Ryzen 5 3600 işlemci düşük GHz'de çalışıyor

Şu an Update işlemi bitti işlemci sorunuma kesin bir şey diyemeyeceğim, şu anlık stabil çalışır durumda fakat onun yanı sıra bilgisayarda bir hızlanma söz konusu, F50'den F61'e Update attıktan sonra gözle görünür bir hızlanma gerçekleşti.
Benden istediğiniz değerleri sunan uygulama varsa hemen paylaşabilirim.
Core temp programı var pc de bu verileri veriyor bana.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    14,1 KB · Görüntüleme: 28
Şu an Update işlemi bitti işlemci sorunuma kesin bir şey diyemeyeceğim, şu anlık stabil çalışır durumda fakat onun yanı sıra bilgisayarda bir hızlanma söz konusu, F50'den F61'e Update attıktan sonra gözle görünür bir hızlanma gerçekleşti.
Benden istediğiniz değerleri sunan uygulama varsa hemen paylaşabilirim.
Core Temp programı var PC de bu verileri veriyor bana.

Voltaj çok fazla, onu UV yaparak düşürmelisin BIOS'tan.

BIOS'un sıfırlandığı için, XMP gibi ayarları da tekrar devreye sokmak isteyebilirsin.

Cpu-Z ile olanda 2. görsel.
Xmp 1 profiline getirdim, voltajı nasıl düzelteceğimi kısaca anlatırsanız kurcalar bulurum.
Anakartım Gigabyte b450 s2h.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    19 KB · Görüntüleme: 26
CPU-Z ile olanda 2. görsel.
XMP 1 profiline getirdim, voltajı nasıl düzelteceğimi kısaca anlatırsanız kurcalar bulurum.
Anakartım Gigabyte B450 S2H.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Zaman ayarlı video, orada voltajı yükseltiyor; ancak biz düşürmek istediğimiz için + değil - tuşuna basarak düşüreceksin klavyede.

Bu sorun Throttle kaynaklı falan değil. Bende aynı işlemciyi kullanırken bir Windows sürümünde aynı sorunu yaşamıştım. Tabii daha bu sorunla güncel BIOS ve Windows'larda hiç karşılaşmadım.
Voltaj çok fazla, onu UV yaparak düşürmelisin BIOS'tan.

BIOS'un sıfırlandığı için, XMP gibi ayarları da tekrar devreye sokmak isteyebilirsin.
Voltaj CPB için normal. O voltaja arada çıkıp iner işlemci. Tabii iyi silikona sahipse UV yapabilir.

Bende de Ryzen 5 3600 var. Aynı sorunu yaşadım. İşlemci yüksüz iken 2200 Mhz de çalışıyordu. Sonra aklıma Güç Seçeneklerinde tasarruf Moduna aldığım geldi. Hemen denedim, değişiklik yaptığımda anında 3600 e geri döndü (NZXT cam den anlık izleyerek).
Oyunda denedim. (Frostpunk) . Açılırken frekans yavaşça arttı ama tam tepeye ulaşmadı. Ama oyun açılınca 2200 e geri döndü.
Chessbase 15 Satranç Programında bir pozisyonu analiz motoru ile analize açtım (Belirlediğiniz çekirdeklerin %100'ünü kullanmaya çalışır) Bu defer 3600'e çıktı. Bende Boost kapalı.
Peki neden Güç tasarruf Moduna aldım?. Nedeni elektrk zammı :)

Geri
Yukarı