Ryzen 5 3600 voltaj düşürme

BelirsizBirisi

Centipat
Ryzen 5 3600 (2019) voltaj nasıl düşürüm? Stok fanla kullandığım için çok ısınıyor. Düşürünce performans kaybı olur mu? İşlemciye zarar verir mi? Anakartım ASUS TUF B450M PRO GAMING.

Cidden o kadar az fark ediyorsa kapatırım. Senin işlemcin nedir?

Ben de 3600 kullanıyorum birçok oyunda test ettim hep CPB açık ve kapalı olarak cidden dediğim gibi gözle görülecek kadar fark olmuyor. Sahneye göre 3 bilemedin 4 FPS fazla alıyorsun, onun içinde değmez yani voltaj vs. ile uğraşmana, onun yerine eline para geçene kadar CPB kapalı kullanırsın, kaliteli bir kule tipi soğutucu aldın mı takarsın arkana yaslanıp keyfini çıkarırsın 4.2GHz'in :D.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen Master ile deneyip daha sonrasında BIOS'tan bulduğunuz değerleri girersiniz. Aklınızda fikir oluşması açısından ben 1.15 v 4.1GHz şeklinde kullanıyordum fakat bu değerler her işlemcide farklı oluyor. Tabi stabil bir şekilde OC yaptığınızdan emin olmak için stres programlarını da kullanmanız gerekmekte.

Onun yerine CPB kapat.
Çok etkiler performansı.
Ryzen Master ile deneyip daha sonrasında BIOS'tan bulduğunuz değerleri girersiniz. Aklınızda fikir oluşması açısından ben 1.15 v 4.1GHz şeklinde kullanıyordum fakat bu değerler her işlemcide farklı oluyor. Tabi stabil bir şekilde OC yaptığınızdan emin olmak için stres programlarını da kullanmanız gerekmekte.
Hocam ben anlamıyorum da pek tam olarak ne yapmam gerekecek?

Ryzen 5 3600 (2019) voltaj nasıl düşürüm? Stok fanla kullandığım için çok ısınıyor. Düşürünce performans kaybı olur mu? İşlemciye zarar verir mi? Anakartım ASUS TUF B450M PRO GAMING.

Direk CPB kapat bence dostum performans kaybı yaşamazsın öyle dağlar kadar merak etme 2-3 FPS olursa olur. İşlemci soğutucu aldığında CPB açık kullanmaya devam edersin. Ben de stock soğutucu kullanıyorum CPB kapalı şekilde boşta 40-45 derece yük altında 60-65 arası değişiyor.

Direk CPB kapat bence dostum performans kaybı yaşamazsın öyle dağlar kadar merak etme 2-3 FPS olursa olur. İşlemci soğutucu aldığında CPB açık kullanmaya devam edersin. Ben de stock soğutucu kullanıyorum CPB kapalı şekilde boşta 40-45 derece yük altında 60-65 arası değişiyor.
Cidden o kadar az fark ediyorsa kapatırım. Senin işlemcin nedir?

[/QUOTE]
YouTube'ta bununla ilgili rehberler var hocam. Attığım linkten fikir edinebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende 3600 kullanıyorum birçok oyunda test ettim hep CPB açık ve kapalı olarak cidden dediğim gibi gözle görülecek kadar fark olmuyor. Sahneye göre 3 bilemedin 4 FPS fazla alıyorsun onun içinde değmez yani voltaj vs. ile uğraşmana onun yerine eline para geçene kadar CPB kapalı kullanırsın kaliteli bir kule tipi soğutucu aldın mı takarsın arkana yaslanıp keyfini çıkarırsın 4.2GHz'e'yi :D.
Tamam dediğin gibi yapacağım. Benim kasada hava akışı diye birşey yok uflesem daha çok soğur ekran kartı, işlemcim stres testinde 92 oldu normal değil mi bu değerler? Şu an dışarısı 38-40 derce testi yaptığımda 30 derce falandı.

Tamam dediğin gibi yapacağım. Benim kasada hava akışı diye bir şey yok uflesem daha çok soğur ekran kartı, işlemcim stres testinde 92 oldu normal değil mi bu değerler? Şu an dışarısı 38-40 derce testi yaptığımda 30 derce falandı.

Doğal yani kasan dediğine göre kötüyse ve ortam sıcaklığı da fazla yani yaz ayındayız stock soğutucu ve CPB açık olarak o değerleri alman normal. Bir de CPB kapatıp test et bakalım ne kadar düşecek.

YouTube'ta bununla ilgili rehberler var hocam. Attığım linkten fikir edinebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

[/QUOTE]
Dostum stock soğutucu kullanıyorsan videoda ki işlemleri bana göre yapmanın bir anlamı yok zaten herkeste farklı değerler çıkıyor video sahibi stock soğutucu kullanmıyor görüldüğü üzere bu voltaj işlemlerini bana göre iyi bir kule tipi soğutucu aldıktan sonra yapmak ve 4.2 sabit kullanmak daha sağlıklı olur. Stock soğutucu ile ne kadar düşürürsen düşür voltajı 4.2 sabitte bir miktar ısınır bence yine.

Geri
Yukarı