Ryzen 5 3600 için 65-78 derece tehlikeli mi?

dzdenoglu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi işlemci sıcaklığıyla ilgili bir sıkıntım var. Yaklaşık 3 ay önce tamamıyla oyun amaçlı bir bilgisayar topladım. Topladığım ilk bilgisayar olduğu için oynadığım her oyunda bileşenlerin sıcaklık değerlerini takip etmeye özen gösterdim. Şu zamana kadar oynadığım oyunlar işlemcime fazla yük bindirmediği için işlemci sıcaklığım ortalama 65 dereceyken nadiren anlık 70 dereceye çıkıp düşüyordu. Dün gece AC: Odyssey kurup yine MSI Afterburner ile sıcaklık takibi yaparken işlemcinin yer yer %50-60 yer yer %70-80 civarlarında kullanıldığını ve sıcaklığının 65-78 ama ortalama 72-73 derece gibi bir sıcaklıkta olduğunu gördüm. Bunun üzerine yaklaşık 2-3 haftadır sürekli çalışır halde olan bilgisayarıma Prime95 stress testi yapmaya çalışırken mavi ekran hatası aldım ve bilgisayarı bir süre dinlendirdim. Sabah aynı testi 30 dakika boyunca uyguladım aldığım sonucu sizle paylaşmak istedim. İşlemcimde stok soğutucu kullanıyorum ve şu an için çok acil değilse yeni bir soğutucuya para vermek istemiyorum. Sonuç olarak şimdiye kadar oynadığım AAA oyunlarda işlemci sıcaklığı konusunda bir sıkıntı yaşamamıştım ancak AC: Odyssey'de yaşadığım sıkıntıdan dolayı endişelendim. Sizce sıcaklık değerlerim sıkıntılı mı? Tamamıyla oyun amaçlı bir bilgisayar olduğunu ve başka hiçbir oyunda işlemci sıcaklığımın 70 derecenin üstüne çıkmadığını tekrar hatırlatayım. Bilgisayarı her açtığımda Ryzen Master uygulaması ile yaptığım işlemci ayarlarım: 4.2 GHz, 1, 13125 v.

Sistemim: Gigabyte B450M S2H, AMD Ryzen 5 3600, Palit 1660 Super, 2 tane Corsair Vengeance LPX 8 GB 3000 MHz, Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM, Kingston A400 240 GB.

Dosya Ekleri

• 4.2ghz prime 95 30 dk.png
    4.2ghz prime 95 30 dk.png
    91,8 KB · Görüntüleme: 60

Yeni konular

Geri
Yukarı