Ryzen 5 3600 ve RTX 3060 Ti sistemde FPS düşüyor

Anquix

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

OBS üzerinden yayın yapma işleri ve normal olarak oyun oynama olsun, Discord'da yayın açma olsun bir sürü problemler yaşamaktayım. OBS'de yayın açtığımda oyundayken ya da Alt+Tab attığım zaman sistem bir süreliğine kilitlenme seviyesine kadar geliyor. Bu kadar güçlü sistemde yayın dahi açamıyor olmak, açtığımda da bir sürü FPS düşmesi, donma takılma vs gibi sorunları yaşamak artık bıkkınlık seviyesine kadar getirdi beni.

Ekran kartımı ve RAM'i geçtiğimiz günler içerisinde aldım. İşlemciyi satın alma sürem yaklaşık bundan 1 yıl öncesi kadar. O süreç içerisinden beri işemci fanı dışında bir temizlik ya da termal macun değişimi yapmadım fakat bu sorunları yaşadığım süre içerisinde sistem kullanımlarını teker teker kontrol ettiğimde en yüksek %85-88 arasında kullanımlar görüntüledim.

Tüm bileşenleri %99 kullanımlara varana kadar zorladığım halde oyun içerisinde ya da diğer programlarda yaşadığım sorunları yaşamadım.

Sorular:

- Yaşadığım sorun darboğaz kaynalıklı bir sorun mudur?
- Sistemin bu kadar yük halindeyken sıkıntısız çalışıp da bazı oyunlarda ya da programlar içerisindeki anlık takılmaları, drop yemesi neden kaynaklı?
- CPU-Z'den takip ettiğim kadarıyla frekans sorunu dahi olmayan işlemcide sıcaklık sorunu da yokken 1 yıldır termal macun yenilemiyor olmam buna sebep olmuş olabilir mi?
- Parçaların hepsi garantiliyken bunu Ankara içerisinde ciddi seviyede test ettirebileceğim (fiyat fark etmeksizin) ve çözebileceğim bir yer var mı? (Vatan garantili parçalar ve yarın götüreceğim sistemi, onun dışında öneri lazım.)

Yaşanan sorunlar;

- OBS ya da Discord yayınında Alt+Tab atmada ya da oyun içerisindeyken anlık ses kesilmeleri, donmalar ve takılmalar.

- Bazı oyunlar içerisinde ekran kartı kullanımı %50 ile 80 arasında.

- Birkaç saniyelik sistem kilitlenme sorunları (genellikle oyun içerisinde ya da OBS açıkken).

Sistem özellikleri ve parçalar:

Anakart: Gigabyte X570 Aorus Pro.

Işlemci: Ryzen 5 3600.

Ekran kartı: Gigabyte Aorus 3060 Ti.

RAM: Kingston Fury X 3200MHz CL16.

PSU: Hyper 700W Gold.

SSD: Transcend 240GB.

SSD: Samsung 970 Evo 1 TB SSD, NVMe M.2.

HDD: 1TB 7200 RPM.

HDD2: 2TB 7200 RPM.

-Ana- monitör: ASUS MG278Q 27" (144Hz 2K)

-2.- monitör: ViewSonic VX3276-2K-mhd 32" (60Hz 2K)

Hocam OBS programı korsan ise böyle şeyler yaşanabilir.
Ürün orijinal mi korsan mı ?
Ürün orjinal korsan değil fakat asıl sorun sadece OBS kaynaklı değil. OBS öncesinde de diğer oyunlarda da sorunlar yaşıyorum ve bu sıkıntılarım hala devam etmekte.

İşlemcinin termal macununu yeniletip deneyebilirsiniz.
Derece olarak MAX 78 dereceyi gördüm. Termal macundan olma ihtimali var mıdır acaba diye yazmıştım sadece. Bir şey değişeceğini düşünmüyorum fakat bu termal macundan mıdır değil midir yarın vatan bilgisayar ziyaretimden sonra öğreneceğim.

Ürün orijinal korsan değil fakat asıl sorun sadece OBS kaynaklı değil. OBS öncesinde de diğer oyunlarda da sorunlar yaşıyorum ve bu sıkıntılarım hala devam etmekte.

Hocam RAM Dual Channel mi? Bu bana daha çok RAM darboğazı gibi geldi. Eğer Single Channel RAM kullanıyorsanız sorun bundan dolayı olabilir. Zaten 2K'da darboğaz olmayacak bir sistem. Eğer Dual Channel kullanıyorsanız programlarınızın kurulu olduğu diskinize HD Tune programı ile error scan testi yapın.

DUAL Ram kullanıyorum ve anakart kitapçığına göre 2 ve 4. slotlarda takılı. MemTest86 ile geçtiğimiz günlerde yapmış olduğum testte 0 hata ile karşılaştım fakat sizin demiş olduğunuz HD Tune programını da kurup bir test yapıp sonucu da sizinle paylaşacağım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…