Ryzen 5 3600 sistemde yeni kurulumda neler yapılmalı?

abdalwahid

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

İlk defa AMD sistemi bir bilgisayar kullanacağım. Az evvel tüm parçalarım geldi ve şu an yeni bilgisayarımdan yazıyorum :)

Öncelikle sizlerin tavsiyelerine uyarak aldığım donanımı yazayım.

MSI B450 Tomahawk Max AMD B450 AM4 soket 3466MHz
AMD Ryzen 5 3600
Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3600 MHz
XPG Pylon Pylon650B-BKCEU 650W 80+ Bronze
MSI GTX460 HAWK OC 1GB 256Bit DDR5 (eski donanım)
SanDisk SSD Plus 120GB (eski donanım).

Ben bilgisayarda oyun oynamıyorum, sadece Adobe Grafik programları kullanıyorum.

Parçaları taktım ve eski Windows kurulumum ile direkt açıldı bilgisayar.

Bilgisayara OC yapmak gibi bir amacım yok ama en azından mevcut potansiyeli kullanmak adına yapmam gerekenler var mı? Örneğin BIOS Update gerekli mi? RAM'lar için vs BIOS'tan yapılması gerekenler var mı? Mesela CPU-Z kurdum Memory kısmında 1333.0 MHz yazıyor. RAM'ların takıldığı yer önemli mi?

Beni yönlendirirseniz memnun olurum. Üst seviye bir bilgim yok ama yönlendirmeniz ile sanırım üstesinden gelirim.

Bilgisayara OC yapmak gibi bir amacım yok ama en azından mevcut potansiyeli kullanmak adına yapmam gerekenler var mı?

BIOS üzerinden XMP açmalısınız. Sanırım şu menüden açılıyor sizin anakartınızda:

1615908723687.png

Örneğin BIOS Update gerekli mi?

Gerekli.

Ryzen Master indirin.
Biostan XMP açın.
İndirip kurdum.

Biosta sol üstte büyük bir buton cardı A-XMP yazan orayı On yaptım. Şimdi CPU-Z açtım 1799,6 yazıyor sanırım dual olduğu için tamam burası?
BIOS üzerinden XMP açmalısınız. Sanırım şu menüden açılıyor sizin anakartınızda:

Eki Görüntüle 925394

Gerekli.
En üstte kocaman bir buton var onu On yaptım OC kısmını görmedim.

Dosya Ekleri

• index.jpg
    index.jpg
    188,5 KB · Görüntüleme: 19
  • Untitled-2.png
    Untitled-2.png
    17,4 KB · Görüntüleme: 14
İndirip kurdum.

BIOS'ta sol üstte büyük bir buton Card'ı a-XMP yazan orayı on yaptım. Şimdi CPU-Z açtım 1799,6 yazıyor sanırım Dual olduğu için tamam burası?

En üstte kocaman bir buton var onu on yaptım OC kısmını görmedim.

Evet hocam XMP'yi açmışsınız RAM'lerinizin MHz'i yükseldi.
Ryzen Master ile işlemci ile ilgili özellikleri kullanabilirsiniz .

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı