Ryzen 5 3600 overclock SOC Voltaj ve Calibration ne olmalı?

manqueller

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Overclock işlemini gerçekleştirdim, 2 gündür oyunlarda vs sıkıntısız kullanıyorum. Benchmark testlerinde sıkıntı yaşamadım.
Merak ettiğim bir husus var.
4.2 GHz 1.32V verdim. SoC voltajım 1.131V.
Yabancı forumlarda bunu 1.2 yapabilirsiniz safe bir şekilde diyorlar.
Öncelikle SoC voltajın işlemci Overclock'una katkısı nedir? Stabil çalışmasını mı sağlar? Stabil değer overclock için nedir sizce?
Ikinci sorum ise SoC Load Line Calibration'u High yaptım. Voltajın dalgalanmamasını sağlamak için.
RAM'ler 3200 MHz'de çalışıyor XMP profili seçili.
@BerzerkFrost @Ponçik Talon sizlerden tavsiye alabilir miyim ?

Son düzenleme:
Anakartın ne?

SoC voltajını işlemci hız aşırtmasına katkısı yok. SoC voltajı işlemcide çekirdekler hariç diğer her şeye giden voltaj oluyor. Bellek kontrolcüsü PCIe kontrolcüsü falan filan. Aynı şekilde SoC LLC'nin de işlemciye katkısı yok.

3200 MHz'de SoC voltajı 1.13V'a çıkartmana hiç gerek yok muhtemelen. Aynı şekilde high LLC'ye de gerek yok ki zaten high LLC önermiyorum genelde.

SoC voltaj 1.2V'a kadar çıkabilir, ne kadar "safe" olduğu tartışılır.

1.1V SoC ve regular LLC gayet yeterli olur. Hatta 1.05V + regular bile deneyebilirsin.

RAM overclock yapmıyorsan veya 4 tane bellek falan takıp yüksek hızlara çıkmıyorsan dokunmana bile gerek yok SoC'ye.

Merhaba arkadaşlar,

Overclock işlemini gerçekleştirdim, 2 gündür oyunlarda vs sıkıntısız kullanıyorum. Benchmark testlerinde sıkıntı yaşamadım.
Merak ettiğim bir husus var.
4.2 GHz 1.32V verdim. SoC voltajım 1.131V.
Yabancı forumlarda bunu 1.2 yapabilirsiniz safe bir şekilde diyorlar.
Öncelikle SoC voltajın işlemci Overclock'una katkısı nedir? Stabil çalışmasını mı sağlar? Stabil değer overclock için nedir sizce?
Ikinci sorum ise SoC Load Line Calibration'u High yaptım. Voltajın dalgalanmamasını sağlamak için.
RAM'ler 3200 MHz'de çalışıyor XMP profili seçili.
Load line level 3 yani medium ve Soc voltajı offset + 0.075 yapabilirsiniz.
Anakartın ne?

SoC voltajını işlemci hız aşırtmasına katkısı yok. SoC voltajı işlemcide çekirdekler hariç diğer her şeye giden voltaj oluyor. Bellek kontrolcüsüz PCIe kontrolcüsü falan filan. Aynı şekilde SoC LLC'nin de işlemciye katkısı yok.

3200 MHz'de SoC voltajı 1.13V'a çıkartmana hiç gerek yok muhtemelen. Aynı şekilde high LLC'ye de gerek yok ki zaten high LLC önermiyorum genelde.

1.1V SoC ve regular LLC gayet yeterli olur. Hatta 1.05V + regular bile deneyebilirsin.
Ben bunları default bırakınca sistem boot etmiyor veya mavi ekran veriyor oyundayken.
Anakart x570 Tuf

@BerzerkFrost default olarak sistemin ne kadar verdiği ve senin belleklerin de önemli. Benim TUF B450 zaten bellekler 2667 MHz'i aşınca direkt 1.1V'a alıyor SoC'yi. Zaten en uygun değer de 1.1V civarı oluyor. 1.05V-1.15V arası öneriliyor genelde. Dediğim gibi SoC'nin işlemci çekirdekleriyle ilgisi yok, işlemci OC yaparken böyle maceralara gerek yok. LLC zaten high veya ekstrem kullanmak, uzun süre kullanmak hoş olmaz.

Anakartın ne?

SoC voltajını işlemci hız aşırtmasına katkısı yok. SoC voltajı işlemcide çekirdekler hariç diğer her şeye giden voltaj oluyor. Bellek kontrolcüsü PCIe kontrolcüsü falan filan. Aynı şekilde SoC LLC'nin de işlemciye katkısı yok.

RAM overclock yapmıyorsan veya 4 tane bellek falan takıp yüksek hızlara çıkmıyorsan dokunmana bile gerek yok SoC'ye.
Hocam oncelikle yorumunuz icin tesekkur ederim, sayenizde 1 bilgi daha edinmis oldum. Anakartim asus b450-k prime. Ramler bahsettigim gibi 3200 mhz de xmp profilinde calisiyor. Herhangi bir overclock yapmiyorum ayriyetten. Eve gecince ayari 1.1v a cekip LLC auto mu yapayim yoksa regular mi?

@BerzerkFrost default olarak sistemin ne kadar verdiği ve senin belleklerin de önemli. Benim TUF B450 zaten bellekler 2667 MHz'i aşınca direkt 1.1V'a alıyor SoC'yi. Zaten en uygun değer de 1.1V civarı oluyor. 1.05V-1.15V arası öneriliyor genelde. Dediğim gibi SoC'nin işlemci çekirdekleriyle ilgisi yok, işlemci OC yaparken böyle maceralara gerek yok. LLC zaten high veya ekstrem kullanmak, uzun süre kullanmak hoş olmaz.
RAM'ler 1.395v 16 19 19 34 3600MHz, fazla voltajda ısındığı için x41 CPU ratio 1.265v LLC medium'da Soc offset+ 0.075. Ama dediğim gibi LLC ve Soc'u default yapınca mavi ekran alıyorum veya boot döngüsüne giriyor.

RAM'ler 1.395v 16 19 19 34 3600MHz, fazla voltajda ısındığı için x41 CPU ratio 1.265v LLC medium'da Soc offset+ 0.075. Ama dediğim gibi LLC ve Soc'u default yapınca mavi ekran alıyorum veya boot döngüsüne giriyor.
Voltaji az verdiginden kaynaklaniyor olabilir mi? Bir yerde okumustum, 1.3v dene bir de. Simdi ben de deneyecegim bu soc ayarlarini. Bende de sorun olmazsa buyuk ihtimal voltajdadir sorun
@Shimada Sensei simdi dediginiz gibi yaptim, ram profilim D.O.C.P 3200 16 18 18 38- 1.35V. SOC LLC Regular, soc voltaj 1.1 auto olarak aldi hocam, umarim bir stabilizasyon sorunu olmayacak.
Edit: @Shimada Sensei hocam basinizi agrittim ama, power phase control u optimizeddan extreme yapmistim, sorun teskil eder mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı