Ryzen 5 3600 stok soğutucu ile 4.2 GHz kullanmak zararlı mı?

Madem işlemcinizi sömüren oyunları oynuyorsunuz o vakit Prime 95 uygulamasına güvenin. Overclock yapacaksanız fan, soğutucu vs alamıyorum derseniz olmaz. Bedavaya olmuyor maalesef :) bir şeyler yapman gerek. Sıvı soğutma gibi hatırı sayılır soğutucular olması en güvenilir çözüm. Almam imkansız falan derseniz haliniz bu hava şartların da özellikle sizi çok sıkıntıya sokar. İşlemciden tam gaz performans alıyorum diyorsun yetmiyor eyvallah. 4.2'ye aldığın da bu defa işlemci yine tam performansıyla çalışacak senin soğutucu yetersiz gelecek. Yani Prime 95 uygulaması sanki sana gereken bilgiyi veriyor gibi ya da verecek gibi. Isıdan nefret ederim o yüzden sağlam soğutucu kullanırım. Bütçe el vermiyor anlıyorum ama başka çıkar yolu biraz zor yani, bunu yapacaksan elini biraz cebine atman gerek, yoksa da normal ayarlar da kullanman da yarar var.

Madem işlemcinizi sömüren oyunları oynuyorsunuz o vakit Prime 95 uygulamasına güvenin. Overclock yapacaksanız fan, soğutucu vs alamıyorum derseniz olmaz. Bedavaya olmuyor maalesef :) bir şeyler yapman gerek. Sıvı soğutma gibi hatırı sayılır soğutucular olması en güvenilir çözüm. Almam imkansız falan derseniz haliniz bu hava şartların da özellikle sizi çok sıkıntıya sokar. İşlemciden tam gaz performans alıyorum diyorsun yetmiyor eyvallah. 4.2'ye aldığın da bu defa işlemci yine tam performansıyla çalışacak senin soğutucu yetersiz gelecek. Yani Prime 95 uygulaması sanki sana gereken bilgiyi veriyor gibi ya da verecek gibi. Isıdan nefret ederim o yüzden sağlam soğutucu kullanırım. Bütçe el vermiyor anlıyorum ama başka çıkar yolu biraz zor yani, bunu yapacaksan elini biraz cebine atman gerek, yoksa da normal ayarlar da kullanman da yarar var.
Aslında bütçeden kaynaklı değil dediğim gibi anakartım küçük ve stok soğutucu bile RAM'e sıfır duruyor. Kule tipi bir soğutma alırsam büyük ihtimalle RAM slotunu kapayacak. Ve 1.2v ile 4.1 ghz kullanırken oyunlarda ısınma sorunu olmuyor. Rust 60 derecelerde geziyor hatta.

3.6 ghz ile oynarken FPS düşüyor.
Hocam aynı işlemci ve aynı sorunlar bende de oluyodu. 4.2 de 1.2v ile çalıştırdım reset mavi ekran felan olmadı. Pubg oynuyorum max 4175 felan değerlere çıkıyordu, o yüzden gerek görmedim 1.2v 4.1 e çektim. Sana tavsiyem çok pahalı değil 150tl fiyatı var Dark Freezer x94 kullanıyorum. Ramlerim çift slotlu 1 tanesinin üzerini kapatıyor. Zaten soğutucunun fanını biraz yukarı esnetebiliyorsun. 4.1 de 1.2v bende bilmiyorum zarar verir mi işlemciye kullanıyorum bu şekilde ama, 75 derece civarlarında dolanıyor.

Genelde işlemciyi sömüren oyunlar oynadığım için 3.6 GHz pek yetmiyor diyebilirim. Dediğiniz ayarları uygulayıp sonucu yazayım.

4 Kere üst üste Cinebench testi yaptım ve sıcaklık 94 dereceyi gördü. Fakat oyunlarda bayağı sıcaklık düşüşü oluyor CPB'ye göre. 1.2v verip 4.1 GHz yaptım ayarları. Böyle devam etmeli miyim?

Yani CPB açık mı kullanmalıyım manual değerler yerine?
Voltajı düşürebildiğiniz kadar düşürün. 1.2'de 4.2 yiyen işlemci 1.1-1.15 arasında yer diye düşünüyorum 4.1'i. Bir 5 derece kadar daha düşer tahminim. CPB'yi açmayın kesinlikle.

Voltajı düşürebildiğiniz kadar düşürün. 1.2'de 4.2 yiyen işlemci 1.1-1.15 arasında yer diye düşünüyorum 4.1'i. Bir 5 derece kadar daha düşer tahminim. CPB'yi açmayın kesinlikle.

Deneyip bakayım stabil olabileceği en düşük değere kadar çekerim.
1.15 ile cinebench testi yaptığımda herhangi bir sorun olmadı. Oyunları uzunca oynayıp test ederim. Sıkıntı oluşmazsa bu ayarlarla devam ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı