Ryzen 5 3600 ve MSI RX 5700 Mech GP OC yeniden başlıyor

Yer
İstanbul
Merhaba,

İtopya üzerinden yeni satın almış olduğum hazır sistem bilgisayarda restart atma sorunu var. Bu kapsamda iki defa komple sistem olarak İtopya'nın teknik servisine, iki defa da tekil olarak ekran kartı MSI yetkili teknik servise gitti. İtopya sorun görmediğini iddia ediyor. Forumdaki benzer konuların neredeyse tamamını inceledim fakat sorunuma halen bir çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Sistem yeni satın alınmış olduğu için halihazırda hakem heyeti başvurusu yaptım fakat benim için öncelikli olan sorunun çözülerek sistemin sorunsuz çalışır hale gelmesi.

Sorun şu şekilde:
  • Sorun sistemi satın aldığımdan bu yana var. Yaklaşık olarak 2 ay.
  • Oyunlarda sürekli olarak baş gösteriyor, oyun oynamak mümkün değil. Fakat nadiren de olsa oyun haricinde de sorun ile karşılaşıyorum.
  • Saat gözetmeksizin tekrar ediyor. Oda sıcaklığı ile alakalı olduğunu sanmıyorum.
  • Oyun seçmiyor, birden fazla oyunda bu sorunla karşılaştım.
  • Grafik çözünürlüğü ve grafik kalite ayarlarından bağımsız olarak tekrarlıyor.
  • CPU veya GPU stres testlerinde bu sorun oluşmuyor.
  • Rastgele tekrar ediyor. Kimi zaman oyunu açarken, kimi zaman 30 dk. oyun oynadıktan sonra.

Şunları yaptım:
  • Bir çok kez temiz Windows kurulumu yaptım.
  • Bir çok kez DDU ile eski sürücüyü kaldırıp forumda tavsiye edilen sürücüleri kurarak denemeler yaptım. Şu anda 20.4.2 Recommended (WHQL) kurulu durumda.
  • Farklı bir ilçede aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağımı denedim (elektrik şebekesindeki kalite sorunlarından kaynaklanabilecek durumlar için).
  • Anakart BIOS'u İtopya tarafından, ekran kartı BIOS'u ServisPoint tarafından güncellendi.
  • Farklı bir monitör ile denedim.
  • Sorunsuz çalıştığına kesin emin olduğum farklı bir PSU (Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W 80+ Gold) ile denedim (MSI bu kart için 750W önerirken benim PSU'm 650W olduğu için).
  • Farklı oyunlarda, farklı çözünürlüklerde ve farklı grafik ayarlarında (daha düşük kalite) denedim.
  • Radeon geçikme önleme, Radeon FreeSync gibi ayarları kapatarak ve açarak denedim.
  • Radeon yazılımı üzerinden düşük voltaj, düşük frekans, düşük güç ayarları yaparak ve fanın daha erken tam hızda çalışmasını sağlayacak ayarları yaparak denedim.
  • İtopya'nın tavsiyesi üzerine ekran kartını tekil olarak yetkili teknik servise farklı zamanlarda iki defa götürdüm. Kartta herhangi bir sorun olmadığını ilettiler.

Muadili değil biliyorum fakat arkadaşımdan temin ettiğim Sapphire RX 580 Nitro+ kart ile de denedim ve sorun görmedim. Fakat gerek ekran kartını yetkili teknik servise iki defa götürdüğüm için (ServisPoint ekran kartında kesinlikle arıza olmadığını belirtiyor) gerekse RX 5700 ile RX 580 arasındaki saat hızı, güç tüketimi, performans farklarından dolayı sorun kesin olarak ekran kartında diyemiyorum.

Satın aldığım sistem, işletim sistemi ve uzun zamandır kullandığım monitör:

J25 hava akışı düşük olan bir kasa keşke onun yerine J24 modelini tercih etseydin. Ayrınca Mech ısınan bir seri yukarıdaki arkadaşında belirttiği gibi ona tamamen katılıyorum ayrıca bişey dikkatimi çekti 5700xt kartlar bile 650W psu ile calısırken o kart nası 750 W istiyor ilginç

Mevcut ekran kartınız yüksek ısı değerleri gördüğü için hem kendisini hemde diğer bileşenleri ısıtıyor olabilir. Sapphire RX 580 Nitro+ ise hem soğutma performansından hemde daha az ısındığından sisteminizde stabil çalışmıştır. Emin olmak adına temperli cam bölmesini açık bırakıp deneyebilirsiniz.

Merhaba,

İtopya üzerinden yeni satın almış olduğum hazır sistem bilgisayarda restart atma sorunu var. Bu kapsamda iki defa komple sistem olarak İtopya'nın teknik servisine, iki defa da tekil olarak ekran kartı MSI yetkili teknik servise gitti. İtopya sorun görmediğini iddia ediyor. Forumdaki benzer konuların neredeyse tamamını inceledim fakat sorunuma halen bir çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Sistem yeni satın alınmış olduğu için halihazırda hakem heyeti başvurusu yaptım fakat benim için öncelikli olan sorunun çözülerek sistemin sorunsuz çalışır hale gelmesi.

Sorun şu şekilde:
  • Sorun sistemi satın aldığımdan bu yana var. Yaklaşık olarak 2 ay.
  • Oyunlarda sürekli olarak baş gösteriyor, oyun oynamak mümkün değil. Fakat nadiren de olsa oyun haricinde de sorun ile karşılaşıyorum.
  • Saat gözetmeksizin tekrar ediyor. Oda sıcaklığı ile alakalı olduğunu sanmıyorum.
  • Oyun seçmiyor, birden fazla oyunda bu sorunla karşılaştım.
  • Grafik çözünürlüğü ve grafik kalite ayarlarından bağımsız olarak tekrarlıyor.
  • CPU veya GPU stres testlerinde bu sorun oluşmuyor.
  • Rastgele tekrar ediyor. Kimi zaman oyunu açarken, kimi zaman 30 dk. oyun oynadıktan sonra.

Şunları yaptım:
  • Bir çok kez temiz Windows kurulumu yaptım.
  • Bir çok kez DDU ile eski sürücüyü kaldırıp forumda tavsiye edilen sürücüleri kurarak denemeler yaptım. Şu anda 20.4.2 Recommended (WHQL) kurulu durumda.
  • Farklı bir ilçede aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağımı denedim (elektrik şebekesindeki kalite sorunlarından kaynaklanabilecek durumlar için).
  • Anakart BIOS'u İtopya tarafından, ekran kartı BIOS'u ServisPoint tarafından güncellendi.
  • Farklı bir monitör ile denedim.
  • Sorunsuz çalıştığına kesin emin olduğum farklı bir PSU (Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W 80+ Gold) ile denedim (MSI bu kart için 750W önerirken benim PSU'm 650W olduğu için).
  • Farklı oyunlarda, farklı çözünürlüklerde ve farklı grafik ayarlarında (daha düşük kalite) denedim.
  • Radeon geçikme önleme, Radeon FreeSync gibi ayarları kapatarak ve açarak denedim.
  • Radeon yazılımı üzerinden düşük voltaj, düşük frekans, düşük güç ayarları yaparak ve fanın daha erken tam hızda çalışmasını sağlayacak ayarları yaparak denedim.
  • İtopya'nın tavsiyesi üzerine ekran kartını tekil olarak yetkili teknik servise farklı zamanlarda iki defa götürdüm. Kartta herhangi bir sorun olmadığını ilettiler.

Muadili değil biliyorum fakat arkadaşımdan temin ettiğim Sapphire RX 580 Nitro+ kart ile de denedim ve sorun görmedim. Fakat gerek ekran kartını yetkili teknik servise iki defa götürdüğüm için (ServisPoint ekran kartında kesinlikle arıza olmadığını belirtiyor) gerekse RX 5700 ile RX 580 arasındaki saat hızı, güç tüketimi, performans farklarından dolayı sorun kesin olarak ekran kartında diyemiyorum.

Satın aldığım sistem, işletim sistemi ve uzun zamandır kullandığım monitör:

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Bilinçli konu açmışsın ve gereken tüm detayları vermişsin. Reset atmasının en olası iki nedeni; güç kaynağı veya ekran kartı olabilir ki başka bir ekran kartıyla denediğinde sistemde hiç sorun olmadığını söylemişsin. Hem de RX580 Nitro da öyle tasarruflu bir kart değildir.

Benim tavsiyem ekran kartını söküp tanıdık bir bilgisayarcıya götürüp denemen. Yani sisteminden bağımsız olarak sadece kartı kontrol etmeleri için götürebilirsin. Güç kaynağın sağlamsa, yüksek ihtimalle karttan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ve ServisPoint sana dürüst davranmıyor olabilir. 3-4 kez garantiye giderse ve sorun çözülmezse iade almak zorundalar, sanırım böyle bir şey de vardı.

Bu arada kasana ve o güç kaynağına pek güvenme. O kasanın hava akışı pek iyi değil diye hatırlıyorum, ısınma sorunu yaratıyor olabilir. Kart aşırısı ısınırsa da reset atar. Sadece GPU değil VRAM sıcaklıklarına da bakmanı öneririm. Yani illa bundan demiyoruz ama bakmakta fayda var. Furmark GPU stres testini kullanabilirsin. Programı açınca GPU-Z diye bir buton var, testten önce onu da açıp Sensors kısmından tüm sıcaklıkları izleyebilirsin. 10-15 dakika test etmen yeterli. İşlemci sıcaklığını takip etmek için de Core Temp uygulamasını kullanabilirsin.

Son düzenleme:
Bilgisayar reset atarken hata raporunu kayıt eder. Bu hata raporu da sorunu bulmakta bazen yardımcı olabiliyor. Hata raporunu bulursanız lütfen paylaşın.
RAM'leri kontrol etmeyi düşündünüz mü? Mevcut RAM'leri söküp farklı bir RAM takarak sistemi deneyebilirsin. Ayrıca elinizdeki RAM'leri Memtest ile test edebilirsin.
Oyun içi ekran kartı sıcaklık değerlerini kontrol etmenizi de öneriyorum. MSI Afterburner programıyla sıcaklık değerlerini öğrenebilirsin. En azından ısındığı için reset atıp atmadığını bilme şansımız olur. Isı değerleri paylaşılmadan ısındığı için yapıyor demek kolaycılık olur.
Ekran kartını başka bir bilgisayarda denemenizi önermişler, denediniz mi? Sonuç ne oldu?

Daha önceden bana BurnInTest Software adında bir programdan bahseden olmuştu, program arıza tespiti yapıyor denilmişti. Bu programı da deneyebilirsin. Ben bu programa gerek kalmadan sorunu bulmuştum.

Hatalı veya eksik bir sürücü varsa bunlar da sorun yaşatabiliyor. Örneğin ekran kartı sürücüsü ve diğer sürücüler yüklü ama anakart chipset sürücüsü yüklü değilse sorun yaşatabilir.

Son düzenleme:
Sistemin yeniden başlaması "genelde" güç kaynağına işaret. RX 5700 serisi güç vampiri resmen. AMD driverından fan ayarı ve undervolt yapmanı öneririm. Stres testi yapıp sorun çıkmadıysa bence bağlantı problemi var. Bende aynı sorunu RX 5700 XT ile yaşıyordum bu videodaki arkadaşın anlattığı yöntemle çözdüm:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ek olarak minidump dosyası varsa paylaşır mısın?

Hocam, Kasa ve PSU hariç tamamen, bire bir aynı sisteme sahibiz. Extra olarak iyi bir CPU soğutucum da var. Ben de itopya'dan satın almıştım. Acaba hiç stress testi yaptınız mı? Stress testi sırasında sıcaklık değerlerinizi kontrol ettiniz mi? Örneğin CPU sıcaklığı kaç derecelerde geziyor stress testi sırasında? Bu çok önemli. Çünkü kasanız hava alabilen bir kasa değil üstüne birde işlemciniz stock soğutuculu. Stock soğutucu kesinlikle bu işlemciye yetmiyor. Bütün bunları göz önünde bulundurursak işlemcinin yüksek sıcaklıklara ulaşıp kendini kapatması durumu olabilir. Rica etsem sıcaklık sonuçlarını atabilir misiniz? Prime95 Stress Testi ile stres testi yapıp test açıkken Core Temp uygulaması ile de CPU sıcaklığına bakabilirsiniz. Benim tahminim sıcaklıklar çok yüksek olacaktır. İşlemcinizin sitesinde yazan maksimum sıcaklık 95 Derece. Bu sıcaklıklardan sonra sistem kendini kapatacaktır.

Yazdıklarınızı okumadan sıcaklık sorunu olduğunu anladım hocam. Mech çok ısınan bir seri. Belli bir sıcaklığın üzerine çıkınca sistem güvenlik için PC'yi yeniden başlatıyordur. Kasanız mesh değil.
J25 hava akışı düşük olan bir kasa keşke onun yerine J24 modelini tercih etseydin. Ayrınca Mech ısınan bir seri yukarıdaki arkadaşında belirttiği gibi ona tamamen katılıyorum ayrıca bişey dikkatimi çekti 5700xt kartlar bile 650W psu ile calısırken o kart nası 750 W istiyor ilginç
Mech serisi ısınan bir kart ama konu sahibinin kartı Mech GP versiyonu bu versiyonda bir ısınma sorunu yok önceki versiyondaki ısınma sorunları giderildi. Soğutma bloğu tamamen değişti.

Yazdıklarınızı okumadan sıcaklık sorunu olduğunu anladım hocam. Mech çok ısınan bir seri. Belli bir sıcaklığın üzerine çıkınca sistem güvenlik için PC'yi yeniden başlatıyordur. Kasanız mesh değil.

Çok fazla falan ısındığı yok ben en fazla 75 derece görüyorum aynı sistem bende de var öyle bir problem yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı