Ryzen 5 3600 undervolt

FurkanKutlu

Kilopat
Ryzen 5 3600 işlemciye soğutucu alana kadar undervolt yapacağım. Performans çok önemli değil ısınmaması daha önemli. Kaç dereceyi geçmemeli oyunlarda ve tavsiye ettiğiniz GHz voltaj değeri nedir?

Ben 4.2 GHz OC 1.250V ile kullanıyorum. İstersen sen de deneyebilirsin. Tutmazsa voltajı arttırırsın veya frekansı düşürürsün. Referansın olsun diye söyledim. Yoksa kendin deneme-yanılma yöntemi ile yapman daha mantıklı.

Ben 4.2 GHz OC 1.250V ile kullanıyorum. İstersen sen de deneyebilirsin. Tutmazsa voltajı arttırırsın veya frekansı düşürürsün. Referansın olsun diye söyledim. Yoksa kendin deneme-yanılma yöntemi ile yapman daha mantıklı.
Denedim ama 90 dereceye yaklaşıyor işlemci kaç dereceyi geçerse zarar görür?

CPU Performance Boost kapatın. BIOS'ta bu seçenek,

Gelişmiş Frekans Ayarları --> İşlemci frekans ayarları kısmından çıkıyor. BIOS'ta CPU frekans kısmında biraz ara.

Oyunlarda 60-70 derecelerde geziyor. Tam yükte 80 bandında çalışıyor stok fan ile benimkisi. Kasa CM MasterCase Pro3.

90 derece fazla diyebilirim. Şu sıcak günlerde 80 dereceyi aşmadığı sürece idealdir.
Yaşadığım şehirde sıcaklık 40 derece bunun etkisi ne kadar olur?
CPU Performance Boost kapatın. BIOS'ta bu seçenek,

Gelişmiş Frekans Ayarları --> İşlemci frekans ayarları kısmından çıkıyor. BIOS'ta CPU frekans kısmında biraz ara.
CPB kapalıyken bu değerler.
İşlemciyi minimum Ghz’de çalıştırıp 4 5 gün böyle idare edecem en az kaç Ghz’de çalışır bu işlemci?

Son düzenleme:
Adana'da yaşıyorum o kadar sıcak yok, antep desin sanırım o sıcaklık ne öyle 40 derece. Madem böyle bir sıcak iklim de yaşıyorsun ne yap et evvela güzel bir soğutucu al derim. 80 derece kimine göre normal ama, bana göre sıcak. Çok tehlikeli sıcak olmayabilir ama, daha üzeri işlemci ömrünü yiyebilirsin. İşlemci yanmaz, bir şey olmaz, en azından bu sıcaklığı geçme. GHz voltaj değerini kendin yavaş, yavaş becerin var ise, kontrollü bir şekil de ayarlayabilirsin. Konuyu overclock bölümün de açsaydın daha faydalı olurdu. 40 derece bir hava ortamın da tabii ki işlemci biraz daha handikap çalışacak, biraz daha fazla ısı üretecek. 34 derece olan bir hava da en az soğutucuya, kasa içi ferah ise 34 derece hava vuracak, 40 derece ise 40 derece hava vuracak, bu da 5, 6 derece daha sıcak çalışacak anlamına geliyor. Yani yükte ciddi sıcaklıklarla karşılaşman doğal. Şu da var, işlemci 1 hafta boyunca ya da birkaç hafta 85 dereceyi görse bile yine bir zararı olacak diye bir kaide yok ama, AMD tarafı, ne kadar ısınan bir işlemci olduğunu söylese de sakın 90 dereceye yaklaşma, tavsiye etmem. Kasma da olur, donma da, başka ne olur bilemem. Varsa, yoksa soğutma, başka alternatif yok. 2 masaüstü PC m var biri, i5-2500K, 90 mm hava, diğeri Custom'su soğutmalı i5-6600K, ikisi de 80 nedir bilmez, anca çok ağır testler uygularsam, o da hava soğutma biraz ısınır. Bu R5 3600 serisinden birçok arkadaş sıkıntılı maalesef.

Geri
Yukarı