Ryzen 5 3600 ve RX580 sistem toplama

vatoz419

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler. Şimdiki kullandığım bilgisayarimda MSI RX 580 takılıydı, fakat anakart, işlemci ve yetersiz kaldığı için eski kasayi sattim ve kendime sistem belirleyip sipariş verdim. Hem oyun için, az da render için kullanacağım. İlk defa maliyetli sistem dizdiğim için aklımda sorular var, acaba bu sistem ortalama düzeyde iş görür mü?

Kasa bilgileri;
İşlemci: Ryzen5 3600.
Ekran kartı: ASUS RX580 ROG STRIX 8 GB top.
Anakart: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING AMD B450 soket AM4 DDR4 4400(OC)MHz ATX Gaming.
RAM: Corsair vegeance RGB Pro DDR4 16 GB(8x2) 3600MHz.
M.2: Corsair Force MP510 480GB.
SSD: James Donkey JD240.
HDD: 1TB 5400RPM.
PSU: Gametech 700W 80+ Gold.
Monitör: Acer 75Hz 1ms 1080P LED.

Son düzenleyen: Moderatör:
İkiside çok tehlikeli ürünler umarım bir sorun yaşamazsınız PSU konusunda.
Bir arkadaşımın bilgisayarında Ryzen7 3700x takılı sorunsuz kullanıyor. Umarım bende sorun çıkarmaz. Peki hocam bu Gametech 700w 80+ mı? yoksa Cooler master 600w Elite v3(80+yok) mü? Siz hangisini takmamı önerirsiniz. Parçalar bu gün elime ulaşacak montaj sırasında hangi PSU takıcam kararsız kaldım.

Eski bilgisayarımda 600w psu da ekran kapanması sorunu yapıyordu. Bende 700w Gold psu aldım fakat sorun değişmeyince ve hata devam edince, sorunun anakartımın eski olması sebebiyle sıfırdan sistem kurmam gerektiğini anladım.

Bu sistem ile RX 580 ekran kartı işlemciye göre zayıf kalacaktır. Tabi ilerde ekran kartı değiştirme imkanınız olunca alt yapınız neredeyse hazır olacak.
PSU'yu kesinlikle kaliteli bir marka almanızı tavsiye ederim. SSD olarak kendini kanıtlamış markalara yönelmeniz uzun vadede daha avantajlı olacaktır.

Bu sistem ile RX 580 ekran kartı işlemciye göre zayıf kalacaktır. Tabi ilerde ekran kartı değiştirme imkanınız olunca alt yapınız neredeyse hazır olacak.
PSU'yu kesinlikle kaliteli bir marka almanızı tavsiye ederim. SSD olarak kendini kanıtlamış markalara yönelmeniz uzun vadede daha avantajlı olacaktır.

Hocam elimde bu kart hazırda vardı bende eski kasanın GPU sunu çıkarıp o şekilde sattım ve yeni sistem dizim alt yapı sağlam olsun dedim. Eskiden masaüstünden dosya aktarımi yaparken 5MB ile dosya aktarırdı, şimdi ise saniyede 1GB veri aktarıyor. Dediğiniz gibi GPU biraz hantal kalıyor. İlerde ROG STRIX RX 5700XT kartına geçmeyi düşünüyorum. Şu an bilgisayardan yana sıkıntım yok fakat değişik bir sorunum var.

Bende Dark Elite RGB klavye var. Fakat RGB ışık tuşuna bastığım zaman bir anda klavye ve Mouse'nin gücü kesiliuor ve çalışmıyor. Sadece restart atarsam geri düzeliyor. Ama diğer tuşlara bin kerede bassam sıkıntı yok sadece RGB ışık tuşunda sıkıntı oluyor.

RGB klavye hakkında bilgim yok, istersen yeni konu aç. Daha iyi yardım alırsın.
Ekran kartında Sapphire iyi bir marka, ROG STRIX'e daha fazla ödemen gerekiyorsa Sapphire Nitro alabilirsin. Elinde olan kart da iyi iş görür, ilerde bütçe olunca değişirsin. Eski kartının ikinci el değerini de hesaba katarsan değişimde daha az masrafın olmuş olur. Yine de ekran kartı değişikliğinin acelesi yok. Sadece bütçen olursa, tavsiye olarak yazdım.
Bence ekran kartından önce monitörü değiştirmelisin. Daha kaliteli görüntü alabilmen için. Sonuçta ekran kartı performansını monitör aracılığıyla gösterir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı