Ryzen 5 3600 hız aşırtmalı gelir mi?

Hız aşırtmalı değil. 3.6 GHz stok, 4.2 GHz turbo frekansa sahip. BIOS'ta varsayılan olarak açık gelen CPB (Core Performance Boost) sayesinde sıcaklığa, yüke ve birçok şeye göre frekans, bu stok ve turbo değerler arasında dolanır. Bu overclock değildir.

Yakın zamanda bu işlemciyi almayı planlıyorum AMD Ryzen 5 3600 İşlemci Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor. Bir yorumda işlemcinin hız aşırtmalı geldiği yazıyor. Satıcının OC yapmış olma ihtimali var mı? OC yapmak için kutudan çıkması gerekmiyor mu? Aynı zamanda aynı fiyata başka siteden öneriniz var mı?

Core performance Boost ayarı BIOS ile açık olarak başlıyor ise bilgisayar o zaman bu değerlerin görülmesi zaten normaldir. Satış esnasında yazılan frekanslar genelde taban frekasnlar olur. Özellikle işlemcinizi iyi soğutursanız Core performance Boost ayarı sayesinde 4.2 GHz gibi frekansları görebilirsiniz.

Core performance Boost ayarı BIOS ile açık olarak başlıyor ise bilgisayar o zaman bu değerlerin görülmesi zaten normaldir. Satış esnasında yazılan frekanslar genelde taban frekasnlar olur. Özellikle işlemcinizi iyi soğutursanız Core performance Boost ayarı sayesinde 4.2 GHz gibi frekansları görebilirsiniz.
Peki o ayarı açmadan stok fan yeterli olur mu?

Peki o ayarı açmadan stok fan yeterli olur mu?

Core performance Boost ayarı zaten işlemcinizin ısısına göre hareket ediyor eğer işlemcini serin kalamıyorsa zaten frekansları yüksetmiyor diye biliyorum ama isterseniz kapatabilirsiniz. Ayriyeten stok fanın hız aşırtma dışı koşullarda yeterli olması lazım.

Core performance Boost ayarı zaten işlemcinizin ısısına göre hareket ediyor eğer işlemcini serin kalamıyorsa zaten frekansları yüksetmiyor diye biliyorum ama isterseniz kapatabilirsiniz. Ayriyeten stok fanın hız aşırtma dışı koşullarda yeterli olması lazım.
Bahsettiğim yorum buydu. Yorumu yapan kişinin dediğine göre aşırı ısınıyormuş da o yüzden sordum.

Dosya Ekleri

• yorumm.JPG
    yorumm.JPG
    35 KB · Görüntüleme: 29
2020 üretimi olmayan R5 3600'ler ısınıyor genellikle. BIOS'tan CPB kapatırsanız 3.6 GHz'e sabitlenir ve ısı sorununuz olmaz. Performans da bir tık düşer tabii buna bağlı olarak.

2020 üretimi olmayan R5 3600'ler ısınıyor genellikle. BIOS'tan CPB kapatırsanız 3.6 GHz'e sabitlenir ve ısı sorununuz olmaz. Performans da bir tık düşer tabii buna bağlı olarak.
2020 üretimi olup olmadığını nerden anlarım? Bide varsayılan olarak gelen bir ayar ısınma problemi yapması saçma değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı