Ryzen 5 3600 için soğutma önerisi

3600'lerin stok soğutucusu yeterli olmuyor özellikle CPB açık ve tam yükteyken işlemci alev alıyor. Genelde kule tipi soğutucu öneriliyor ama benim önerim undervolt işlemi. 3600'ler için çok fazla undervolt videoları var performans kaybı olmadan daha düşük sıcaklıkta kullanabilirsin bu işlemle.

Stock fan bence fazlasıyla yeterli, overclock yapsanız bile eğer yeni üretimlerden değilse 4.3 GHz'i bile anca görüyorsunuz, altın yıldız ile belirtilmiş çekirdeklerde de anca 4.4 görürsünüz. Bunun size getirisi 3-5 FPS olur veya olmaz. Benim geçen hafta kullandığım sistemde de 3600 vardı ve stock fanla kullanıyordum. Kendisi 4.2 GHz'de hiçbir kısıtlama olmadan 76 dereceyi geçmiyordu. 75 derece benim için normaldir, 75'den sonrası çanları çalmaya başlar ama 76 da idare edilir yani. Eğer daha yukarılara gidiyorsa sıcaklık değerleriniz muhtemelen kasanızın havalandırmasında problem var. Kasanıza kule tipi soğutucu almayın çünkü kule tipi soğutucu soğuttuğu ısıyı da kasa içine üflüyor. Ayrıca oldukça kaba bir görüntüye sahip, sadece kaba görüntüsü olduğu için bendeki kule tipi soğutucuyu sattım. Soğutucu almadan önce voltaj düşürüp mavi ekran yemeden 4.2 GHz'de minimum voltajı vererek deneme yapın, inanın işe yarıyor. Ben gerek duymadığım için voltaja da dokunmamıştım. Her şeyden önce kasanın hava akışı iyi olmalı. İlla ben soğutucu almak istiyorum fazla param da yok dersen sana aşağıda linkini bırakacağım soğutucuyu önerebilirim;

Takarsın bunu egzoza, mis gibi olur.

Stock fan bence fazlasıyla yeterli, overclock yapsanız bile eğer yeni üretimlerden değilse 4.3 GHz'i bile anca görüyorsunuz, altın yıldız ile belirtilmiş çekirdeklerde de anca 4.4 görürsünüz. Bunun size getirisi 3-5 FPS olur veya olmaz. Benim geçen hafta kullandığım sistemde de 3600 vardı ve stock fanla kullanıyordum. Kendisi 4.2 GHz'de hiçbir kısıtlama olmadan 76 dereceyi geçmiyordu. 75 derece benim için normaldir, 75'den sonrası çanları çalmaya başlar ama 76 da idare edilir yani. Eğer daha yukarılara gidiyorsa sıcaklık değerleriniz muhtemelen kasanızın havalandırmasında problem var. Kasanıza kule tipi soğutucu almayın çünkü kule tipi soğutucu soğuttuğu ısıyı da kasa içine üflüyor. Ayrıca oldukça kaba bir görüntüye sahip, sadece kaba görüntüsü olduğu için bendeki kule tipi soğutucuyu sattım. Soğutucu almadan önce voltaj düşürüp mavi ekran yemeden 4.2 GHz'de minimum voltajı vererek deneme yapın, inanın işe yarıyor. Ben gerek duymadığım için voltaja da dokunmamıştım. Her şeyden önce kasanın hava akışı iyi olmalı. İlla ben soğutucu almak istiyorum fazla param da yok dersen sana aşağıda linkini bırakacağım soğutucuyu önerebilirim;

Takarsın bunu egzoza, mis gibi olur.
Hangi stock soğutucu o? Wraith Stealth ile %40 kullanımda 81 derece gördüm ben. PF240 ile %100 kullanımda maksimum 65 derece gördüm.

elbette kasa hava akışı çok önemli ama Wraith Stealth stok soğutucuların radyatör uzunluğu kısa ve bence yeterli olmuyor yani şöyle ki stres programlarında 90 derecenin üzerine çıkıyor oyunlarda ise 80 derece üzerinde spire ve prisme ler çok daha uzun radyatöre sahip ve verimli

R7 3700X'ün fanını R5 3600'deki stock cooler ile karıştırmışım. Hali hazırda, R5 3600 Wraith Stealth ile gönderildiğinden dolayı. Bilgilendirme için teşekkür ederim.😍

Yani R5 3600 gibi orta-üst sayılabilecek seviye de bir işlemciye, en alt stock cooler koymak neyin kafası, hala anlamış değilim. R3 1200'e koyduklarının aynısını koyuyorlar, yazık hakikaten bu para olayı her şirketin gözünü bürüyor.

Yakarsanız kullanıcı hatası deyip yollarlar geri Mali. Şaşırtıcıdır ki, R5 3600'e ayar ile voltaj düşürerek daha fazla performans alınıyor. Çok garip...
Çok doğru maalesef. Stok soğutucu yüzünden işlemciyi 3.80 GHZ de kullanıyorum bunun yüzünden çoğu oyunda GPU kullanımım az, CPU kullanımım yüksek kalıyor.

Geri
Yukarı