Ryzen 5 3600 için Anakart önerisi

Bütçe
800₺
Hocam bu anakart niye bu kadar ucuz ve galiba R5 3600 desteklemiyor. Bilginiz var mı?

MSI B450M Mortar Max AM4 DDR4 3466 HDMI DP 2X M.2 USB3.2 mATX bilgisayar Anakartı

Destekliyor, 5.nesil bile takarsiniz. 3600 ile kullanıyorum, yer yer Game Boost açarak 4.2 GHz ile kullandım VRM sıcaklığı 55 dereceyi geçmedi, soğutması yeterli. Şirin, narin ve yeterince güçlü anakart. Port sayısı da gayet yeterli. Tomahawk'in kardeşi diyebiliriz. 3600'e gani gani yeter. Zamanında 600'lere düşüyordu bu ve beraberinde B550 modelleri de düşüyordu ancak şu anki devirde kolay kolay tekrar düşeceğini düşünmüyorum.

Destekliyor, 5.nesil bile takarsiniz. 3600 ile kullanıyorum, yer yer Game Boost açarak 4.2 GHz ile kullandım VRM sıcaklığı 55 dereceyi geçmedi, soğutması yeterli. Şirin, narin ve yeterince güçlü anakart. Port sayısı da gayet yeterli. Tomahawk'in kardeşi diyebiliriz. 3600'e gani gani yeter. Zamanında 600'lere düşüyordu bu ve beraberinde B550 modelleri de düşüyordu ancak şu anki devirde kolay kolay tekrar düşeceğini düşünmüyorum.

Hocam eyvallah.

Ryzen 5 3600'ü kullanarak. Undervolt yapacağım sizce bu konuda nasıl yardımcı olur.

Bundan önce Gigabyte B450M S2H V2 modelini kullanıyordum. O anakart Secure Boot işlemi sonrası kendini kapattı ve hiçbir şekilde açılmadı görüntü gelmesi fanlar ara ara dönüyordu vss.

Bu konuda Gigabyte sınıfta kaldı maalesef.

Bir sorumda şu, siz Ryzen 5 3600 ve MSI Mortar Max ikilisi ile Undervolt veya Overclock işlemi yaptınız mı?

Amaç işlemci bayağı ısınıyor voltajı ayarlamak lazım.

Undervolt ve overclock yapmayı denedim ancak silikondan ötürü pek fazla fayda sağlamadı bana, ben de olduğu gibi kullanıyorum (CPB ve PBO açık). Ancak sizin işlemcinizin silikonuna bağlı olarak UV veya OC yapabilirsiniz. MSI'ın BIOS'u bu konuda oldukça iyi ve sade.

Undervolt ve overclock yapmayı denedim ancak silikondan ötürü pek fazla fayda sağlamadı bana, ben de olduğu gibi kullanıyorum (CPB ve PBO açık). Ancak sizin işlemcinizin silikonuna bağlı olarak UV veya OC yapabilirsiniz. MSI'ın BIOS'u bu konuda oldukça iyi ve sade.

Eyw hocam.

Benim Silikon düzeyi Gold çıkmıştı. Daha önce denediğimde.

Sizce undervolt yapmaya gerek var mı? bu işlemcide sizde durumlar nasıl. Bir anda sıcaklık artıyor mu veya inip aniden çıkıyor mu?

Sık yaşanan bir şey galiba bu, aksi taktirde işlemci fanı da baya gürültü yapıyor. PBO ve CPB açıkken.

Düşünceleriniz.

Boştayken aniden sıcaklık artabiliyor evet, buna bağlı olarak fan sesi de artıyor. Wraith Prism ile kullanıyorum ben ortalama 70 derecelerde falan oluyor yükte, o nedenle UV yapmaya ihtiyaç duymadım. Sizin de sıcaklıklarınız çok artmıyorsa gerek yok ancak ben daha düşük voltajla daha yüksek frekans ve sıcaklıkları da olabildiğince düşük tutmak istiyorum diyorsanız da deneye deneye uygun voltajı ve frekansı bulabilirsiniz.

Teşekkürler hocam,

İlgili konu hakkında daha önce UV değerlerimi bulmuştum ama MSI anakart ile birlikte kullanacağım işlemciyi normal şekilde eğer dediğiniz gibi fazlaca bir sıcaklık olmuyorsa (80 - 90 gibi ) stabil kendi ayarları neyse oynamadan o şekilde kullanacağım.

Bu nedenle bir sorum daha olacak;

Sıcaklığın arttığında fan sesinin de artmaması için ne yapılmalı. Ben de bulunan soğutucu, yani ekstra bir ayar yapmak mümkün mü ? Bu konuda.

Soğutucu için curve ayarı yapabilirsiniz. Bunun için MSI Center uygulaması var, oradan istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz hem anakartı hem fanları.
1649696980290.png

Bu kısımdan kendi isteğinize göre fan eğreltisi oluşturabiliyorsunuz. Her yerde geçerli olsun diyorsanız BIOS'tan da yapılabiliyor aynı şekilde.

Son düzenleme:
Soğutucu için curve ayarı yapabilirsiniz. Bunun için MSI Center uygulaması var, oradan istediğiniz gibi kontrol edebiliyorsunuz hem anakartı hem fanları.
Eki Görüntüle 1356551

Bu kısımdan kendi isteğinize göre fan eğreltisi oluşturabiliyorsunuz. Her yerde geçerli olsun diyorsanız BIOS'tan da yapılabiliyor aynı şekilde.
Bu yazılımı nereden indiriyoruz ve soğutucum ile sorunsuz kullanabilir miyim? Yani ve bu anakart sanırsam 3 tane fan destekliyor anakart üzerinden kontrol edebilmemiz için hızını vs.

Geri
Yukarı