Ryzen 5 3600 işlemcinin voltajını ayarlama

Justpub

Hectopat
Merhaba arkadaşlar internette çok fazla kaynak var ama bu konuda tecrübesizim ve tereddütlerim olduğu için bu konuyu açmak istedim.
Sistemim şu şekilde;
Sapphire RX 5700.
2x8 3000 MHz.
CM MB520.
B450M S2H.
R5 3600 (CPB kapalı, stok fan)

Kendi voltajında stok fan ile 90 derecelerin üstüne çıktığı için CPB kısmını kapatmıstım şu an yük altında en fazla 70 dereceyi görüyor.

1) Eğer işlemciyi 3.6'dan diyelim ki 4.1 veya 4.0 gibi bir değere çeksem çok bir fark yaratır mı? Oyun oynayan birisiyim render gibi işlemler yapmıyorum.
2) Windows üzerinden bir program indirip orada test edip sonra BIOS'ta uygulayın diyenler var nasıl yapılmalı?
3) B450M S2H anakartında bu işlem nerede yapılıyor?
4) CPB tekrar açılıp mı bu işlemler yapılmalı?
5) En son stabilite testine sokmam gereken program öneriniz var mı?
6) Çok dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?
7) Voltaj değerleri direk mi giriliyor adım adım mı yükseltiliyor?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar internette çok fazla kaynak var ama bu konuda tecrübesizim ve tereddütlerim olduğu için bu konuyu açmak istedim.
Sistemim şu şekilde;
Sapphire RX 5700.
2x8 3000 MHz.
CM MB520.
B450M S2H.
R5 3600 (CPB kapalı, stok fan)

Kendi voltajında stok fan ile 90 derecelerin üstüne çıktığı için CPB kısmını kapatmıstım şu an yük altında en fazla 70 dereceyi görüyor.

1) Eğer işlemciyi 3.6'dan diyelim ki 4.1 veya 4.0 gibi bir değere çeksem çok bir fark yaratır mı? Oyun oynayan birisiyim render gibi işlemler yapmıyorum.
2) Windows üzerinden bir program indirip orada test edip sonra BIOS'ta uygulayın diyenler var nasıl yapılmalı?
3) B450M S2H anakartında bu işlem nerede yapılıyor?
4) CPB tekrar açılıp mı bu işlemler yapılmalı?
5) En son stabilite testine sokmam gereken program öneriniz var mı?
6) çok dikkat etmem gereken noktalar nelerdir?
7) Voltaj değerleri direk mi giriliyor adım adım mı yükseltiliyor?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Undervolt işlemleri işlemcinin performansını düşürüyor. Ben Dark Freezer X124 aldım. Hem uygun fiyatlı hem de soğutma performansı çok güzel bence işlemcinin performansını kırpacağına ucuz yollu bir soğutucu al daha mantıklı.

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Undervolt işlemleri işlemcinin performansını düşürüyor. Ben Dark Freezer X124 aldım. Hem uygun fiyatlı hem de soğutma performansı çok güzel bence işlemcinin performansını kırpacağına ucuz yollu bir soğutucu al daha mantıklı.
Güzel bir soğutucu alıp CPB açık kullanma taraftarısın yani. Mantıklı mıdır bilemedim..

Güzel bir soğutucu alıp CPB açık kullanma taraftarısın yani. Mantıklı mıdır bilemedim.

CPB kapatıldığında ısı ile birlikte performansda düşüyor. Dark Freezer X124 ile stress testlerinde işlemcinin 70 dereceyi geçtiğini görmedim ayrıca kasa havalandırmasıda önemli bir rol oynuyor. CPB kapatıldığında işlemci base clock 3.6 GHz geçemiyor. Fakat CPB açık olduğunda oyunlarda ve yük altında işlemci 4.2 GHz çıkıyor ve bunun performansa ciddi bir etkisi var.

CPB kapatıldığında ısı ile birlikte performansda düşüyor. Dark Freezer X124 ile stress testlerinde işlemcinin 70 dereceyi geçtiğini görmedim ayrıca kasa havalandırmasıda önemli bir rol oynuyor. CPB kapatıldığında işlemci base clock 3.6 GHz geçemiyor. Fakat CPB açık olduğunda oyunlarda ve yük altında işlemci 4.2 GHz çıkıyor ve bunun performansa ciddi bir etkisi var.
CPB açık kullanmak için iyi bir soğutucuya muhakkak ihtiyaç var diyorsun. Senin önerdiğin soğutucuya bir göz gezdireyim o halde...

CPB açık kullanmak için iyi bir soğutucuya muhakkak ihtiyaç var diyorsun. Senin önerdiğin soğutucuya bir göz gezdireyim o halde...

Yalnız benim kasa havalandırmamda çok iyi kasanızın önü mesh ve fan yönlerinin doğru olması hava sirkülasyonu adına önemlidir. Ben kasa olarak Dark Guardian kullanıyorum. Örnek bir görsel ekledim bunlar ufak ama önemli detaylardır.

kasa.jpg

Yalnız benim kasa havalandırmamda çok iyi kasanızın önü mesh ve fan yönlerinin doğru olması hava sirkülasyonu adına önemlidir. Ben kasa olarak Dark Guardian kullanıyorum. Örnek bir görsel ekledim bunlar ufak ama önemli detaylardır.

Eki Görüntüle 566568
Teşekkürler. Yani şuan stok soğutucuyla beraber 2 fanım var. CPB açıkken maksimum 82, kapalıyken 68 dereceleri görüyorum. Kasam Aercool Engine RGB. Şuan aktif olarak CPB kapalı olduğu için haliyle bir soğutucu ihtiyacım var.

Teşekkürler. Yani şu an stok soğutucuyla beraber 2 fanım var. CPB açıkken maksimum 82, kapalıyken 68 dereceleri görüyorum. Kasam aercool Engine RGB. Şu an aktif olarak CPB kapalı olduğu için haliyle bir soğutucu ihtiyacım var.

Bütçeye göre bir soğutucu alabilirsiniz. Dark Freezer X124 fiyatına göre başarılı bir ürün illa ben bunu kullanıyorum diye sizinde aynısını almanıza gerek yok benim bütçem buna yetti bunu aldım siz daha iyisini de alabilirsiniz.

Geri
Yukarı