Ryzen 5 3600 sıcaklık değerleri

Öner CENGİZ

Decapat
Merhabalar.
Bu konu çok defa gündeme gelmiş.
Tekrardan gündeme getiriyorum ama Ryzen 5 3600 aldım ve sıcaklıklar sıvı soğutucu ile çok yüksek geldi bana.
Ryzen 5 2600 kullanırken boşta 27 - 30 dereceler oluyordu ama 3600'de ise boşta 48 - 50 derece çalışıyor.
Biraz araştırdım ve 7 nm olduğundan dolayı içerisinde çok daha doğru sıcaklık değerlerini gösterdiğini söyleyen yazılar buldum.
14 ve 12 nm de 50 derece gösterdiğini aslında 70 derece olduğunu yazmışlar.
2000 ile 3000 serisi arasında 20 derece fark olmasının sebebi ise tamamen sensörlerin ölçümü olduğu yazmışlar.
Acaba bu doğru mudur?
Tam olarak bilgisi olan birileri bu sıcaklık ölçümlerini açıklayabilir mi?

Aynı işlemciyi stok soğutucusu ile kullanıyorum, sanıyorum şöyle bir durum var bu işlemcide. Verilen voltajın daha da altındayken yine Boost hızlarına çıkabiliyor ve tabii daha az ısınmış oluyor. Varsayılan voltajı 1450 civarı. Ancak birkaç aydır 1325'v olarak ayarladım voltajı BIOS üzerinden. Yine 4200MHz'ye ulaşıyor. Sıcaklıklar ise boşta 32-40 arası, oyunlarda ve yoğun kullanımda ise en fazla 60 civarlarında seyrediyor.
Eğer bu işlemciyi kullanıyorsanız denemenizi öneririm.

41.25 GHz'ye 1.325V'e aldım, Arctic Freezer 34 Duo ile oyunlarda maksimum 65-66 görüyorum. Boştayken 40 derece civarı. Gayet yeterli bence, uygulayabilirsiniz.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Şimdilik bilgisayarı her açtığımda MSI Command Center ile hemen 3.6 düşürüyorum ve sıcaklıklar anında iniyor.
Boşta 35 36, testlerde 51 52, oyunlarda 45 46 oluyor Max.
Hızı 4.2 yaptığımda da boşta yine 35 36, testlerde 55 56, oyunlarda da 48 49 derece oluyor Max.
Voltaj da otomatik olarak 1.1 Volt olarak sabitleniyor.
Voltaj ayarlarına dokunmadım fakat uzun süreli oyunda sıkıntı çıkarmadı hiç.
1.1v ile 4.2 GHz'de uzun dönemde bana sıkıntı çıkarır mı?
Sıcaklıklar 50'ye pek fazla ulaşmıyor bu değerlerde.

Stok soğutucu yetmiyor ifadesi bence komik. Aynı CPU kullanıyorum. Masaüstünde 36-45 derece inip çıktığı doğrudur. Yük altında iken 62-65 dereceyi geçtiğini hiç görmedim. Demek ki stok soğutucu yetersiz ifadesi yanlış bir ifadeymiş. Bence sorun teşkil edecek bir durum söz konusu değil.
Kesinlikle katılıyorum, yıllardır internet kafe kasalarından hallice markası bile olmayan çöp kasalardan kullandım. Kasamın içerisinde işlemci ve ekran kartı fanı dışında hava akımını sağlayacak fan bile olmamasına rağmen, AMD Ryzen 5 1600'üm 65 dereceyi asla geçmedi. Bu işlemcilerde yüksek ısıya ulaşanlar sorunları kendilerinde arasın bence.

Kesinlikle katılıyorum, yıllardır internet kafe kasalarından hallice markası bile olmayan çöp kasalardan kullandım. Kasamın içerisinde işlemci ve ekran kartı fanı dışında hava akımını sağlayacak fan bile olmamasına rağmen, AMD Ryzen 5 1600'üm 65 dereceyi asla geçmedi. Bu işlemcilerde yüksek ısıya ulaşanlar sorunları kendilerinde arasın bence.
3600 olduğuna emin misin hocam?

1.1 v ile 4.2 GHz mi? Eğer doğruysa tarih yazmışsınız. Başka programlarla voltaja baktınız mı? Ve hangi anakartı kullanıyorsunuz?

Anakart MSI B450 GAMING PRO Carbon AC.
Hatta 1.15V 4.35GHz denedim ve CPU-Z testi yaptım bir sıkıntı çıkarmadı.
4.4GHz'e aldım 1.2v ile teste başla dedim hemen teste başlamadı, sanki hafif donmalar oldu, bende testi durdurdum ve hızı hemen düşürdüm.
Overclock bilgim çok yok. O yüzden acaba bir şeyleri yanlış mı yapıyorum diye düşünüyorum.
1.2v ayarını Ryzen master ile gerçekleştirebiliyorum.
MSI Command Center'da voltaj ayarına dokunmadan sadece çarpan sayısını değiştiriyorum ve voltaj sürekli 1.1v olarak ayarlı geliyor.

Voltaj ayarı CPU-Z, Core temp ve HWMonitor uygulamaları ile hep aynı değerleri göstermektedir.

Bir de 4.2GHz hızını seçip voltajı 1.35 seçtim ve test başlattığımda sıcaklıklar hemen 70'lere çıkmaya başladı. Fakat 4.35'de bile stres testinde 60 dereceyi pek geçmedi.

Anakart MSI B450 GAMING PRO Carbon AC.
Hatta 1.15V 4.35GHz denedim ve CPU-Z testi yaptım bir sıkıntı çıkarmadı.
4.4GHz'e aldım 1.2v ile teste başla dedim hemen teste başlamadı, sanki hafif donmalar oldu, bende testi durdurdum ve hızı hemen düşürdüm.
Overclock bilgim çok yok. O yüzden acaba bir şeyleri yanlış mı yapıyorum diye düşünüyorum.
1.2v ayarını Ryzen master ile gerçekleştirebiliyorum.
MSI Command Center'da voltaj ayarına dokunmadan sadece çarpan sayısını değiştiriyorum ve voltaj sürekli 1.1v olarak ayarlı geliyor.

Voltaj ayarı CPU-Z, Core temp ve HWMonitor uygulamaları ile hep aynı değerleri göstermektedir.

Bir de 4.2GHz hızını seçip voltajı 1.35 seçtim ve test başlattığımda sıcaklıklar hemen 70'lere çıkmaya başladı. Fakat 4.35'de bile stres testinde 60 dereceyi pek geçmedi.

CPU-Z testi atabilir misin acaba? Aynı işlemciye sahibim fakat ben çoklu çekirdekte 3900 küsür puan alıyorum. Bir gariplik olsa gerek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı