Ryzen 5 3600 Voltaj düşürmek gerekli mi?

haykooos

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Ryzen 5 3600 işlemcime bugün id-cooling se-234 soğutucu taktım. Prime95 testini bir 10 dakika yaptım tam yükte 77-78 dereceleri geçmedi. Ancak sistem boştayken 38-52 derece arasında dengesiz bir şekilde kafasına göre takılıyor. Voltaj değerleri 0.9 ve 1.36 arasında değişkenlik gösteriyor. Yeni soğutucumla endişeleneceğim bir durum yok ama bazen voltaj yüksek girince fan sanki gaza yüklenircesine saniyelik hızlı dönüp yavaşlıyor. Bu da bir tık rahatsız edici. İşlemci hızı da Asus'un AI Suite 3 programına göre 3.6 ve 4.2 olarak gidip gelip duruyor. Bu normal mi? Bazı arkadaşların mesajlarını okudum 4.1 hızda X voltaj değerinde kullanıyorlarmış vs. Bu işlem overclock mu oluyor, sizce bu konu hakkında ne yapmalıyım?
Sistemim:
AMD RYZEN 5 3600 MPK 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
ASUS PRIME B450M-K II AMD AM4 4400MHz (OC) DDR4 VGA DVI-D HDMI M.2 mATX Anakart
ASUS RADEON DUAL-RX5500XT-O8G-EVO 8GB GDDR6 128bit 1865MHz OC 1xHDMI 3xDP RGB EKRAN KARTI

Undervolt yapmak istiyorsunuz, yapabilirsiniz. 4.1 3600'ün maksimum çıkabildiği 4.2 değerinden küçük olduğu için overclock diyemeyiz. 4.3 olsa overclock derdik mesela. Adım adım, test yapa yapa stabil voltaj değerini bulmanız gerekiyor. Hem iyi performans vermeli, hem de stabil olmalı.

Benim kullandığım değerler: 1.1V (1.125V) ve 4.2 GHz.

Stabil ve en düşük voltaj değeri silikon kalitesine göre değişir.

Screenshot_1.png

Ben de böyle kullanıyorum.

Sabit bir voltaj vermek -deneyimlerime göre- her ne kadar çoklu çekirdek performansını artirsa da, tek çekirdek performansında düşüşe sebep oluyor.
Offset mode -100 MV ayarlayinca Cinebench R23 de 9500 den 9100 e düşüyor çoklu çekirdek. Daha üstünde çok daha fazla kayıp yaşıyorsunuz.

Ayrıca 7/24 render yaptirmiyorsaniz daha fazla elektrik harcamış olur. Çünkü kendi ayarlarında boşta 0.200 volta kadar düştüğü oluyor benim bilgisayarımda.

Offset modu bir deneyin bence. Sıcaklıklarda 5-8 derece düşüş oluyor. Performans çok düşmüyor.

Bende kule tipi soğutucu var boşta voltajdan dolayı aniden 62 görebiliyor AMD çalışanı bunların normal olduğunu söylüyor ki öyle herkeste öyle 77 78 dereceler gayet iyi undervolt tekli çekirdekte yukarıda denildiği gibi performans düşürüyor Ryzen Master ile 1.25v 4.4 GHz yapmıştım R23 testinde aynı puan verdi normal değerler ile gereksiz bence.

Soğutucunuz nedir hocam?

Corsair H150i Capellix 360mm kullanıyorum hocam, macun olarak da Cooler Master Master gel maker nano kullanıyorum maksimum 34 derecelere kadar düşürebildim keşke daha da düşebilse. R23 testi 9555. Test sırasında Max sıcaklık 65.

Son düzenleme:
Bu işlemi sadece programlamı yaptınız yoksa biosdanmı, bu işlerden hiç anlamam da , bende de 3600 var kule tipi fan taktım cpu-z stress testinde kule fan takılı olmasına ragmen 90 derece oluyor, ( core performans boot acık ) kapalıyken sorun yok, acıp test yapınca 90 derece oluyor işlemci

Yeni konular

Geri
Yukarı