açıp chromede bir sekme bile açarsanız sıcaklığın 15 20 derece artıp fanların hızlandığını görebilirsiniz. BIOS'a girdiğinizde advanced moda geçip oradan tweaker sekmesine girerseniz orada olması lazım. Benim kartım da gigabyte ve bende öyle.

Fan hızının artmasının sebebi işlemcide performans arttığı için işlemci daha çok Watt çekiyor ve dolayısıyla daha çok ısınıyor. Bunun soğutulması için de dolayısıyla fan RPM hızının artması lazım.

Ama hocam durum şöyle yeni bir işlemci ve yeni kurdum sistemi mi? Gariptir ki baslat menüsünü bile açsam işlemci yuk altına girdiği için fan bir anda çalışıyor sonra tekrar devir düşürüyor. Bu böyle sürekli?

Bir de hocam bu ankarta ışıkları falan fan Controllerini yapacağımız bir programı bulunuyor mu?

Hocam eyvallah ama ben BIOS'tan yaptığım fan ayari BIOS'ta kalıyor bilgisayar yeniden başlasa bile BIOS ayarlarını saymiyor masaüstünde?

Stok fan dışında başka bir soğutucu taksam düzelir mi?
Normal. Ama kapatılmasını önermem. Çünkü işlemciye ne kadar çok yüklenir isen fan ona göre kendini ayarlayıp onu soğutmaya çalışıyor.

Ama hocam çok sinir bozucu ses stok fandan ben mesela bir program aciyorum fan seni yükseliyor. İşlemci haliyle yuk altına girdiği için sonra bir de devir düşürüyor. Bu sadece bu işlemciye has bir şey mi? Sinir bozucu!

Benim eski DDR3 sistemimde hiç böyle bir şey yoktu.

Hocam eyvallah ama ben BIOS'tan yaptığım fan ayari BIOS'ta kalıyor bilgisayar yeniden başlasa bile BIOS ayarlarını saymiyor masaüstünde?

Stok fan dışında başka bir soğutucu taksam düzelir mi?

Ama hocam çok sinir bozucu ses stok fandan ben mesela bir program aciyorum fan seni yükseliyor. İşlemci haliyle yuk altına girdiği için sonra bir de devir düşürüyor. Bu sadece bu işlemciye has bir şey mi? Sinir bozucu!

Benim eski DDR3 sistemimde hiç böyle bir şey yoktu.
Ben CBP kapatıp undervolt yapmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı