Ryzen 5 3600 sıcaklık değerleri

Öner CENGİZ

Decapat
Merhabalar.
Bu konu çok defa gündeme gelmiş.
Tekrardan gündeme getiriyorum ama Ryzen 5 3600 aldım ve sıcaklıklar sıvı soğutucu ile çok yüksek geldi bana.
Ryzen 5 2600 kullanırken boşta 27 - 30 dereceler oluyordu ama 3600'de ise boşta 48 - 50 derece çalışıyor.
Biraz araştırdım ve 7 nm olduğundan dolayı içerisinde çok daha doğru sıcaklık değerlerini gösterdiğini söyleyen yazılar buldum.
14 ve 12 nm de 50 derece gösterdiğini aslında 70 derece olduğunu yazmışlar.
2000 ile 3000 serisi arasında 20 derece fark olmasının sebebi ise tamamen sensörlerin ölçümü olduğu yazmışlar.
Acaba bu doğru mudur?
Tam olarak bilgisi olan birileri bu sıcaklık ölçümlerini açıklayabilir mi?

Son olarak çok kısa bir deneme yaptım.
1.25V ayar yapıp 4.45GHz ayarladım.
Bunda bir acayiplik var gibi geliyor.
Şu an bu hızda işlemcim ve boşta sıcaklık 41 42 derece ama ara ara hemen 50'lere atlıyor.

AMD Ryzen Master'da stres testinde de bir sıkıntı oluşmadı.

1.25 ile 4.35'de kullanmanız acayip değil de, bu ani sıcaklık atlamaları mı acayip geliyor hocam? Mis gibi işlemci denk gelmiş işte. Güzel günlerde kullanın.

1.25 ile 4.35 de kullanmanız acayip değil de, bu ani sıcaklık atlamaları mı acayip geliyor hocam? Mis gibi işlemci denk gelmiş işte. Güzel günlerde kullanın.
Teşekkür ederim.
İlk başta bu voltaj ayarları ile pek bir ilgi ve alakam yoktu.
Bu işlemci çok ısınıyor diye araştırmalara başladım ve neredeyse işlemciyi iade etmek üzereydim.
Çünkü voltaj ayarlarına dokunmadığım vakit sıcaklıklar 50'lerde ve sürekli 65 70'lere çıkıyor durduğu yerde. Voltajda genelde 1.45 ve pek de düşmüyor standart halde.

Sonradan sonradan araştırarak Ryzen master ve MSI Command Center kullanarak sıcaklığın düştüğünü gördüm ve iade etmekten vazgeçtim.

Eski işlemcim olan R5 2600'de hiç voltaj ve hız ayarına dokunmamıştım bile.
Sıcaklıkların boşta 26 27 derece ve oyunda Max 50 51 derece oluyordu.
Bu işlemcide 30'un altını hiç göremedim. Hatta 800MHz 0.9v yapıp fanları Max yaptığımda bile ama 3.6 GHz ve 1.1 Volt ayarladığım zaman oyunlarda 42 43 derece oluyor fan sesi bile gelmeden.

Ben de açıkçası bir sıkıntı olduğunu, bir şeylerin yanlış olduğunu düşündüm. Çünkü pek fazla overclock deneyimim olmadı.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim.
İlk başta bu voltaj ayarları ile pek bir ilgi ve alakam yoktu.
Bu işlemci çok ısınıyor diye araştırmalara başladım ve neredeyse işlemciyi iade etmek üzereydim.
Çünkü voltaj ayarlarına dokunmadığım vakit sıcaklıklar 50'lerde ve sürekli 65 70'lere çıkıyor durduğu yerde. Voltajda genelde 4.5 ve pek de düşmüyor standart halde.

Sonradan sonradan araştırarak Ryzen master ve MSI Command Center kullanarak sıcaklığın düştüğünü gördüm ve iade etmekten vazgeçtim.

Eski işlemcim olan R5 2600'de hiç voltaj ve hız ayarına dokunmamıştım bile.
Sıcaklıkların boşta 26 27 derece ve oyunda Max 50 51 derece oluyordu.
Bu işlemcide 30'un altını hiç göremedim. Hatta 800MHz 0.9v yapıp fanları Max yaptığımda bile ama 3.6 GHz ve 1.1 Volt ayarladığım zaman oyunlarda 42 43 derece oluyor fan sesi bile gelmeden.

Ben de açıkçası bir sıkıntı olduğu bir şeylerin yanlış olduğunu düşündüm. Çünkü hiç overclock deneyimim olmadı pek fazla.

Bende şu an işlemcimin sınırlarını hiç bilmiyorum. Stok soğutucu diye de hiç bulaşmadım, belki benimki de iyi silikona denk gelmiştir. 🤔

Bende şu an işlemcimin sınırlarını hiç bilmiyorum. Stok soğutucu diye de hiç bulaşmadım, belki benimki de iyi silikona denk gelmiştir. 🤔

Umarım öyledir sizinde.
Siz de her açtığınızda voltaj ve hız ayarı mı yapıyorsunuz yoksa BIOS üzerinden bir kere ayarlayıp hep öyle mi kullanıyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Umarım öyledir sizinde.
Siz de her açtığınızda voltaj ve hız ayarı mı yapıyorsunuz yoksa BIOS üzerinden bir kere ayarlayıp hep öyle mi kullanıyorsunuz?
Benim bütün ayarlarım otomatikte, hiçbir elleme yapmadım. Sadece belleklerin CL değeriyle oynamıştım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Prime95 Small FFTs ile test yapsa görecektik silikonu, Benim 2600X'de 1.15V 4.2GHz'de Aida64 ile 40Dk testte kaldı. Sitede birtanesine çok iyi silikon denk gelmişti.
Benim 2600 Gold dediğim birisi 2600 ile 4.2GHz'i 1.3-1.35V ile yapmıştı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı