Ryzen 5 3600 ve RTX 2070 Evo sistem donma sorunu

ozsoi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Uçak ve Uzay Mühendisi
Bilgisayarım oyun oynarken, internette dolaşırken, video izlerken vb. işlemlerde anlık olarak donuyor.
Sistem parçalarımın çoğu eski olduğundan dolayı böyle sıkıntılar yaşadığımı düşünerek sistemimde eski olan tüm parçaları yeniledim ve yeni bir sistem dizdim ancak aynı donma sorunu (eski sıklığında olmasa da) devam ediyor.
Ana sayfada bir uygulama sekmesinde de bazen donmalar yaşıyorum. Mesela Opera'da gezinirken o ekran donuyor ama aynı anda başka bir uygulama penceresinde farklı işlemler yapabiliyorum. Bunlar ufak donmalar.

Esas sorunum oyun içerisinde anlık ekran donuyor ve 30 saniyeye kadar beklemem gerekebiliyor tekrar ekranın düzelmesi için.

Oyun donduktan sonra MSI Afterburner programıyla sol üstten değerleri takip ettiğimde GPU ve CPU kullanımları %0'dan başlayarak tekrar olması gereken değerlere geri çıkıyor. Ancak ekran donduğu anda değerlerde bir değişiklik olmuyor çünkü komple oyun donuyor, donma geçtikten sonra oyunu oynamaya devam ederken bu kullanım değişikliklerini gözlemleyebiliyorum.

Garip bir şekilde oyunum donduğunda arkadan Discord programı ile arkadaşlarımla kesintisiz hiçbir sıkıntı olmadan konuşmaya devam edebiliyorum.

Güncel sistem özelliklerim:
  • Işlemci: Ryzen 5 3600.
  • Anakart: MSI B450M Mortar Titanium.
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro (2x8) CL16 3200MHz.
  • Ekran k: ASUS Dual RTX 2070 Evo.
  • SSD: Kingston A400 480GB.
  • Güç k: Aerocool 750W 80+ Gold KCAS RGB.
  • Işletim sist: Windows 10 Pro 64 Bit.
Eski sistemimden yalnızca SSD ve PSU'yu değiştirmedim zaten onları 1-2 yıl önce aldığım için, geri kalan tüm parçalar değişti.

Eski sistem özelliklerim:
  • Işlemci: AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz (3.8 GHz OC)
  • Anakart: ASUS M4A88TD-M Evo.
  • RAM: Kingston 8 GB (2x4) 1333 MHz DDR3 (1600 MHz OC)
  • Ekran k: HP OEM AMD Radeon RX 460 2 GB. (Stock değerler.)
  • SSD: Kingston A400 480GB.
  • Güç k: Aerocool 750W 80+ Gold KCAS RGB.
  • Işletim sist: Windows 10 64 Bit.
Sorunumun kaynağı donanım kaynaklı mıdır? Donanım kaynaklı ise PSU veya SSD'den kaynaklı olup olmadığını nasıl test edebilirim?
Şimdiden cevap verecek herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'yi eski sistemden çıkarıp yenisine takınca sıfırdan kurulum yaptınız mı? BIOS güncel mi? SSD Firmware güncel mi?

Direkt format attım komple baştan kurdum Windows'u. BIOS eski sistemimde son sürüm yüklüydü, bunda inanın güncelledim mi hatırlamıyorum. SSD Firmware nasıl güncelleyebilirim?

Kingston sitesine girip yazılımı var mı diye bakın, varsa indirip kurun. Kurduktan sonra da sürümlere bakın güncel mi diye. BIOS'u da bir bakarsınız.

Kingston SSD Manager programını yükledim, dediğiniz gibi SSD Firmware güncellemesi varmış ve pazar günü güncellemeyi yaptım, o günden beridir dediğim donmaları yaşamadım. Sanırsam sıkıntı buymuş. Pire için yorgan yakıp 7.000TL'lik yeni sistem dizmiş oldum. :D

Program üzerinde tüm değerler aynı(Health değerleri 100) iken bu iki değer (Temperature ve özellikle Bad Block Count) kafama takıldı, bir sıkıntı mı vardır acaba SSD'de?

ssd1.jpeg
ssd3.jpeg
ssd2.jpeg

Geri
Yukarı