Ryzen 5 3600 için sıvı soğutma gerekli mi?

mukon

Hectopat
Ryzen 5 3600 ile stok soğutucu kullanmanın uzun vadede zararı olur mu? Yoksa almışken sıvı soğutma alınmalı mı? Ayrıca sıvı sogutma olarak Corsair H100I PRO veya H100I RGB düşünüyorum, farklı önerisi veya deneyimi olan var mı?

Stock soğutucu kullanımının zararı olmaz. Overclock yapmak istiyorsan o zaman ek bir para verip sıvı soğutma çözümlerini kullanabilirsin.

200 tlye dark freezer marka hava soğutma yeterli olucaktır. Makul bir şekilde overclockta yapabilirsin

Stok hızlarda ve bir miktar overclock yükünde bile yeterlidir. Ancak çok fantazik bir serinlik istiyorum veya ben çok fazla overclock yapacağım derseniz kaldırmaz, kaliteli bir hava veya sıvı soğutma alınmalı.

Bende 3600X var, Cooler Master Masterliquid ML240L ile kullanıyorum. İnanılmaz iyi soğutuyor, ağır yük altında işlemci maksimum 58 dereceyi gördü. Tavsiye ederim, sadece fanların rpm ayarlarını iyi yapmak lazım yoksa çok sesli çalışıyor.

3600'ı H150i ile kullanıyorum. Soğutucu önceden elimde vardı, yeni aldğım işlemciye taktım. Extreme değerlerde bile çok sessiz çalışıyor ki normalde Balanced ayarlarda kullanıyorum. Boşta 35 derecelerde en ağır yük altında ise 58 dereceler görüyor. Bütçeniz uygunsa sıvı soğutma tabii ki daha iyidir.

Bence gerekli değil, overclock bile yapsanız fazla dandik olmayan bir push-pull fanlı soğutucu işe görecektir. Sessizliğine göre performansı ve fiyatı güzel olan X34 DUO önerebilirim arkadaşım kullanıyor cidden sessiz, bunun dışında Akasa Venom veya farklı kaliteli modeller de var fiyatları uygun olan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar en ağır yük altında diyorsunuz fakat bu hangi şartlar da? Stress testinde mi, render da mı? Oyun da mı nerede? Ayrıca OC ettiniz mi ettiyseniz kaç GHZ ve voltaj değerleriniz neler?
Benim Ramtech T6 diye 150 liraya aldığım dandik bir soğutucum var. Buna Arctic Bionix P12 fanlardan 2 adet alarak taktım. Push-Pull şeklinde. Termal macun olarak yine Arctic MX4 kullandım. İşlemcim i5 2500K 4.5 GHZ OC'li ve 1.32 Voltaj ile. Boşta 39-40 derece BF 1 de işlemci %100 yükte en fazla 62 derece. Bu arada şehir olarak Hatay'dayım. Buraların sıcağı malum.
3600 muhtemelen biraz daha serin olacaktır. Benim gibi yüksek OC değerlerine çıkmadan kullanacaksanız kaliteli bir hava soğutma veya 240-280 mm radyatörlü hazır sıvı soğutmalara bakabilirsiniz. Yok fabrika verilerin de kullanacaksanız şayet, hava soğutma gayet yeterli...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı