Ryzen 5 3600 undervolt

Efe Yusufoğlu

Hectopat
RAM
Patriot 3200 Mhz CL 16 8 GB * 2
Anakart
Asus Tuf B450 Plus II
Merhaba,

Stok fan ile kullandığım Ryzen 5 3600 işlemcim çok yüksek derecelerde çalışmaktaydı. (boşta 68-70 derece). Bende bu durum üstüne undervolt yapmaya karar verdim ve BIOS'tan CPB'yi kapattım. Sonra Ryzen Master'dan deneyerek yapıp en son BIOS'a uygun voltaj değerlerini geçirmeye karar verdim. Denediğim ayarlarda işlemci hep 4.2 GHz hıza sabitledim ve voltajı değiştirdim. 1.13 ve 1.15 Volt'ta AIDA 64 stress testinin 3. dakikasında hata verdi. En son 1.175 Volt verdim. AIDA 64 stress testinde 10 Dk'lık yaptım ve bir sorun çıkmadı. Ama Prime 95'te test yaptığım zaman worker #1 ve #6 da "rounding was 0.5, expected less than 0.4" hatasını veriyor. Sorun büyük ihtimal voltaj kaynaklı. Acaba hangi voltaj değerlerini verip denesem? Şimdiden teşekkür ederim.

Edit: 4.2 GHz 1.175 Volt / boşta 49 derece / 10 dakikalık %100 yükte en son 94 derece.

Son düzenleyen: Moderatör:
4.2 GHZ'de çalıştırmak yerine 3.5 gibi hızlarda çalıştırırsan daha iyi olur diye düşünüyorum. Günlük kullanımda 3.5 gayet yeterli. Yüktek hızda çalıştırdığınız için fazla bir undervolt işlemi yapamıyorsunuz işlemcinize. 3.5 Çok az diyor iseniz 3.9 4.0 gibi hızları da deneyebilirsiniz. O işlemci stok fanına göre aşırı güçlü olduğu için fazla ısınıyor diye biliyorum. Aftermarket fan alabilirsiniz. Ya da dediğim gibi birazcık hızından kısmanız lazım.

4.2 GHZ'de çalıştırmak yerine 3.5 gibi hızlarda çalıştırırsan daha iyi olur diye düşünüyorum. Günlük kullanımda 3.5 gayet yeterli. Yüktek hızda çalıştırdığınız için fazla bir undervolt işlemi yapamıyorsunuz işlemcinize. 3.5 Çok az diyor iseniz 3.9 4.0 gibi hızları da deneyebilirsiniz. O işlemci stok fanına göre aşırı güçlü olduğu için fazla ısınıyor diye biliyorum. Aftermarket fan alabilirsiniz. Ya da dediğim gibi birazcık hızından kısmanız lazım.
Hızını 3.5'e düşürürsem ekran kartımla darboğaz yapma ihtimali var mı? Ekran kartım Asus Dual RTX 3060 OC. 4.0 Ghz denesem olur mu?

Hızını 3.5'e düşürürsem ekran kartımla darboğaz yapma ihtimali var mı? Ekran kartım Asus Dual RTX 3060 OC. 4.0 Ghz denesem olur mu?
Hocam deneme yanılma ile ancak anlayabilirsiniz bazı şeyleri. Örnek olarak undervolt yaparken deneme yanılma yönetmini kullanıyoruz. Ekran kartları ve darboğaz olayları ile işlemci kadar haşır neşir olmadığım için pek bir bilgim yok ve yanlış bilgi vermek istemiyorum. Kendiniz deneyip, sonuçları bizimle paylaşmanız lazım. Tek bildiğim ekran kartı atıyorum %80 işlemci %100 ise darboğaz olduğu. İşlemci oyunlarda %50 falan ekran kartı %100 olmalı diye biliyorum.

Hocam deneme yanılma ile ancak anlayabilirsiniz bazı şeyleri. Örnek olarak undervolt yaparken deneme yanılma yönetmini kullanıyoruz. Ekran kartları ve darboğaz olayları ile işlemci kadar haşır neşir olmadığım için pek bir bilgim yok ve yanlış bilgi vermek istemiyorum. Kendiniz deneyip, sonuçları bizimle paylaşmanız lazım. Tek bildiğim ekran kartı atıyorum %80 işlemci %100 ise darboğaz olduğu. İşlemci oyunlarda %50 falan ekran kartı %100 olmalı diye biliyorum.

Tamam hocam teşekkür ederim deneyip sonuçları buraya atacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı