Çözüldü Ryzen 5 3600 işlemci değişikliği sonrası sistem çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Şerif Metehan

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3500X - Sapphire Nitro+ 6600XT - Apacer Panther 16GB(8x2) 3000MHz - DeepCool 650W PF650 80+ - MSI B450M-A PRO MAX
RAM
8GB 2666MHz XPG
Ekran kartı
Sapphire RX570
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 3600
Arkadaşlar merhaba biraz önce işlemcimizi değiştirdik Ryzen 3 2200G vardı BIOS güncellemesi yapıp Ryzen 5 3600 işlemci taktık yerine düzgünce oturttuk kablolarda falan sıkıntı gözükmüyor. Power tuşuna bastığımızda herhangi bir tepki vermiyor sistem elektrik gitmiyor gibi bir şey yani. Sizce sorun nedir daha önce karşılaşan yardımcı olabilecek var mı? Daha önceden 2 defa işlemci taktım böyle bir sorun yaşamamıştım.

Çözüm
Silgi mi? Bildiğim kadarıyla ekran kartı, RAM gibi çiplere dokunmak bile zarar verebiliyor. Silgi zarar vermez mi? Yanlışsam düzeltin.

Çip değil pin. Hani şu RAM'in anakarta giren kısmı var ya, orası işte.
Şu an işlemci takılı. Söksem ardından BIOS pilini çıkarıp bekleyip tekrar aynı macun ile taksam sorun olur mu? Elimde başka termal macun yok çünkü.

İlk önce PSU'nun şalterini kapat. Sonra işlemci ve RAM'leri çıkarıp BIOS sıfırla. RAM'lerin pinlerini nazikçe silgiyle sil, sonra işlemci ve RAM'lerini tak. Üstündeki termal macunla tek çalıştırmalık idare edersin.
İşlemci ve RAM değişiminden önce BIOS sıfırlaman gerekir. Yoksa bu tür sıkıntıları yaşayabilirsin. Belki bir yararı olur BIOS sıfırlamayı dene.

BIOS pilini çıkarıp bekledim dakikalarca başka önerdiğiniz bir şey var mı?

15 saniye beklemen yetiyor zaten. Ek olarak RAM'lerin pinlerini silgiyle sil. Sonra tak ve dene.

Şu an işlemci takılı. Söksem ardından BIOS pilini çıkarıp bekleyip tekrar aynı macun ile taksam sorun olur mu? Elimde başka termal macun yok çünkü.

Silgi mi? Bildiğim kadarıyla ekran kartı, RAM gibi çiplere dokunmak bile zarar verebiliyor. Silgi zarar vermez mi? Yanlışsam düzeltin.

İlk önce PSU'nun şalterini kapat. Sonra işlemci ve RAM'leri çıkarıp BIOS sıfırla. RAM'lerin pinlerini nazikçe silgiyle sil, sonra işlemci ve RAM'lerini tak. Üstündeki termal macunla tek çalıştırmalık idare edersin.

Çözüm
Yanlış yazmışım hocam pardon. Düzelttim.

Yanlış yazmışım hocam pardon. Düzelttim.

Geri
Yukarı