Ryzen 5 3600 overclock

error magnet

Centipat
Ryzen 5 3600 normal şartlarda 3600-4100 arası çalışıyor. Game boost özelliğini açtığımda 4.200 sabit hız oluyor bunun bir zararı var mı?

B450M PRO VDH Plus anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum şuan denedim yükte 70-75 derece oluyordu cpu core boost açıkken kapattıgımda yani 3.6 sabitledigimde 46 dereceyi geçmiyor yükte. Isınma olarak baya fark açıyormuş:D Biraz böyle kullanıp deniyeceğim . Performans kaybı çok fazla hissedersem geriye dönerim zaten 80 derece bile hiç olmadı yükte iken
Sizin değerler gerçekten güzel. Stok soğutucuyla kullanıyorsanız hele mükemmel. Yükte 70-75 dereceyi geçmiyorsa bence hiç kapamanıza gerek yok o özelliği gayet güzel değerler.

Bende de R5 3600 var ama auto boostta iken 4.0'ı geçtiğini görmedim Ryzen Master'dan yapmayı denedim. Orda da 3.9'a sabitliyor nedense. 4.2'ye çıkarmanın bir yolu yok mu çok ince bir işçilik mi istiyor :)

Zaten nasııl pişmanım MSI ya da ASUS almadığım için. Çıldırıyorum adeta vallahi.
Benim de bazı problemlerim var. Ben de mecburen 3.6GHz'de kullanıyorum. Core boost diye bir ayar var. O ayarı açınca işlemciye saçma sapan güç geliyor. O ayar kapalıyken boşta 50 dereceyi geçmeyen işlemci onu açınca anlık işlemci yük bildirimlerinde 65 derecelere ulaşıyor, sonra tekrardan düşüyor. Boşta 1V civarı maksimum güç verirken o ayarı açınca 1.4V vermeye başlıyor. Bu yüzden kapadım ben de yeni BİOS güncellemesini bekliyorum. Yakında gelecekmiş belki sizin de bu güncellemeyle düzelir. Bir kere game boostu denemiştim 4.2GHz'de çalıştı ama bu dediğim fazla akım verme ve gereksiz ısınma sorunlarından dolayı tüm boost olaylarını kapadım yeni güncelleme gelene kadar.

Ben soğutucuyu değiştirmeden önce boostlu modda BF5'te 90 dereceyi gördüm ondan sonra boost modu kapattığımda ise 60'larda geziniyordu biraz FPS düşüşü oluyor haliyle ama. Sıvı soğutucu aldım işlemci için şimdi 60 derece sıcaklıkta boostlu modda kullanıyorum. Stok soğutucusu hiç başarılı değil maalesef.

Ben soğutucuyu değiştirmeden önce boostlu modda BF5'te 90 dereceyi gördüm ondan sonra boost modu kapattığımda ise 60'larda geziniyordu biraz FPS düşüşü oluyor haliyle ama. Sıvı soğutucu aldım işlemci için şimdi 60 derece sıcaklıkta boostlu modda kullanıyorum. Stok soğutucusu hiç başarılı değil maalesef.
Evet soğutucusu çok başarılı değil gibi. Stok soğutucusu olduğu için de Ryzen'i tercih ettim biraz ek soğutucu masrafı yapmiyim diye. Şuanlık 3.6GHz'de stabil, yükte 70 dereceyi geçmeden çalışıyor ve performansı da gayet iyi. İleride ekran kartı falan değiştirirsem belki o zaman soğutucusunu değiştirebilirim ama şuan için soğutucu almayı düşünmüyorum. Bütçemi gereğinden fazla zorladım. BİOS güncellemesi de bir ümit işte. 80 derece civarı çalışırsa oyunlarda yine çok kötü olmaz kullanırım diye düşünüyorum. Ama 80+ 85'i falan geçerse özellikle kötü mecburen tekrar 3.6GHz sabit kullanmaya devam ederim veya el ile ayarlama varsa 4.2GHz değil de 3.9GHz'de çalışsın gibi bir ayarlama varsa onu araştırırım. Çünkü işlemci oyunlarda maksimumunu kullanmadığı halde (en çok BF'de kullanılıyor heralde %70 civarı) 85 dereceyi geçiyorsa %100 kullansa 100+ dereceyi bulabilir. Bu da çok fazla tabiki.

Evet soğutucusu çok başarılı değil gibi. Stok soğutucusu olduğu için de Ryzen'i tercih ettim biraz ek soğutucu masrafı yapmiyim diye. Şuanlık 3.6GHz'de stabil, yükte 70 dereceyi geçmeden çalışıyor ve performansı da gayet iyi. İleride ekran kartı falan değiştirirsem belki o zaman soğutucusunu değiştirebilirim ama şuan için soğutucu almayı düşünmüyorum. Bütçemi gereğinden fazla zorladım. BİOS güncellemesi de bir ümit işte. 80 derece civarı çalışırsa oyunlarda yine çok kötü olmaz kullanırım diye düşünüyorum. Ama 80+ 85'i falan geçerse özellikle kötü mecburen tekrar 3.6GHz sabit kullanmaya devam ederim veya el ile ayarlama varsa 4.2GHz değil de 3.9GHz'de çalışsın gibi bir ayarlama varsa onu araştırırım. Çünkü işlemci oyunlarda maksimumunu kullanmadığı halde (en çok BF'de kullanılıyor heralde %70 civarı) 85 dereceyi geçiyorsa %100 kullansa 100+ dereceyi bulabilir. Bu da çok fazla tabiki.
Ya işte güzel performanslı bir işlemci de birazcık ısınma olayı var gibi aslında stok soğutucu ile. Yoksa intele göre performansı bence çok iyi ama stok fanı çok yetersiz. Özellikle o fanın çıkardığı bir uyuz ses vardı tahammül sınırlarını zorluyor :)

Geri
Yukarı