Ryzen 5 3600 İçin Sıvı/Hava Soğutma Lazım mı?

Ryzen 5 3600'lü bir PC alacağım oyun oynamak dışında Unity vb. programları da kullanacağım. Sizce sıvı soğutma veya hava soğutma gerekli mi?

Merhaba, aynı işlemciyi kullanıyorum. Bahsettiğin işlemlerde kesinlikle harici soğutma kullanman gerekiyor. Çünkü ben stok fan ile en basitinden, sistem boşta 55-60 derece, Cinebench R15 ve Prime95'te tam yük altında abartmıyorum 100-108 dereceleri gördüm, hatta sistem yüksek ısılara maruz kaldığından Benchmark'ı tamamlayamıyor ve kendini kapatıyordu. Kasa seçimi ve kasa içi hava sirkülasyonu da önemli tabii ki. Ayrıca kullandığın termal macun da kalitesine göre sıcaklığa en azından 5-10 derece katkı sağlıyor. Kasa Rampage Majesty 6 tane 12cm Fan ile kullanıyorum. Uzun araştırmalar sonucunda, bütçem elverdiği şekilde;

Cooler Master MasterAir MA410P Soğutucu
Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas Partiküllü Termal Macun ile sıcaklık olayını çözdüm.
Fark muazzam oldu diyebilirim.

Ortam sıcaklık: 26-28 derece
Sistem boşta: 40-45 derece
Tam yük altında: 80-85 derece olarak gözlemledim. Bence hava soğutmaya göre çok ideal sıcaklıklar kesinlikle tavsiye ederim. İşlemciden de çok memnunum tam bir F/P ürünü.

Yeni konular

Geri
Yukarı