Ryzen 5 3600 RX 5500XT sistem hakkında

ABVXD

Hectopat
Orta-üst segment hem yazılım hem de oyun için masaüstü bilgisayar topluyorum. Monitör hariç kasa 5000 en fazla 5500 TL tutmasını istiyorum. Birkaç donanım seçtim, şikayetleriniz veya daha ucuza ya da daha mantıklı donanım parçaları önerilerine açığım. Seçtiklerim:
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: RX 5500 XT.
PSU: Aerocool 600W 80+ Bronze KCAS Plus.
SSD: Crucial 480 GB BX500.
Kasa: Aerocool ore saturn.
Anakart olarak B450M serisi bakıyorum ancak çok model var, hangisini alacağıma karar veremedim. Özellikle bunda yardımcı olursanız sevinirim.
Mümkünse daha ucuza öneriler olsun bütçem ancak yetiyor. HDD konusuna gelirsek, ilerleyen zamanlarda alabilirim ancak. Sistem parça uyumluluğu, daha ucuz parça önerisi, kullanıcı deneyimlerinizi paylaşırsanız çok müteşekkir kalırım. Şimdiden teşekkürler.

Gigabyte b450 s2h anakartı tavsiye ederim. Ekran kartı için Sapphire 5600 xt sizin için daha uygun olabilir. Eğer bütçeniz yetmiyorsa 1660 süper de alabilirsiniz.
5500 xt vs 1660 süper

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gigabyte b450 s2h anakartı tavsiye ederim. Ekran kartı için Sapphire 5600 xt sizin için daha uygun olabilir. Eğer bütçeniz yetmiyorsa 1660 süper de alabilirsiniz.
5500 xt vs 1660 süper

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Aşırı oyun oynamayacağım. CS:GO, GTA 5 ve bir iki hikaye oyunu anca o da arada bir zevk için. Genelde yazılımla, programlama, 3D grafik ve yapay zeka ile uğraşacağım. Performans farkını çok hisseder miyim?

Gigabyte B450 S2H anakartı tavsiye ederim. Ekran kartı için Sapphire 5600 XT sizin için daha uygun olabilir. Eğer bütçeniz yetmiyorsa 1660 Super'de alabilirsiniz.
5500 XT vs 1660 Super.

İyi günler. Bende Gigabyte B450 S2H modelini almayı düşünüyorum fakat hangi HZ olanı alacağım. İşlemci olarak 3600 ve RX 5600 ile kullanılacak.

AMD Ryzen 5 3600 ısınıyor diye konular görmüştüm. İyi bir kule tipi soğutucu alın bence. Crucial BX500 kronik olarak ısınıyor ve sağlık seviyesi çok hızlı düşüyor diye konular gördüm. O yüzden WD Green SATA SSD' lere bakın bence. Anakart olarak Gigabyte B450M S2H öneriyorum. RX5500XT güzel ekran kartıdır. 1080p High ayarlarda çoğu oyunu oynayabilirsiniz. Yazılımlarınızın boyutu yüksekse ileride mutlaka 1TB SSD/HDD/SSHD alın. İşlemciye yüklenen yazılımlarla uğraşıyorsanız ve 6C/12T size yetmeyecekse işlemci AMD Ryzen 7 3700X yapılıp ekran kartı RX570 4GB veya GTX 1650 Super 4GB yapılabilir.

AMD Ryzen 5 3600 ısınıyor diye konular görmüştüm. İyi bir kule tipi soğutucu alın bence. Crucial BX500 kronik olarak ısınıyor ve sağlık seviyesi çok hızlı düşüyor diye konular gördüm. O yüzden WD Green SATA SSD' lere bakın bence. Anakart olarak Gigabyte B450M S2H öneriyorum. RX5500XT güzel ekran kartıdır. 1080p High ayarlarda çoğu oyunu oynayabilirsiniz. Yazılımlarınızın boyutu yüksekse ileride mutlaka 1TB SSD/HDD/SSHD alın. İşlemciye yüklenen yazılımlarla uğraşıyorsanız ve 6C/12T size yetmeyecekse işlemci AMD Ryzen 7 3700X yapılıp ekran kartı RX570 4GB veya GTX 1650 Super 4GB yapılabilir.
Ryzen 5 3600 OC yapılırsa kule tipi veya sıvı soğutma öneriliyor. 2 yıl OC'siz kullanacağım. Stok fan bana 2 yıl fazlasıyla yetecektir. Samsung M.2 SSD alacağım. Yalnız WD Green serisi pek önerilmiyor kronik sorunluymuş. Önerdiğiniz anakartı alacağım. RX 5500XT'yi hiç kimse önermedi, indirimlere bağlı GTX 1650S veya GTX 1660S alacağım. Dediğiz gibi yazılımlar büyük boyutlu olabilir, ileriye dönük disk upgrade yapabilirim. Ryzen 7 çok pahalı o kadar bütçem yok.

İşlemciye yüklenen programlar kullanıyorsanız sıvı soğutma çok daha iyi olur. Stok soğutucu yetersiz kalıyor bilginiz olsun, bütçe yetmeyecek gibiyse başta iyi bir hava soğutma alabilirsin.
RX 5500 XT kullanıyorum ve gayet güzel performans veriyor. Radeon yazılımı üzerinden GPU OC yaparak kullanıyorum. Hiç sürücü sorunu yaşamadım ve ısınması olmadı. 5500 XT 8 GB versiyonu 1600 TL civarına bulunabiliyor. Yine de Nvidia ekran kartı almayı düşünüyorsanız 1660S öneririm. 5500 XT ekran kartına göre 700-800 TL civarında daha pahalı ama indirimde yakalayıp 2100-2200 TL civarına alabilirseniz güzel olur. 5500 XT'ye göre 10-15 FPS fazlası oluyor çoğu oyunda.
M2 SSD Samsung EVO yeterli olur, bir tık ucuzu Corsair MP510 var. Her ikisi de iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı