Ryzen 5 3600 ideal kullanım değerleri

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, geçenlerde sistemimi güncelledim ve i5 4690K, MSI H97 GAMING 3 ve 2x8GB DDR3 1600MHz RAM kullandığım sistemimden, Ryzen 5 3600, Gigabyte B450 Aorus Pro ve 2x8GB DDR4 3600MHz RAM olan yeni sisteme geçtim. Kasam aynı sadece bu üç parça değişti, ekran kartı olarak RX 5500 XT 8 GB kullanıyorum. Soğutucu olarak ise Corsair H60 (2018) sıvı soğutmam var. Kasa içerisi hava sirkülasyonu yeterli; 3 giriş, 3 egzoz fanı var.

Sormak istediğim konu şu; bu sistemi uzun vadede sorunsuz olarak kullanmak istiyorum. Ben normalde OC yapan biri değilim, daima stok ayarlarda kullanmayı tercih ederim. Zaten günlük ev kullanıcısı olduğum için fazla performansa genellikle ihtiyaç duymam. İlk defa sıfır bir sistem topladığım için sistemime nasıl iyi bakabilirim bunu öğrenmek istiyorum. Bunu sormamdaki neden ise, işlemcim boşta 4.0-4.1GHz hızlarda çalışıyor (görev yöneticisinden baktım). Ryzen Master üzerinden baktığımda ise boşta ortalama 2GHz ve 1.35Volt değerlerinde çalışıyor.

Bu işlemci için en optimum kullanım senaryosu nedir? Tabi bu soruyu normal, günlük bir ev kullanıcısı için soruyorum. Bu sistem ile yapabileceğim maksimum şey oyun oynamak. Üst seviye programlar kullanıp sistemim ile render falan almıyorum. Sizce bu işlemci ile belirli bir OC yapıp sistemi sürekli sabit olarak aynı değerlerde mi çalıştırmak gerek, yoksa BIOS üzerinden yapmamı önerdiğiniz ayarlar var mı? Siz kendi sisteminizi nasıl kullanıyorsunuz (Ryzen 3000 serisi kullanan arkadaşlara soruyorum)? Sorum ile ilgili ayrıntılı bir makale var mı? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben stok soğutucu ile kullanıyorum. B450 M a Pro Max anakartım var ki çok kaliteli değil. 4GHz'de 1.1v denedim herhangi bir sorun çıkmadı. 4.2 GHz denedim 1.1v da reset attı. Ancak 1.125 Volt 4.2 GHz için bana yetti. Yani ben 4GHz'de kullanacak olsam 1.1v da, 4.2 GHz'de kullanacak olsam 1.150V da kullanırım.

Ben stok soğutucu ile kullanıyorum. B450 M a Pro Max anakartım var ki çok kaliteli değil. 4GHz'de 1.1v denedim herhangi bir sorun çıkmadı. 4.2 GHz denedim 1.1v da reset attı. Ancak 1.125 Volt 4.2 GHz için bana yetti. Yani ben 4GHz'de kullanacak olsam 1.1v da, 4.2 GHz'de kullanacak olsam 1.150V da kullanırım.
Ben daha önce bunları pek fazla denemedim. İşlemcimin limitlerini nasıl öğrenebilirim, bunun bir püf noktası var mı?

Benim değerler o zaman sizin dediklerinize nazaran baya yüksek mi şimdi?

Dosya Ekleri

• thumbnail_IMG_2492.jpg
    thumbnail_IMG_2492.jpg
    92,1 KB · Görüntüleme: 47
Bu halde kaç derecede çalışıyor?

Biraz açıklar mısınız, nasıl denemem gerekli? En optimum değeri bulmam için ne yapmalıyım? Voltajı azaltıp saat hızını mı artırmam gerek?

Saat hızını 4.2 GHz yaparak başlayın. Manual kısmından. 1.3vdan başlayın. Aşağıya doğru yavaş yavaş inin. Ne zaman PC reset attı onun 2 üst değerini seçin. Sonra test yapın PC reset atmazsa stabildir.

Bu halde kaç derecede çalışıyor?

Çok ısınıyor yine de. 4 GHz 1.1v da oyunlarda 70 dereceyi bulur 65 70 derece arası gezinir. 4.2 GHz'de oyunlarda 80 dereceye sıçradığı oluyor ama genel olarak 70 75 derece arası.

Saat Hızını 4.2 Ghz yaparak başlayın. Manual kısmından. 1.3v dan başlayın. Aşağıya doğru yavaş yavaş inin. Ne zaman PC reset attı onun 2 üst değerini seçin. Sonra test yapın PC reset atmazsa stabildir.
Teşekkürler, denemeye başlıyorum. Test sonuçlarını sizinle paylaşacağım.

Geri
Yukarı