Ryzen 5 3600 sürekli 4GHz'de çalışıyor

Ryzen master küsüratı yuvarlıyor bazen ona takılma. Pbo kapalı tam yükte kaç derece oluyor şu an? CpuZ skorunda değişme var mı tekrar baktın mı?
tam yükte 73 derece oluyor. Skor da da değişim yok :(
1656788142102.png

Oradan değil aida64 açınca yukardan sistem kararlılık testi, oradan da ön bellek karşılaştırma testi gibi bi seçenek olması lazım. Ramlerin ns gecikme değerlerini sınıyor. l1,l2,l3 ön bellek testleri yapıyor.
Şunun gibi bi benchmark testi.

Ayrıca voltajı 1.3'e alıp CpuZ skor testi yapar mısın. Düşük skor voltaj kaynaklı mı öğrenelim. Tekli çekirdek 4.2ghz'de 510-15 gibi olması lazım. Çoklu çekirdek 40xx küsürdü stok skorları sanırım.

Ha buldum problemi. Cpu core ratio per ccx değil all cores olmalı. Attığın görseli inceleyince farkettim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-07-02-23-50-46-208_com.opera.browser.jpg
    Screenshot_2022-07-02-23-50-46-208_com.opera.browser.jpg
    55,9 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Off. 97 ns çıkmış. Amd'nin önerisine göre 70'in altında olması gerek sağlıklı performans almak için. Sizde ters giden birşeyler var. Asus bios'una hakim değilim. Şuanda da mobildeyim araştıramıyorum. Bios'u update et, güncel ise sıfırla.
Xmp aç,
CBO, PBO kapat,
Core ratio gir,
Voltaj gir.

Bende yarın asus bios'unu biraz araştırayım.
İyi geceler.

Off. 97 ns çıkmış. Amd'nin önerisine göre 70'in altında olması gerek sağlıklı performans almak için. Sizde ters giden birşeyler var. Asus bios'una hakim değilim. Şuanda da mobildeyim araştıramıyorum. Bios'u update et, güncel ise sıfırla.
Xmp aç,
CBO, PBO kapat,
Core ratio gir,
Voltaj gir.

Bende yarın asus bios'unu biraz araştırayım.
İyi geceler.
xmp yok doch var bende. Bütün yardımlarınız için teşekkürler bu arada. Çok yardımcı oldunuz.

XMP yok doch var bende. Bütün yardımlarınız için teşekkürler bu arada. Çok yardımcı oldunuz.

XMP doch aynı şeyler. Otomatik RAM overclock profili.

Asus bios için ayarlara biraz baktım.

Ai Tweaker sekmesine geçip,

1- Ai Overclock Tuner > Manual.
2-CPB, PBO kapalı
3-CPU Core Ratio (PerCCX)
a-CCX0 Ratio > 42.00
b-CCX1 Ratio > 42.00
4-Cpu Core Voltage> Manual Mode,
a-Cpu Core Override "Buraya senin için en ideal voltajı gir."

Anladığım kadarıyla asus bios biraz geri kafalı kalmış. Her ccx için(çekirdek grubu) ayrı mhz ayarı girmek gerekiyor.

Bu işlemleri yapmadan önce Bios'unu muhakkak güncelle. Çekirdek skorlarını düzelttikten sonra Ramler için de yardımcı olurum.

Son düzenleme:
XMP doch aynı şeyler. Otomatik RAM overclock profili.

Asus bios için ayarlara biraz baktım.

Ai Tweaker sekmesine geçip,

1- Ai Overclock Tuner > Manual.
2-CPB, PBO kapalı
3-CPU Core Ratio (PerCCX)
a-CCX0 Ratio > 42.00
b-CCX1 Ratio > 42.00
4-Cpu Core Voltage> Manual Mode,
a-Cpu Core Override "Buraya senin için en ideal voltajı gir."

Anladığım kadarıyla asus bios biraz geri kafalı kalmış. Her ccx için(çekirdek grubu) ayrı mhz ayarı girmek gerekiyor.

Bu işlemleri yapmadan önce Bios'unu muhakkak güncelle. Çekirdek skorlarını düzelttikten sonra Ramler için de yardımcı olurum.
Herşeyi ayarladım son olarak ta o ccx kısmını şu şekilde yaptım.
20220703_151623.jpg

1656852015453.png
1656852124936.png

Bunlarda yeni testler. Hala oran olarak düşük ama sanırım. ryzen masterda 83 derece gösteriyor garip şekilde ama aida64 te 72 derece. ve aida64 te İşlemci 1.352v çekiyor gözüküyor garip bir şekilde

Son düzenleme:
Güzel. İşlemcinin skorları düzelmiş. Sıcaklıklarda fena değil.

Tekrar aida64 ön bellek testi koşabilir misin ?

Skorlar stok değere gelmiş. İşlemci aida64 de max 1.232v çekmiş. Sıcaklıkda 1.33dk'da max 72 derece görmüş, bunu 10 dk daha uzatsan 2 derece daha yükselirdi. İşlemcilik bi durum kalmamış kısaca. Voltajı artık kendiniz düşürüp skor karşılaştırması yapabilirsiniz. Skor kaybetmediğin ve stabil olan değerini bulmak biraz deneme yanılma işi.

Birde ram gecikme olayı var.

AMD işlemci/ram birebir ölçekte çalışması için Latency'i 70 sınır kabul etmiş. Altına düşmek gerekiyor ki işlemci ve ram birebir senkron çalışsın. Buda performansı ve akıcılığı etkileyen faktör oyunlar için. Yüzde 1 ve binde 1 performansı direk belirleyen faktör. Yüksek fps'lere daha çok çıkıp, daha uzun kalmasını sağlıyor.

Dosya Ekleri

• TravisK_DonW-Next_Horizon_Gaming-Ryzen_Deep_Dive_06092019-page-017.jpg
    TravisK_DonW-Next_Horizon_Gaming-Ryzen_Deep_Dive_06092019-page-017.jpg
    207,4 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı