Çözüldü Ryzen 5 3600 sistemde FPS düşüşleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Stratejikİnsan

Centipat
Öncelikle hepinize merhabalar, sorunu anlatmadan önce sistem bilgilerini aşağıya bırakayım;

CPU: Ryzen 5 3600.
Anakart: Gigabyte B450M S2H V2.
GPU: ASUS ROG STRIX RX5600 XT(VBIOS güncellemesiz)
SSD: Samsung 869 EVO 500 GB.
PSU: XPG Core Reactor 650W 80+Gold
RAM: Crucial Ballistix 3000 MHz 8x2 CL15.

Sistemi ilk aldığım zamanlarda herhangi bir sıkıntı yoktu fakat sonradan oyunlarda takılma başladı. Bir anda RDR2'de 1440P'de aldığım 60 FPS değeri 30'a düştü. Diğer oyunlarda da takılma problemleri başladı fakat mavi ekran veya siyah ekran gibi sorunlar yaşamıyorum.

Sadece oyunlarda drop sıkıntısı var. En başta sisteme restart atarak sorunu çözebiliyordum fakat artık o da işe yaramıyor. Bunun sebepleri ne olabilir ve yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca hatırladığım kadarıyla oyun içinde Radeon chill ayarını etkinleştirmemle başlamıştı bu sorunlar.

Çözüm
Yardım eden herkese teşekkür ederim, sorun chipset ve ekran kartı sürücüsünde ortaya çıkmış onları kaldırıp tekrar yüklediğimde sorun çözüldü.
1. Afterburner kurup sıcaklıkları takip et. Takılmalar sırasında CPU ve GPU hızını ve sıcaklığını afterburner içerisinde gelen RTSS ile takip et.
2. HDD ve PSU için sağlık testleri yap. Varsa oyunlarını SSD'ye aktarıp öyle dene.
3. DDU ile GPU sürücüsünü kaldırıp daha önce stabil kullandığın bir sürücüyü yüklemeyi dene. Son zamanlarda GPU ayarlarında yaptığın değişiklikler varsa bunları geri al.
4. XMP kapatınca bir faydası oluyor mu kontrol et.

Bunlardan biri sorunun çözebilir ya da hiçbiri çözmeyebilir, aklıma gelen yöntemler bunlar.

1. Afterburner kurup sıcaklıkları takip et. Takılmalar sırasında CPU ve GPU hızını ve sıcaklığını afterburner içerisinde gelen RTSS ile takip et.
2. HDD ve PSU için sağlık testleri yap. Varsa oyunlarını SSD'ye aktarıp öyle dene.
3. DDU ile GPU sürücüsünü kaldırıp daha önce stabil kullandığın bir sürücüyü yüklemeyi dene. Son zamanlarda GPU ayarlarında yaptığın değişiklikler varsa bunları geri al.
4. XMP kapatınca bir faydası oluyor mu kontrol et.

Bunlardan biri sorunun çözebilir ya da hiçbiri çözmeyebilir, aklıma gelen yöntemler bunlar.
Yeniden merhabalar, hocam afterburner ile değerleri takip ettiğimde RAM MHz'inin 1500 MHz civarında dolaştığını gördüm. Bu sorunu çözmek için nasıl bir yol izlemeliyim ya da direk garantiye mi vermeliyim RAM'leri.

Yeniden merhabalar, hocam afterburner ile değerleri takip ettiğimde RAM MHz'inin 1500 MHz civarında dolaştığını gördüm. Bu sorunu çözmek için nasıl bir yol izlemeliyim ya da direk garantiye mi vermeliyim RAM'leri.

CPU-Z'den memory sekmesini atabilir misiniz? Açıkçası RAM'lerde sorun olduğunu sanmıyorum yazılım genelde yarı hızında okur bellekleri.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı