Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 sisteme yapılması gerekenler

mertbektas12

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Sistemim:
  • Gigabyte Windforce RTX 2060 O.C.
  • Ryzen 5 3600.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.
  • 2x8 Corsair Vengeance RAM.
  • Adata XPG SX6200 516 GB M.2 SSD.
  • Corsair Spec Delta RGB 650W dış kasa.

Bu sistemi kurdum elime ulaştı. Windows 10 1903 sürümünü de kurdum.

1) Anakartın BIOS'u B41 sürümüyle geldi. Ancak B42C isimli yeni bir sürümü daha çıkmış. Tüm güncellemeleri yapmadan önce güncellemeli miyim? Ve gerekli mi?

2)Işlemci için AMD'nin stok fanı yeterli olur mu? Yoksa ayrıca bir soğutucu almamı mı tavsiye edersiniz? (250TL bandında önerileriniz olabilir)

3) Black friday geldiğinde 1TB SSD almayı düşünüyorum ve James Donkey uygun fiyatıyla aklımı çeliyor. O fiyatlarda başka marka öneriniz var mı?

Teşekkürler iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) BIOS güncellemesi geldikçe yapılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü Ryzen tabanlı sistemlerde stabilizasyon hala tam anlamıyla sağlanmış değil. Sürekli olarak ufak da olsa problemler çıkıyor ve bu problemler BIOS güncellemeleri ile gitgide düzeliyor.
2) Eğer işlemciyi %100' e kadar çıkaracak işlemler yapacaksan render vs. gibi stok fan yeterli olmaz, işlemcinin ömrünü kısaltırsın. Şahsen stok fan ile 4.2 Ghz' de stres testi yaptığımda işlemcim 90 derecenin üzerine çıkmıştı. Ancak günlük kullanım ve düşük yüzdeli işlemler için kullanacaksan stok fan kullanabilirsin. Yine de bütçen olursa fanı değiştirmeni tavsiye ederim.
3) Black Friday gelmeden o gün fiyatlarını şimdiden konuşmak doğru olmaz ancak, James Donkey gibi problem çıkarabilecek markalar yerine Corsair ya da Samsung gibi güvenilir markalara yönelmeni tavsiye ederim.

1- Önce bir kullanın ve sorun yok ise devam edin şimdilik derim, şuan B450 BIOS güncellemelerinde sorunlar yaşanmakta, firmalar henüz tam stabil ve düzeltilmiş yazılım sürümlerini çıkarmadı diye biliyorum.
2- OC. vs. yapmayacaksanız ve kasanız güzel hava sirkülasyonu sağlar ise stok fan yeterli gelecektir. Yine de sıcaklıklar yüksek gelir ve kurtulmak isterseniz Freezer 24 DUO öneririm, aşırı sessiz ve 3600'e çok çok rahat yetecektir.
3-SSD işi derin ve meşakkatli, James Donkey almamanızı öneririm, SATA SSD yerine yanlış bilmiyorsam kartını NVME destekliyor, almışken NVME SSD almanızı öneririm ve Corsair veya Samsung öneririm, ancak bütçe yetmiyor ise 1TB SATA SSD olarak F/P Sandisk'e bakabilirsiniz(kendi düşüncem, 500'lük Ultra 3D modelini kullanıyorum ve çok memnunum, TBW'i site verilerinde 280TB görünüyor fiyatına göre bence gayet iyi ve sonuçta bilindik geçmişi kalitesi olan bir marka)

3-SSD işi derin ve meşakkatli, James Donkey almamanızı öneririm, SATA SSD yerine yanlış bilmiyorsam kartını NVME destekliyor, almışken NVME SSD almanızı öneririm ancak bütçe yetmiyor ise 1TB SATA SSD olarak F/P Sandisk'e bakabilirsiniz(kendi düşüncem, 500'lük Ultra 3D modelini kullanıyorum ve çok memnunum, TBW'i site verilerinde 280TB görünüyor fiyatına göre bence gayet iyi ve sonuçta bilindik geçmişi kalitesi olan bir marka)
NVME SSD aldım sanırım gözünüzden kaçmış. Bu adata xpg sx6200 516 gb modelini aldım ve şuan tek disk olarak onu kullanıyorum. Ancak ileride depolamaya yetmeyeceğini düşündüğüm için ayrıca bir sata ssd alarak salt ssd sistem kullanmak istiyorum. Dediğiniz gibi daha güvenilir ve uzun ömürlü markalara yönelmek daha mantıklı.

Merhaba arkadaşlar. Sistemim:
  • Gigabyte Windforce RTX 2060 O.C.
  • Ryzen 5 3600.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.
  • 2x8 Corsair Vengeance RAM.
  • Adata XPG SX6200 516 GB M.2 SSD.
  • Corsair Spec Delta RGB 650W dış kasa.

Bu sistemi kurdum elime ulaştı. Windows 10 1903 sürümünü de kurdum.

1) Anakartın BIOS'u B41 sürümüyle geldi. Ancak B42C isimli yeni bir sürümü daha çıkmış. Tüm güncellemeleri yapmadan önce güncellemeli miyim? Ve gerekli mi?

2)Işlemci için AMD'nin stok fanı yeterli olur mu? Yoksa ayrıca bir soğutucu almamı mı tavsiye edersiniz? (250TL bandında önerileriniz olabilir)

3) Black friday geldiğinde 1TB SSD almayı düşünüyorum ve James Donkey uygun fiyatıyla aklımı çeliyor. O fiyatlarda başka marka öneriniz var mı?

Teşekkürler iyi forumlar.
ben de donkey kullanıyorum sorun yaşamadım ama nedense önerilmiyor

NVME SSD aldım sanırım gözünüzden kaçmış. Bu adata xpg sx6200 516 gb modelini aldım ve şuan tek disk olarak onu kullanıyorum. Ancak ileride depolamaya yetmeyeceğini düşündüğüm için ayrıca bir sata ssd alarak salt ssd sistem kullanmak istiyorum. Dediğiniz gibi daha güvenilir ve uzun ömürlü markalara yönelmek daha mantıklı.
Vaow çok pardon, nasıl arada kaynamış anlamadım, diskiniz güzel bence hayırlı olsun, ilerisi için SATA SSD olarak şu modelleri araştırmanızı öneririm.

860 Evo 600GB
Ultra 3D 400TB
TBW değerleri sunuyor, performans olarak Samsung daha önde ömür olarak da önde, aradaki farka değer değmez kişisel tercihiniz araştırmanızı öneririm.

Vaow çok pardon, nasıl arada kaynamış anlamadım, diskiniz güzel bence hayırlı olsun, ilerisi için SATA SSD olarak şu modelleri araştırmanızı öneririm.

860 Evo 600GB
Ultra 3D 400TB
TBW değerleri sunuyor, performans olarak Samsung daha önde ömür olarak da önde, aradaki farka değer değmez kişisel tercihiniz araştırmanızı öneririm.
Aslında arada uçurum bi fiyat farkı yok acaba black friday’de 500 600 tl bandında bir model bulunabilir mi ? Öyle olursa çok güzel olur.

Aslında arada uçurum bi fiyat farkı yok acaba black friday’de 500 600 tl bandında bir model bulunabilir mi ? Öyle olursa çok güzel olur.
Bence 860Evo hiçbir indirim ile o fiyatlara inmez :) Ama bir ihtimalle 800TL civarlarına düşer diye düşünüyorum. Ancak 600TL civarına yani hiç sanmıyorum. Size tek önerim, siteler çökecek biliyorsunuz, o yüzden hızlı olmanızı öneririm hem site alışveriş sorunları yaşanacak hem de belli başlı agresif indirimli ürünlere millet abanacak.

Bence 860Evo hiçbir indirim ile o fiyatlara inmez :) Ama bir ihtimalle 800TL civarlarına düşer diye düşünüyorum. Ancak 600TL civarına yani hiç sanmıyorum. Size tek önerim, siteler çökecek biliyorsunuz, o yüzden hızlı olmanızı öneririm hem site alışveriş sorunları yaşanacak hem de belli başlı agresif indirimli ürünlere millet abanacak.
Evo tabii ki. Düşmez o kadar ama yine iyi markaların SSD'leri bir ihtimal düşebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı