Ryzen 5 3600/Ryzen 7 2700X icin anakart önerisi

Discorama Music

Kilopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Dj,Arranger,Music Producer
Herkese selamlar,
Halihazirda kullandigim i7 3770K sistem disinda yavas yavas kendime yeni nesil bir PC toplayacagim, bunun islemci icin ortalama duzeyde bir secim yapip anakart ve RAM konusunda butcemi zorlamak istiyorum. Islemcimi daha sonrasinda upgrade edebilirim ama anakart icin biraz yorucu oluyor.
Simdi soruma gelirsek bu islemciler icin alabilecegim cok Extreme 5000 TL fiyatli anakartlar disinda en yeni modellerden ve iyi olan kartlardan bir kac oneri alabilir miyim?
Ayrica RAM konusunda sunu merak ediyorum, neden 4400 MHz destekleyen anakartlarda 3000/3200 MHz gibi RAM'ler kullaniliyor?
Ben bu sistemi yalnizca Gaming ve Audio editing icin kullanacagim.

Mevcut monitorum Samsung chg70.
Ekran kartim ise RX 580 Nitro fakat bir RTX 2060 ya da 5600/5700XT alma arefesindeyim. Anakart ve RAM bilmedigim konular yardimci olursaniz sevinirim.

Açık konuşayım, B450 Tomahawk MAX bence her şeye yeter. PCIe 4.0 ile %99'luk kesim gibi işiniz yoksa X570 almanıza gerek yok (3950X takmadıkça). Ayrıca tam bütçenizi anlamadım, 5000TL olmayan son sınıf anakartların bir altı segmentten mi öneri istiyorsunuz?

Ben yine de X570 makul kartları bırakayım;

- X570 GIGABYTE AORUS MASTER
- X570 ROG Crosshair VIII Hero
- MEG X570 ACE

RAM olarak 3600MHz CL16 son derece yeterlidir. Uçup kaçmaya gereksiz yere gerek yok :)

NOT: Ses yongalarından bağımsız öneri yaptım. Zaten profesyonel olarak sesle uğraşıyorsanız kendi ses kartınız vardır diye düşündüm.

NOT: 4000-4400 MHz gibi RAM'ler hem çok pahalı, hem de zaten şans ve kalitesine bağlı olarak OC ile kendi aldığınız RAM'leri de zorlayabilirsiniz belirli hız değerlerine kadar. Ayrıca aradaki performans farkına değer bir durum yok, oyunlarda mesela 3200 CL15 ile 3600 CL18 karşılaştırdığımızda oyunlarda çok yakın sonuçlar alıyorlar.

Kısaca; Ryzen için 3600MHz CL18 bile olsa güzeldir iyidir iyi.

Bu tablo anakartların VRM kalitesine göre oluşturulmuş bir liste. Size göre uygun olan en iyi anakartı buradan bakıp ve fiyarını araştırıp alabilirsiniz. Önerim Aorus Elite olur çünkü fiyatına göre iyi konumda.
Onun dışında oyun için 2700X'den ziyade R5 3600 tercih etmeniz daha iyi olur. RAM konusunda ise 3. nesilde işlemci ile bellek arasındaki iletişim biraz gecikmeli olduğu için düşük CL değerli RAM'leri tercih etmeniz iyi olur. Örnek vermek gerekirse 3600 CL16 veya 3200 CL14 bir RAM alırsanız en yüksek performansı almış olursunuz. 3600+ Mhz RAM'ler yüksek gecikme ve fiyatına göre sunduğu performans çok düşük olduğu için tercih edilmiyor.

x570 VRM.png

B450 TOMAHAWK MAX mis gibi f/p anakart ama almışken biraz da üst model olsun derseniz;

-TUF GAMİNG X570 PLUS (WIFI)
-MPG X570 GAMING EDGE
-MPG X570 GAMING PLUS

Ryzen işlemcilerde tasarımından kaynaklanan bir özellik nedeniyle bellek frekansı 3800 MHz değerinden sonra artsa da performansı düşüyor. Yani oyunlarda aldığınız FPS değeri artmıyor boşuna para vermiş oluyorsunuz. 3000 MHz değerinin altında da performans düşüyor. F/P olarak en iyi değerler 3000-3200-3600 MHz değerleri olduğundan en mantıklı olan bu değerlerdeki bellekleri kullanmak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkese cok tesekkurler simdi yeni chipsetlerin mantigini daha iyi anlamis oldum..Tomahawk’tan sonra teknoloji biraz daha gelismis o yuzden X570 serisi bir anakart almak isterim..Onunda karsilastirmalarini yapip birini sececegim,ram konusu ise 3600mhz tam aradigim f/p ve ust limiti secenek sanirim..

Peki alabilecegim en iyi 3600 mhz ram markasi ve modeli nelerdir?

Yani 2 fps fazla versin diye 500-1000 tl fazla vermek benim icin sadece sacmalik,bu mantikta en performansli olan markan Corsair’midir?

Herkese cok tesekkurler simdi yeni chipsetlerin mantigini daha iyi anlamis oldum..Tomahawk’tan sonra teknoloji biraz daha gelismis o yuzden X570 serisi bir anakart almak isterim..Onunda karsilastirmalarini yapip birini sececegim,ram konusu ise 3600mhz tam aradigim f/p ve ust limiti secenek sanirim..

Peki alabilecegim en iyi 3600 mhz ram markasi ve modeli nelerdir?

Yani 2 fps fazla versin diye 500-1000 tl fazla vermek benim icin sadece sacmalik,bu mantikta en performansli olan markan Corsair’midir?

Ben de GSKILL'in Ripjaws ı var arkadaşımda Trident Z Neo modeli var. İkimizde memnunuz. Gskill önereceğim.

Herkese cok tesekkurler simdi yeni chipsetlerin mantigini daha iyi anlamis oldum..Tomahawk’tan sonra teknoloji biraz daha gelismis o yuzden X570 serisi bir anakart almak isterim..Onunda karsilastirmalarini yapip birini sececegim

X570 tarafında Gaming Plus öneririm. Fİyat/performans oranı yüksek bir modeldir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı