Ryzen 5 3600 RTX 2060 sıcaklık ve kullanım değerleri

Agarwaen3

Decapat
Ryzen 5 3600 işlemcim var. Vatan'da işlemci fanının montajını yeteri kadar sağlam yapamamışlar onu düzelttim. Termal macun sürülüydü. Bana kalın gibi geldi ama tam emin olamadım çünkü çok tecrübesiz olduğum bir konu.

Yaşadığım yer çok sıcak hava durumu 34 derece gösteriyor ama belki daha fazladır. ASUS RTX 2060, Xigmatek cyclops kasa, ASUS Prime B450M-K anakart ve 1x16 GB 3000MHz CL15 RAM.

Monitör buldum bir tane 1366X768 çözünürlüklü ve onla Rainbow'a girdim. Ultra ayarlar, render scaling 100 ve taa etkindi. CPU 3600MHz, CPB ve Precision Boost OverDrive kapalı.

FPS 180-230. GPU 70 derece Max - GPU kullanımı Max 80 ve 85 galiba.
CPU Max 73-74 derece (menü), oyun içi 72 stabil gibiydi ama işlemci fanını düzeltmeden önce 77 dereceleri görüyordu. CPU kullanımı ekran kartıyla yakın gidiyordu 70-80.

Çözünürlüğün 1366X768 olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Grafik ayarlarından taa 4X yaptığım zaman FPS 90-100 oluyordu ama ekran kartı kullanımı %95-98 ve sıcaklığı da Max 75 derece oluyordu. Fakat işlemci sıcaklığı 70 dereceye düşüp işlemci kullanımı da 35-40 civarlarına iniyordu.

Sizce sorun düşük çözünürlüklü monitör kullanmamdan olabilir mi? Şu an yük işlemciye biniyor gibi çünkü ayarları yükselttiğimde yani taa 4X yaptığımda sorun kalmıyor gibiydi. Sadece GPU sıcaklığı biraz artıp 75 olmuştu.

Not: Bu testleri klimalı ortamda 27 derece oda sıcaklığında yaptığımda işlemci sıcaklığı stabil 65'di.

1920x1080 çözünürlükte ultra ayarlarda 20-30 dakika Rainbow Six Siege oynadım.

GPU ve CPU (3600mhz CPB kapalı) en fazla 75 derece oldu. Ekran kartı kullanımı +%90, işlemci kullanımı %50 - %70 aralığındaydı. FPS 170 altına düşmemiştir sanırım çok takip edemesem de. Anti-aliasing TAA modundaydı.

ASUS PRIME B450M-K anakartımın BIOS'una girdiğimde yanılmıyorsam işlemci voltajı 1.4 küsürdü. İşlemci kullanımı hala bana fazla gibi geliyor. RTX 2060 ile %70 kullanıma çıkması fazla değil mi ? Sonuçta ikisi de en iyi 1080p donanımları olarak gösteriliyor.

Değil bence, CPB kapalı zaten, ayrıca R6S işlemciye yük bindiren oyunlardan değil mi?

Valla hangi oyun hangi donanıma yük bindiriyor pek bildiğim konular değil. Youtube'dan Ryzen 5 3600 benchmark videoları izledim çoğu videoda işlemci kullanımları benim kullanım değerlerime yakın. Tek fark, videodakilerin daha iyi kasa kullanması ve işlemci hızlarının genelde 3900mhz ve üzeri olması. Belki bir ara voltaj düşürmeyi de denerim.

İşlemci kullanımını biraz kafaya takmamın nedeni ise Rainbow'da böyle yük biniyorsa RDR2 gibi ağır oyunlarda ne olur diye kaygılanmamdı. Ama Rainbow zaten işlemciye yük bindiren bir oyunsa sorun yok diye umuyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı