Ryzen 5 3600 Hava Soğutma mı Sıvı Soğutma mı Alınmalı?

Furkan Taylan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar, kasa olarak bunu kullanıyorum: Frisby işlemcim Ryzen Master üzerinden 1.3 voltaj ile 4.2GHz'ye ayarlı yük altında 92 dereceleri görüyorum cpu-z'nin programından. Oyunlarda şuana kadar CS:GO'da maksimum 75 dereceye ulaştı sizce sıvı soğutmamı yoksa hava soğutmamı almalıyım ne önerirsiniz?

Çok fazla para bayılmaya gerek yok orta halli iyi bir hava soğutma yeterli olacaktır zira işlemciyi daha fazla zorlayamazsınız.

Maddi imkan varsa neden sıvı soğutma olmasın. Maddi imkan yoksa Tower soğutucu Hyper evo 212'den aşırı memnunum. 6 senedir sıkıntısız.
Arkadaşta 9900 k yada 3900 x yok ve hatta 3600 x bile değil hız aşırtma sınırları belli olan bir işlemci kullanıyor. Günümüzde sıvı soğutma çok iyi olmadıkça iyi bir hava soğutma sistemi kadar performans veriyor yani fazladan para vermesini gerektirecek bir durum yok.

9900K işlemciye CoolerMaster 120 mm sıvı soğutucu kullanıyordum. Gayet serin çalışıyordu. Yük altında 55 derecelerdeydi. Burada bir arkadaşın sıvı soğutma hortumu patlaması üzerine hava soğutmaya dönüş yaptım. Arctic Freezer 34 Duo modelini aldım. İnanmayacaksınız belki yük altında oyunlar da şuan 50-55 derece arasın da kullanıyorum. Çok kaliteli hava soğutma. Tabi ki bunda kullandığınız macunda önemlidir. Ben Arctic Silver 5 kullanıyorum. Açık söylemek gerekirse sıvı soğutma ile aynı serinlikte ve daha ucuz fiyata iyi performans alınabiliyormuş. Tabi ki paranız varsa sıvı soğutma sıcaklık düşüşün de anlık sıcaklığı indirir ve görsel olarak size daha hoş gözükecektir.

Arkadaşta 9900 k yada 3900 x yok ve hatta 3600 x bile değil hız aşırtma sınırları belli olan bir işlemci kullanıyor. Günümüzde sıvı soğutma çok iyi olmadıkça iyi bir hava soğutma sistemi kadar performans veriyor yani fazladan para vermesini gerektirecek bir durum yok.
İşlemcimi daha fazla zorlamak için alıcaktım aslında sınır derken nasıl bi sınır var işlemcide?
Birde bu overclock işleminde tek çekirdek performansı düşüyor gibi bi duyum almıştım doğrumu acaba?

Tek çekirdek performansı aksine artar öyle bir durum yok. İşlemcinin hız aşırtma performansına gelirsek internette 4.2'nin üstü frekansta kullanan yok bu işlemciyi tahminimce zaten daha fazla artıramazsınız frekansı bu yüzden dedim yani. Belki 4.3 falan oda zor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı