Ryzen 5 3600 sisteme UPS tavsiyesi

Arkadaşlar yeni sistem topladım. Bir elektrik kesintisi yüzünden parçaların tutuşup garantilerinin yanmasını istemiyorum. Sistemim bu:

İşlemci: Ryzen 5 3600//65W.
Ekran kartı: Sapphire RX 5700 XT Nitro+ 8GB//265W.
Kasa: Cooler Master Masterbox B511 650W 80+ ATX.
Anakart: MSI B450-A PRO Max AMD B450 soket AM4 DDR4 4133(OC)MHz ATX.
SSD: Gigabyte 1TB 2500/2100Mb/s 2.5" NVMe M.2 SSD.
RAM: 2 X Corsair Vengeance LPX 8 GB (1x8GB) DDR4 3000MHz C16.
Ekstra 2 tane 140MM'lik fan.
Monitör: AOC agon AG241QX 23.8" 2K QHD 144Hz 1MS//47W.

Hepsini bu siteden Power Supply Calculator - PSU Calculator | OuterVision hesapladığımda önerilen PSU 497 Watt önerilen UPS 900 VA çıkıyor. Bu değerlerle bu sistemi 3-4 yıl yakmadan çalıştırabilecek uygun fiyatlı bir UPS önerebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    28,2 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Bilgisayar bileşenleri yanması çok zor bir ihtimal. Psu çok kalitesizse yanma ihtimali var yani kaliteli Psu ile 10 yıl bile kullanırsınız. Yanma olayını çok abartmışsınız bence hiç kafaya takılacak bir şey değil ben hayatım boyunca neredeyse hiç duymadım bilgisayarın yandığı yanar ama kalitesiz bileşenlerden dolayı yanar. Ayrıca elektrik kesintilerinden en çok zarar görme ihtimali olan depolama birimi ve Psu'dur. SSD, HDD ve Psu'yu kaliteli bir şey aldığınız zaman hiçbir sıkıntı olmaz. Ayrıca yanma olayı yangın çıkma gibi bir şey değil.
SSD ve Kasayı ne kadara alacaksınız ?

Son düzenleme:
Bilgisayar bileşenleri yanması çok zor bir ihtimal. Psu çok kalitesizse yanma ihtimali var yani kaliteli Psu ile 10 yıl bile kullanırsınız. Yanma olayını çok abartmışsınız bence hiç kafaya takılacak bir şey değil ben hayatım boyunca neredeyse hiç duymadım bilgisayarın yandığı yanar ama kalitesiz bileşenlerden dolayı yanar. Ayrıca elektrik kesintilerinden en çok zarar görme ihtimali olan depolama birimi ve Psu'dur. SSD, HDD ve Psu'yu kaliteli bir şey aldığınız zaman hiçbir sıkıntı olmaz. Ayrıca yanma olayı yangın çıkma gibi bir şey değil.
SSD ve Kasayı ne kadara alacaksınız ?

SSD şuanda 870 lira cuma günü ince hesaptan 770 liraya aldım. Burada Gigabyte GP-GSM2NE3100TNTD 1TB PCIe x4 NVMe M.2 SSD 2500MB/2100MB bütün özellikleri yazıyor.

Kasayı da yine cuma günü indirimden aldım şuan hala indirimi devam ediyor. Cooler Master MasterBox RC-MCB-B511D-KGN65-RGB 650W ATX Mid-Tower Gaming Kasa - incehesap.com
İçinde cooler masterın 80+ sertifikalı PSU'su var. Bu tdp hesaplanan sitede fanlar, ramler, ssd, işlemci, ekran kartı, klavye ve mouse ile birlikte hesapladığımda ekran kartı 1770 Mhz de, işlemci %90 yükte iken 447W enerji tüketimi gösterdi. Ekran kartı 2010Mhz boost clock, işlemci %100 yükte iken(ki bu yüke hiçbir zaman çıkmayı düşünmüyorum) 486 watt enerji tüketimi gösterdi. Cooler masterın 650 wattlık psusu minimum %80 verimlilik sağlıyor. Bu da minimum 520 watt yapar yani PSU ile ilgili bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum. Fakat yaşadığım mahallede özellikle kışları her 2-3 haftada bir elektrikler kesiliyor. Zaten yıllardır 2 tane laptop, 2 tane monitör bu elektrik kesintilerine maruz kaldı ve bozulmadan kullanmaya devam ettim ama masaüstü bilgisayarların laptoplar gibi dahili bataryaları yok. Topladığım sistemdeki her parçanın 2-3 yıl garantisi var ama eğer elektrik kesintisi sonucu ekran kartı veya işlemci bozulursa garanti bunu karşılamıyormuş. Geri kalan 9-10 bin liralık sistemin yanmaması için UPS e 300-650 lira arası bir bütçe ayırdım. Hem pcyi, hem monitörü bağlamam lazım toplamda minimum 700 watt sunabilecek bir ups olmalı. VA nedir hiç bilmiyorum ama sitede onuda minimum 900VA(monitörle 1000VA) öneriyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    28 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı