Çözüldü Ryzen 5 3600 RTX 2070 Armor Sistem Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rechy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, geçen indirim haftasında elimde ki sisteme işlemci ve anakart takviyesi yaparak yükselttim. Montaj konusuna pek hakim olmadığım için hali hazır bir bilgisayarcıda parçaları toplattım ve kullanılabilir hale geldi. BIOS üzerinden belleklerin hızını 3000 MHz olarak ayarladım, fakat bu işlemi yaparken de BIOS'ta iken imleç donuk donuk hareket ediyordu. Daha sonra işlemcinin oyunlarda bir tık fazla ve çabuk ısındığı deneyimledim. Ortalama 30 dakika gibi bir sürede 75 gibi bir değere çıkıyordu. Biraz araştırdıktan sonra BIOS üzerinden "Core Performance Boost" özelliğini kapattım. Sistemin BIOS sürümünü en güncel hale getirdim ve C diskine temiz bir format attım. Sorunum ise sistem BIOS'a girdiği zaman fare imleci donarak hareket ediyor, ayrıca bazen herhangi bir oyuna giriş yaptığımda sistem komple donuyor ve restart atmak durumunda kalıyorum. Restart atıp tekrar bilgisayar açıldığı zaman bir tur daha masaüstünde iken donuyor ve tekrar yeniden başlattıktan sonra kullanılabilir hale geliyor. Ayrıca bilgisayarı güç tuşuyla başlatamıyorum (sanırım montajlanırken pini takılmadı) restart tuşuyla çalıştırıyorum ve sistem ilk açılmadan önce fanlardan yüksek bir ses geliyor, sistem kapanıyor ve tekrardan açılıyor. Ek olarak yine sistem donup kendini kilitledikten sonra 3 defa bip sesi geldi ve Net FrameWork 2. ve 3. sürümünü indirdi. Bu bugün başıma 2 defa geldi ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Sistem özellikleri;
• Anakart; MSI B450M GAMING Plus Max
• İşlemci; Ryzen 5 3600 + dahili soğutucu
• Ekran kartı; MSI RTX 2070 Armor
• RAM; Corsair Vengeance 8x2 3000 MHz
• HDD; Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM
• SSD; Kingston 240GB HyperX Fury SATA 3.0
• Kasa + PSU; Zalman R1 600 Watt dahili güç kaynağına sahip
• Monitör; AOC G2260VWQ6 75Hz 1MS 21.5"
• Işletim sistemi; Windows 10 Pro (OEM)

Tüm bunlara ek olarak herhangi bir aksaklık dışında oyun performansı oldukça iyi ve tatmin edici.

Ortalama olarak oyun içerisindeki FPS ve işlemci sıcaklık değerleri;

CS:GO; orta ayarlar - 350 - 450 FPS arası - işlemci ısısı; 60-65.
PUBG; orta ayarlar - 150 - 200 FPS arası - işlemci ısısı; 65-70.
LOL; Ultra ayarlar - 250 -300 FPS arası - işlemci ısısı; 60-65.

Bu ortalama değerler Core Performance Boost ayarı kapalıyken gözlemlenilmiş verilerdir. Bahsi geçen ayar aktif iken sıcaklık değerleri ortalama 10 birim daha artıyor ve performans'ta olumlu ya da olumsuz bir sonuç değişmiyor.

Son düzenleme:
Sistemden HDD'yi çıkarın oyunları tekrar test edin.
Ek olarak şunu bildirmek isterim ki bahsi geçen oyun açıldığında sistem kilitlenme konusunda, bahsi geçen ve çöken oyunların 1 tanesi SSD içerisinde diğeri ise HDD içerisindeydi. Eğer HDD çıkarıp test etmek gerekliyse onuda gün aşırı deneyebilirim.

Dediğim gibi zaten iki diskin sağlıkları bana göre hiç iyi değil, fakat HDD'yi çıkarıp en azından birini eleyebiliriz.
Eğer kullanıma yakın zamanda engel olabilecek bir sorun keşfettiyseniz, öneriniz üzerine önümüzde ki ay içerisinde M2 SSD takviyesi yapabilirim. Duruma göre kullanım amacıma göre HDD'yi tamamen eleyebilirim.
Tüm Overclock, undervolt(Core Performance Boost) ve XMP ayarlarını devre dışı bırakın, tüm değerler varsayılan fabrika çıkışlı değerler olsun tekrar deneyin.
Problem devam eder ise ilk olarak Memtest86 testi ardından HDtune(Error scan ve health) testi ile devam edin(iki depolama birimini de).
Kasa için havalandırmamın çok iyi olmadığını düşündüğüm için testi biraz kısa tuttum. İsteğiniz üzere OCCT Power testini'de yaptım, buyurun ;

Dosya Ekleri

• 20191203-192454-PowerSupply.png
    20191203-192454-PowerSupply.png
    44,2 KB · Görüntüleme: 32
Merhaba, bende de 3600 , 5700 pulse, ve msi b450m a pro max var. Bahsettiğiniz sorunların çoğu bende de var. Biosta imleç donarak hareket ediyor. Ve ara ara mavi ekran hatası alıyorum. Pc'ye bazen yeniden başlat yaptığımda kendi kendine bios menüsüne atıyor ve pc donuyor. Bunlar ara ara olan şeyler. Oyunlarda aynı şekilde sorun yok. Vatandan aldım ve oraya bırakmayı düşünüyordum pcyi. Her şeyi bu kadar hevesle almışken hiç hoş olmadı bunlar.
Ben de sorunun kötü kurulan windows'ta olduğunu düşündüm ve 2 kez format attım. Değişen bir şey yok. Sorun anakartlarımızda olabilir diye düşünüyorum.

"Raw Read Error Rate" değerleri çok yüksek bunun için sağlıklarının kötü olduklarını düşünüyorum.
Read Error Rate parametresi donanım okuma hata oranını işaret eder.
Donanım okuma hata oranı, sabit disk üzerinden veri okunurken oluşan hatayı ifade etmektedir.

Raw Read Error Rate parametresi sıfırdan farklı ise, bu sabit diskte bir sorun olduğuna işarettir.
Bu tamamen donanımsal bir soruna işarettir. Okuyucu kafa problemi, disk üzerindeki fiziksel bir sorun,
ömrünü doldurmaya yakın bir sabit disk Raw Read Error Rate hatasına sebep olabilir.

Bu değer ne kadar yüksekse sorun o kadar ciddi demektir.

Merhaba, bende de 3600 , 5700 pulse, ve msi b450m a pro max var. Bahsettiğiniz sorunların çoğu bende de var. Biosta imleç donarak hareket ediyor. Ve ara ara mavi ekran hatası alıyorum. Pc'ye bazen yeniden başlat yaptığımda kendi kendine bios menüsüne atıyor ve pc donuyor. Bunlar ara ara olan şeyler. Oyunlarda aynı şekilde sorun yok. Vatandan aldım ve oraya bırakmayı düşünüyordum pcyi. Her şeyi bu kadar hevesle almışken hiç hoş olmadı bunlar.
Ben de sorunun kötü kurulan windows'ta olduğunu düşündüm ve 2 kez format attım. Değişen bir şey yok. Sorun anakartlarımızda olabilir diye düşünüyorum.
Sonuçta bu ürünler piyasaya çıkalı çok bir zaman olmadı. Belki herhangi bir yazılımsal veya güncelleme gerektiren ufak sorunlardır diye düşünüyorum. Tabi ki bunun yanında diğer bileşenlerin sağlık ve stabilite durumunuda göz ardı edemeyiz. Konuda görmüş olduğunuz kadarıyla kullanmış olduğum her iki depolama biriminin miladını doldurmaya başladığını bilgili arkadaşlar sayesinde gözlemleyebiliyoruz. Sonuçta ortalama 2 ila 3 yıl garantiye sahip ürünler oldukları için, kendi adıma teknik servise gönderme konusunda acele etmek istemiyorum. Eğer bu sorunlar çeşitli güncellemeler ve donanım yükseltmesi ile düzelmez ise o zaman teknik servis durumunu düşünebilirim. Umarım maddi ve zamana dayalı tüketici mağduru olmayız.
Geçen zaman diliminde bugüne kadar bahsi geçen herhangi bir sorunla karşılaşmamıştım. Fakat bugün öğle vaktinde Rust oynarken arka planda OBS aracılığıyla kayıt alıyordum. Yüksek ayarlarda ortalama 80 ila 100 fps arası bi performansa sahiptim, ortalama olarakta 55-60 arası bir işlemci ısısına. Yaklaşık 20-25 dakika sonra kaydı durdurmak için Alt - Tab kombosuyla masaüstüne geçiş yaptım. Fakat kontrolüm dışında OBS kapandı, masaüstünde iken fare imleci inanılmaz yavaşladı ve Rust haricinde farklı hiç bir fonksiyon kullanılmaz hale geldi. Bilgisayarın güç tuşuna basılı tutarak reset attım, sistem normalden biraz daha geç açıldı yaklaşık olarak 2 dakika sürdü. Masaüstüne eriştiğim zaman fare imleci inanılmaz yavaş hareket ediyor ve gecikmeliydi. Ardından bir mavi ekran hatası aldım ve hata kodu şu şekildeydi ; CRITICAL PROCESS DIED. Hiç bir şey yapmadan bekledim ve sistem kendini resetleyip tekrar açıldığında ise "Reboot and Select proper Boot device" yazılı bir siyah ekran geldi. Sistemi tekrardan güç tuşuyla sıfırlayıp açtıktan sonra "Kurtarma seçenekleri" yazılı olan bir mavi ekran geldi ve direkt olarak "Windows 10'dan devam et" seçeneğiyle devam ettim. Bu sefer herşey normal çalışıyor bir aksilik görünmüyordu. Windows dosyaları içerisinden minidump klasörüne baktım fakat herhangi bir veri bulundurmuyordu. Sanırım her iki depolama birimide sorun teşkil ediyor diye düşünüyorum, fakat bunun dışında diğer donanımlarda arıza olma ihtimali veyahut herhangi bir virüs olabilir mi? Önerebileceğiniz bir çeşit test var mı? Bilgisayarımda Kaspersky Security Free yüklü. @MayCrasH Hocam bilhassa sizin bir öneriniz var mıdır?
Sizde ki sorun devam ediyor mu?
Merhaba, geçen indirim haftasında elimde ki sisteme işlemci ve anakart takviyesi yaparak yükselttim. Montaj konusuna pek hakim olmadığım için hali hazır bir bilgisayarcıda parçaları toplattım ve kullanılabilir hale geldi. BIOS üzerinden belleklerin hızını 3000 MHz olarak ayarladım, fakat bu işlemi yaparken de BIOS'ta iken imleç donuk donuk hareket ediyordu. Daha sonra işlemcinin oyunlarda bir tık fazla ve çabuk ısındığı deneyimledim. Ortalama 30 dakika gibi bir sürede 75 gibi bir değere çıkıyordu. Biraz araştırdıktan sonra BIOS üzerinden "Core Performance Boost" özelliğini kapattım. Sistemin BIOS sürümünü en güncel hale getirdim ve C diskine temiz bir format attım. Sorunum ise sistem BIOS'a girdiği zaman fare imleci donarak hareket ediyor, ayrıca bazen herhangi bir oyuna giriş yaptığımda sistem komple donuyor ve restart atmak durumunda kalıyorum. Restart atıp tekrar bilgisayar açıldığı zaman bir tur daha masaüstünde iken donuyor ve tekrar yeniden başlattıktan sonra kullanılabilir hale geliyor. Ayrıca bilgisayarı güç tuşuyla başlatamıyorum (sanırım montajlanırken pini takılmadı) restart tuşuyla çalıştırıyorum ve sistem ilk açılmadan önce fanlardan yüksek bir ses geliyor, sistem kapanıyor ve tekrardan açılıyor. Ek olarak yine sistem donup kendini kilitledikten sonra 3 defa bip sesi geldi ve Net FrameWork 2. ve 3. sürümünü indirdi. Bu bugün başıma 2 defa geldi ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Sistem özellikleri;
• Anakart; MSI B450M GAMING Plus Max
• İşlemci; Ryzen 5 3600 + dahili soğutucu
• Ekran kartı; MSI RTX 2070 Armor
• RAM; Corsair Vengeance 8x2 3000 MHz
• HDD; Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM
• SSD; Kingston 240GB HyperX Fury SATA 3.0
• Kasa + PSU; Zalman R1 600 Watt dahili güç kaynağına sahip
• Monitör; AOC G2260VWQ6 75Hz 1MS 21.5"
• Işletim sistemi; Windows 10 Pro (OEM)

Tüm bunlara ek olarak herhangi bir aksaklık dışında oyun performansı oldukça iyi ve tatmin edici.

Ortalama olarak oyun içerisindeki FPS ve işlemci sıcaklık değerleri;

CS:GO; orta ayarlar - 350 - 450 FPS arası - işlemci ısısı; 60-65.
PUBG; orta ayarlar - 150 - 200 FPS arası - işlemci ısısı; 65-70.
LOL; Ultra ayarlar - 250 -300 FPS arası - işlemci ısısı; 60-65.

Bu ortalama değerler Core Performance Boost ayarı kapalıyken gözlemlenilmiş verilerdir. Bahsi geçen ayar aktif iken sıcaklık değerleri ortalama 10 birim daha artıyor ve performans'ta olumlu ya da olumsuz bir sonuç değişmiyor.
Bu akşam yine Apex Legends'tan çıktıktan sonra fare imleci geç tepki vermeye başladı ve kullandığım uygulamalar dondu ya da hiç açılmadı, bilgisayarı resetledikten sonra sorun tekrar düzeldi. Zorda olsa görev yöneticisin açabildim fakat işlemciye yük bindiren herhangi bir programa rastlamadım %10 civarı kullanılıyordu işlemci bu sorunlar yaşanırken.

Son düzenleme:
Önerim depolama birimlerinin değişmesi.
Gün içerisinde hiç olmadığı kadar ağırladı ve yavaşladı sistem, bende HDD'yi çıkartarak denedim. HDD takılı ilken 10 dakikada açılan sistem, 1 dakikadan daha kısa sürede açıldı ve neredeyse hiç bir sorun yaşamadı. Muhtemelen sorun tamamen HDD'den kaynaklıymış

Olabilir, fakat ben demiştim iki depolama birimi benim kriterlerime göre sağlıklı değil.
Evet demiştiniz, fakat insan her istediği zaman herşeye sahip olamadığı için elindekini kurtarmak adına çeşitli çözümler aramak durumunda. Konu başından beri yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı