Ryzen 5 3600 overclock ve voltaj ayarı nasıl olmalı?

xOrthuZzz-

Hectopat
Dostlar BIOS'tan 4.2 GHz ve 1.440v verdim. Bu verebileceğim en düşük voltaj. Bundan düşüğünde sistem kendini kapatıyor ve mavi ekran veriyor. Sıcaklık değerlerim iyi. AMD Wraith Prism kullanıyorum. Araştırdığımda insanlar bu frekansa 1.2 gibi düşük voltajda ulaşabiliyorlar.
Bu fark sadece silikon kalitesinden mi kaynaklanıyor?
Ayrıca voltajı sisteme otomatik verdirebilir miyim? Yani gereken voltajı dinamik olarak değiştirerek alabilir mi? Bunun için bir ayar var mı? Onun dışında soğutmamın yettiği kadar 4.2'den yukarılara taşıyabilir miyim? Çünkü zaten 4.2-3600'ün Boost clock hızı normalde çıkması gereken hız ama çıkmıyordu. Aslında overclock yaptım sayılmaz çünkü çalışması gereken hız bu. Bunun üstüne çıkarsam hasar görme ihtimali var mıdır? 4.2'yi bile bu voltajla alabiliyorsam üst frekanslarda işlemciyi yakma derecesinde voltaja ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Doğru muyum?

Şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu voltajlarda kullanmanı tavsiye etmem. İşlemcinin ömründen yiyebilecek bir değer. Boost frekansına bile çıkmıyorsa belli ki bayağı kötü bir silikon denk gelmiş. Bu voltajlarda kullanmak yerine her ne kadar 5000 serisindeki kadar etkili olmasa da PBO deneyebilirsin. PBO açıp 4150-4200 gibi değerleri bir ihtimal görebilirsin. Ayarlar kısmında ise @kino yardımcı olabilir belki. O da takoz 3300X'i böyle iteliyordu diye hatırlıyorum.

Takoz denk geldiyse BIOS'tan CPB+PBO açıp üzerine de bir tane soğutucu takıp yoluna bakacaksın. Voltaj, frekans falan kasmaya gerek yok.

Bu voltajlarda kullanmanı tavsiye etmem. İşlemcinin ömründen yiyebilecek bir değer. Boost frekansına bile çıkmıyorsa belli ki bayağı kötü bir silikon denk gelmiş. Bu voltajlarda kullanmak yerine her ne kadar 5000 serisindeki kadar etkili olmasa da PBO deneyebilirsin. PBO açıp 4150-4200 gibi değerleri bir ihtimal görebilirsin. Ayarlar kısmında ise @kino yardımcı olabilir belki. O da takoz 3300X'i böyle iteliyordu diye hatırlıyorum.
manuel ayarlarda kendisi 1.4625 veriyor hiçbir şey yapmadığımda. Bunun yerine ben 1.44 verip 4.2Ghz de kullansam daha mantıklı değil mi? CPB VE PBO açık bu arada
Adsız.png

Takoz denk geldiyse BIOS'tan CPB+PBO açıp üzerine de bir tane soğutucu takıp yoluna bakacaksın. Voltaj, frekans falan kasmaya gerek yok.

PBO ayarını manuel yaptığımda altında farklı değerler açılıyor onlar ne oluyo acaba ?

Manuel ayarlarda kendisi 1.4625 veriyor hiçbir şey yapmadığımda. Bunun yerine ben 1.44 verip 4.2GHz de kullansam daha mantıklı değil mi?
O voltajlarda sürekli duruyor mu? Arada bir çıkıyorsa normal. Bu arada işlemcin iyi soğuttuğun halde 4100 MHz'lere falan çıkmıyorsa garanti kapsamına girebilir belki. Sonuçta vadettiği hızı alamıyorsun.

O voltajlarda sürekli duruyor mu? Arada bir çıkıyorsa normal. Bu arada işlemcin iyi soğuttuğun halde 4100 MHz'lere falan çıkmıyorsa garanti kapsamına girebilir belki. Sonuçta vadettiği hızı alamıyorsun.

Sürekli değil ama uzun bir süre duruyor. Arada 1.06'lara düşüyor sonra yine böyle. Hatta bunu boştayken yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı