Ryzen 5 3600 stok soğutucu ile 4.2 GHz kullanmak zararlı mı?

Siz prime95'i boşverin, oyun sırasında sıcaklıklar nasıl? Kasa içi hava akımı çok fark yaratıyor bu arada. Ve ekran kartınız benimki gibi 60 dereceye kadar fanları döndürmüyorsa kasa içi sıcaklık çok yükselecektir.

Ben GTX 1070 ekran kartını 35 derecede dönmeye başlayacak şekilde ayarladım, kasa önüne 2 fan ekledim.(Kasam P300A), ve sıcaklık değerleri 10 dereceye yakın düştü sırf bu ikisi ile. Ayrıca stok macun kullanmıyorum bunu da belirteyim. Xigmatek'in Vatan'da satılan bir macunu var onu alıp sürdüm. Daha kalitelileri var fakat ben elde olanı kullandım.

Yani sonuç olarak stok soğutucu ideal değil ama çözüm üretmek sizin elinizde. Fan alamıyorsanız kasanın yan kapağını açın. Ben fanlar yokken direk ön ve yan kapağı çıkartıyordum.

Kasanın yanını açık kullansan ne fark eder?

Öyle kullanmayı pek tercih etmiyorum hocam toz doluyor sonra.

Hocam sıkıntı yaşarsınız bir soğutucu alın kendinize o zaman rahatlıkla o.c yaparsınız.

Şu an fan almam çok zor hocam.
Siz Prime95'i boş verin, oyun sırasında sıcaklıklar nasıl? Kasa içi hava akımı çok fark yaratıyor bu arada. Ve ekran kartınız benimki gibi 60 dereceye kadar fanları döndürmüyorsa kasa içi sıcaklık çok yükselecektir.

Ben GTX 1070 ekran kartını 35 derecede dönmeye başlayacak şekilde ayarladım, kasa önüne 2 fan ekledim.(Kasam P300A), ve sıcaklık değerleri 10 dereceye yakın düştü sırf bu ikisi ile. Ayrıca stok macun kullanmıyorum bunu da belirteyim. Xigmatek'in Vatan'da satılan bir macunu var onu alıp sürdüm. Daha kalitelileri var fakat ben elde olanı kullandım.

Yani sonuç olarak stok soğutucu ideal değil ama çözüm üretmek sizin elinizde. Fan alamıyorsanız kasanın yan kapağını açın. Ben fanlar yokken direk ön ve yan kapağı çıkartıyordum.

Kasada 6 tane fan var hocam. Ekran kartım da Mech olduğu için fanlar sürekli dönüyor. Default ayarlarda PUBG ortalama 80 derecede çalışıyor fakat 90'a yükseldiği de oluyor. 1.2v verip 4.2 GHz kullanırken maksimum 79 dereceyi görüp ortalama 70'lerde çalışıyor. Default ayarlarda kullanmaya devam mı etmeliyim yoksa 1.2v 4.2GHz işlemciye herhangi bir zarar verir mi bilemediğim için ne yapacağımı şaşırdım.

1.2 V ile 4.2 ghz prime95 testinde sistem kapanmıyorsa maşallah demek lazım. 😄
Zararı olmaz sıcaklıklar oyunda yüksek değilse. En kötü ihtimal voltaj yetersiz geldiği için mavi ekran verirdi. 1.2V iyi bir değer ama.

Öyle kullanmayı pek tercih etmiyorum hocam toz doluyor sonra.

Şu an fan almam çok zor hocam.

Kasada 6 tane fan var hocam. Ekran kartım da Mech olduğu için fanlar sürekli dönüyor. Default ayarlarda PUBG ortalama 80 derecede çalışıyor fakat 90'a yükseldiği de oluyor. 1.2v verip 4.2 GHz kullanırken maksimum 79 dereceyi görüp ortalama 70'lerde çalışıyor. Default ayarlarda kullanmaya devam mı etmeliyim yoksa 1.2v 4.2GHz işlemciye herhangi bir zarar verir mi bilemediğim için ne yapacağımı şaşırdım.
hocam o.c de biraz kısma yapın derim çok zorlamadan voltaj ayarı yapın bence işlemcinize o zaman daha rahat edersiniz benimde ısınıyordu çekirdek hız ayarı ve voltaj ayarından sonra düştü işlemci ısısı

1.2 V ile 4.2 ghz prime95 testinde sistem kapanmıyorsa maşallah demek lazım. 😄
Yalnızca 2-3 dakika test edebildim hocam sıcaklık fırlıyor diye.
hocam o.c de biraz kısma yapın derim çok zorlamadan voltaj ayarı yapın bence işlemcinize o zaman daha rahat edersiniz benimde ısınıyordu çekirdek hız ayarı ve voltaj ayarından sonra düştü işlemci ısısı
Sizin ayarlar nasıl?

Bir hava soğutucu çözüm olacaktır, sıvı soğutucu daha iyidir ama. Zarar veriyorsunuz, ek bir soğutucu almak daha iyidir.

Merhaba arkadaşlar. Stok soğutucu ile kullandığım Ryzen 3600 işlemcimin sıcaklık değeri oyunlarda CPB açıkken epey yüksekti. CPB kapatıp performans kaybı da yaşamak istemediğim için voltajı 1.2'ye kadar düşürdüm ve CPU ratio kısmını ise 4.2 GHz olacak şekilde ayarladım. Yaklaşık 1 saat kadar Rust ve yarım saat kadar da PUBG oynadım ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Oynadığım oyunlarda sıcaklıklar epey düştü fakat Prime95 ile test yaparken 107 dereceleri yaklaşık 2-3 dakika içerisinde gördü ve CPB açıkken de sonuç böyle oluyor. Hatta CPB kapalıyken bile 95 dereceleri görüyordu. Ben de işlemciye zarar vermemek adına 2-3 dakikadan fazla test yapamadım haliyle. Cinebench R20 testine soktuğum zaman hiçbir sıkıntı vermeden 95 derecede testi tamamladım. İşlemciyi bu ayarlarda yani 1.2v ve 4.2GHz'de kullanmamın bir zararı olur mu?

İr.

Bir hava soğutucu çözüm olacaktır, sıvı soğutucu daha iyidir ama. Zarar veriyorsunuz, ek bir soğutucu almak daha iyidir.

İr.

Şu an herhangi bir soğutma almam mümkün değil hocam ayrıca kule tipi fanları takmak için anakartın üstünde gelen aparatı da kaybettim. Alsam bile takamayacağım büyük ihtimalle. Ve anakartım B350M 2 RAM slotunu da kullanıyorum, stok soğutucu bile RAM'e sıfır duruyor.
1.2 v ile 4.2 GHz Prime95 testinde sistem kapanmıyorsa maşallah demek lazım. 😄
Zararı olmaz sıcaklıklar oyunda yüksek değilse. En kötü ihtimal voltaj yetersiz geldiği için mavi ekran verirdi. 1.2v iyi bir değer ama.

Devam mı edeyim o ayarlar ile ona göre default ayarlara çekeceğim.

Şu an herhangi bir soğutma almam mümkün değil hocam ayrıca kule tipi fanları takmak için anakartın üstünde gelen aparatı da kaybettim. Alsam bile takamayacağım büyük ihtimalle. Ve anakartım B350M 2 RAM slotunu da kullanıyorum, stok soğutucu bile RAM'e sıfır duruyor.

Devam mı edeyim o ayarlar ile ona göre default ayarlara çekeceğim.

O zaman overclock yapmadan önceki değerlere düşürmeniz önerim olacaktır.

Merhaba. Zarar verir demek doğru olmaz. 1.2V'ta degrade olan işlemci görmedim daha. Yalnız havalar sıcak, stok fan yetersiz. Size tavsiyem güç yeterli geliyorsa 3.6 Ghz, sabit voltajda kullanın. İlla güç istiyorsanız voltajı 1.1-1.5 aralığına çekip 4.1 Ghz'e indirin, biraz daha düşme olur. Yaptığınız işlemin stabilitesini anlamak için Aida64 FPU testini 10 dakika, Cinebench' ise üst üste 4-5 kez uygulayın. Reset atmazsa ve dereceler düştüyse stabil demektir. CPB açık kullanmak bence de mantıksız bu işlemciyi. 4.2 veya üzerine çıkmak istiyorsanız kaliteli bir soğutucu fena olmaz ama dediğim ayarlar da işinizi görür performans olarak. Prime ile zorlamayı gerekli görmüyorum açıkçası. Siz günlük kullanıcı olduğunuz için işlemci o senaryoyu hiçbir zaman görmeyecektir.

Merhaba. Zarar verir demek doğru olmaz. 1.2V'ta degrade olan işlemci görmedim daha. Yalnız havalar sıcak, stok fan yetersiz. Size tavsiyem güç yeterli geliyorsa 3.6 GHz, sabit voltajda kullanın. İlla güç istiyorsanız voltajı 1.1-1.5 aralığına çekip 4.1 GHz'e indirin, biraz daha düşme olur. Yaptığınız işlemin stabilitesini anlamak için AIDA64 fpu testini 10 dakika, Cinebench' ise üst üste 4-5 kez uygulayın. Reset atmazsa ve dereceler düştüyse stabil demektir. CPB açık kullanmak bence de mantıksız bu işlemciyi. 4.2 veya üzerine çıkmak istiyorsanız kaliteli bir soğutucu fena olmaz ama dediğim ayarlar da işinizi görür performans olarak. Prime ile zorlamayı gerekli görmüyorum açıkçası. Siz günlük kullanıcı olduğunuz için işlemci o senaryoyu hiçbir zaman görmeyecektir.

Genelde işlemciyi sömüren oyunlar oynadığım için 3.6 GHz pek yetmiyor diyebilirim. Dediğiniz ayarları uygulayıp sonucu yazayım.
Merhaba. Zarar verir demek doğru olmaz. 1.2V'ta degrade olan işlemci görmedim daha. Yalnız havalar sıcak, stok fan yetersiz. Size tavsiyem güç yeterli geliyorsa 3.6 GHz, sabit voltajda kullanın. İlla güç istiyorsanız voltajı 1.1-1.5 aralığına çekip 4.1 GHz'e indirin, biraz daha düşme olur. Yaptığınız işlemin stabilitesini anlamak için AIDA64 fpu testini 10 dakika, Cinebench' ise üst üste 4-5 kez uygulayın. Reset atmazsa ve dereceler düştüyse stabil demektir. CPB açık kullanmak bence de mantıksız bu işlemciyi. 4.2 veya üzerine çıkmak istiyorsanız kaliteli bir soğutucu fena olmaz ama dediğim ayarlar da işinizi görür performans olarak. Prime ile zorlamayı gerekli görmüyorum açıkçası. Siz günlük kullanıcı olduğunuz için işlemci o senaryoyu hiçbir zaman görmeyecektir.

4 Kere üst üste Cinebench testi yaptım ve sıcaklık 94 dereceyi gördü. Fakat oyunlarda bayağı sıcaklık düşüşü oluyor CPB'ye göre. 1.2v verip 4.1 GHz yaptım ayarları. Böyle devam etmeli miyim?
O zaman overclock yapmadan önceki değerlere düşürmeniz önerim olacaktır.
Yani CPB açık mı kullanmalıyım manual değerler yerine?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı