Ryzen 5 3600 1.15 Volt'ta sıkıntı çıkarır mı?

Xennith

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600 işlemcimle (stok soğutuculu) sıcaklık sorunları yaşadığım için aldığımdan beri (3 aydır) Core performance booster kapalı olarak kullanıyordum ve undervolt yapmayı bilmediğim, yapmaya da çekindiğim için uğraşmıyordum. Bugün uğraşasım geldi ve biraz araştırdım. Daha sonrasında AMD Ryzen Master programında işlemcimin frekansını 4.2MHz ve 1.25v değerlerinde denedim sıkıntı çıkmadı. Sonrasında BIOS'a girip ayarlarımı uygulamak isterken Gigabyte anakartım bana engel oldu. Voltaj değiştirme ayarları gerçekten çok saçma artılı eksili değerlerle uğraşıyorsunuz direkt değerleri girip onaylayım diyemiyorsunuz. Onu da biraz araştırdıktan sonra bir Technopat kullanıcısının +0.114v / 4.2MHz değerlerinde kullandığını ve sorun yaşamadığını gördüm ve ben de aynı değerlere aldım. Daha sonrasında AIDA64 programında 4 dakikalık test yapıp HWiNFO programından da değerleri inceledim ve sonuçlar bu şekilde.

Test Değerleri.png

Herhangi bir uyarı veya hatayla karşılaşmadım fakat konuya tam hakim olmadığım için eğer önerileriniz veya uyarılarınız varsa bilgilenmek isterim. Bu şekilde kalmalı mı değiştirmeli miyim veya farklı bir teste sokmalı mıyım?
Testi bitirdikten 1-2 dakika sonrasında da bu ekran görüntüsünü aldım.

Ryzen Master.png

Boştayken 43-47 derece arası çalışıyor. İyi mi bilemedim fakat undervolt yapmadan önce de böyleydi hatta belki biraz daha sıcaktır.
*Düzenleme* boştayken sıcaklık 39 dereceye kadar düştü.

Rastgele zamanlarda BSOD verebilir bir ihtimal, vermeyebilir de. Undervolt her çip için farklı potansiyele sahiptir, üreticiler CPU'nun en kötü üretim senaryosunda dahi stabil çalışabileceği bir voltajı ayarlarlar. Fotolitografi prosesinde silikon ve diğer malzemelerin ulaştığı kalite undervolt potansiyelinizi belirler, yani sisteminiz stabil çalıştığı sürece değeri azar azar yükselterek CPU'nuza en uygun değeri bulabilirsiniz.

Geri
Yukarı