Ryzen 5 3600 için Stok Fan Yeterli Mi?

boradenizkusu

Centipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar hepinize merhaba, konum başlıkta belli. Saatlerdir internette geziyorum bu soruma bir yanıt bulmak için fakat biri yetersiz diyorsa diğeri gayet yeterli diyor. Bu yüzden kendi konumu açmak istedim. Geçenlerde Ryzen 5 3600 işlemcisini satın aldım elime ulaştı ve kullanıyorum. Ekstra bir soğutucu takmadım ve şu anki kasam ise Zalman Z3 Plus. Birkaç gün içerisinde elime yeni kasa geçecek, Power Boost X-59 RGB. İçerisinde biri egzoz olmak üzere 4 fan ile beraber geliyor. Sorum aynı, sizce bu kasanın içinde işlemcim yeterli soğutmayı alabilir mi yoksa ekstra bir soğutma almaya ihtiyacım var mı? Render veya yayıncılık gibi şeylerle işim yok, bilgisayarımı genelde oyun oynamak için kullanıyorum. Bazıları BIOS ayarlarından işlemcinin 3.60 GHz'in üzerine çıkmasını engelleyecek işlemler önererek ısınmanın önüne geçilebileceğini söylemiş veya voltajı düşürerek fakat bu işlerle içli dışlı olmadığım için bir bileşene fazla müdahale etmek istemiyorum bilip bilmeden. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
O işlemci varsayılan olarak 1.4V olarak geliyor. Siz 1.3V'a alarak sabit 4.2 GHz'de çalıştırabilirsiniz. Ben kendi sistemimde öyle yapmıştım. Büyük olasılıkla sizde de çalışacaktır.
Oyunlarda 60-70 arasında değişiyordu sıcaklıklar.

İmzamdaki sistemde bende 80 dereceleri görmüştü. Bunun üzerine CPB kapattım 50'lere düştü. Ama performansını biraz etkiliyor. Arctic Freezer 34e-sports Duo aldım. Gelince kurulumunu yapıp paylaşırım.

İmzamdaki sistemde bende 80 dereceleri görmüştü. Bunun üzerine CPB kapattım 50'lere düştü. Ama performansını biraz etkiliyor. Arctic Freezer 34e-sports Duo aldım. Gelince kurulumunu yapıp paylaşırım.
Teşekkür ederim, bekliyor olacağım değerlendirmenizi.
O işlemci varsayılan olarak 1.4V olarak geliyor. Siz 1.3V'a alarak sabit 4.2 GHz'de çalıştırabilirsiniz. Ben kendi sistemimde öyle yapmıştım. Büyük olasılıkla sizde de çalışacaktır.
Oyunlarda 60-70 arasında değişiyordu sıcaklıklar.
Yani gerektiğinde değil her zaman 4.2 GHz'de çalışacak ve daha mı soğuk çalışacak? Bu muhabbeti duymuştum, bana adım adım söyleyebilir misiniz nasıl yapacağımı bu ayarı? Yeniyim işlemci ayarlama konusunda da.😀

Çok basit hocam. BIOS'a girip CPU voltage kısmını 1.3000'e çekin, daha sonra frekansı 4200 MHz'e ayarlayacaksınız. Ama siz ilk önce BIOS ekran görüntüsünü atın bana. Ona göre hareket edelim.

Valla benim 3600 dediğim şekilde çalışıyor. Oyunlarda 60-70 arası seyrediyor. Para bolsa soğutucu alabilirsiniz ekstradan ama bana kalırsa pek gerekli değil. 60-70 arası normal.

Bu söylediğim frekans ve voltaj değeri %100 tutmayabilir, haberiniz olsun. Ortalama olarak söyledim. Onun üzerinden daha sonra ayarlamalar yapabilirsiniz.

Çok basit hocam. BIOS'a girip CPU voltage kısmını 1.3000'e çekin, daha sonra frekansı 4200 MHz'e ayarlayacaksınız. Ama siz ilk önce BIOS ekran görüntüsünü atın bana. Ona göre hareket edelim.

Valla benim 3600 dediğim şekilde çalışıyor. Oyunlarda 60-70 arası seyrediyor. Para bolsa soğutucu alabilirsiniz ekstradan ama bana kalırsa pek gerekli değil. 60-70 arası normal.

Bu söylediğim frekans ve voltaj değeri %100 tutmayabilir, haberiniz olsun. Ortalama olarak söyledim. Onun üzerinden daha sonra ayarlamalar yapabilirsiniz.
Hocam, End tuşuna basarak buraya giriyorum ama eski anakartımdaki gibi seçeneklere erişemiyorum.
AMD keşke 2700X'ten güçlü bir işlemciye en düşük soğutucusunu vermeseydi. Tamam 65W ama yani yetmiyor bu denli güçlü işlemciye.
Bu firmalar garanti sunarken böyle soğutucu veriyorlarsa mantıken yeterli olmaları gerekmez mi aslında? Bu hep kafamı kurcalıyor yani kendileri bile bile kötü soğutucu koymazlar diye düşünürdüm hep. Yanıtınız için de teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-04-28 at 00.45.51.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-28 at 00.45.51.jpeg
    163,5 KB · Görüntüleme: 57
Hocam, End tuşuna basarak buraya giriyorum ama eski anakartımdaki gibi seçeneklere erişemiyorum.

Bu firmalar garanti sunarken böyle soğutucu veriyorlarsa mantıken yeterli olmaları gerekmez mi aslında? Bu hep kafamı kurcalıyor yani kendileri bile bile kötü soğutucu koymazlar diye düşünürdüm hep. Yanıtınız için de teşekkür ederim.
90 dereceleri görenleri de gördüm 3600'de. Ya fan oturmamıştı ya da işlemci kafasına göre voltaj yükseltiyordu. Bazı ayarlardan sonra 70 derecelere zar zor indirmiştim ben. Yazın kasanın önünü açıyorum hatta.

Yeni konular

Geri
Yukarı