Ryzen 5 3600 vs 3500X

A320'le stok hızda çalışacak şekilde 3600 rahatlıkla kullanılabilir. RAM OC deseniz minimum 3000 MHz'e kadar yine çıkar arkadaşın anakartta. Kullanılamaması için herhangi bir sorun göremiyorum.

@Coda dostum almışken 3600 bak derim, özellikle geçtiğimiz son birkaç yıldır SMT & HT multi-threading özelliği barındırmayan bazı işlemci modelleri belli spesifik durumlarda tıkanmaya başladı, en basitinden şu an itibariyle her ne kadar 4/4 olan modellerde bu sorun çok daha sıklıkla söz konusuyken 6/6'ların da yakın gelecekte aynı nasibi alması fazla sürmeyecektir diye düşünüyorum ta ki 6 primer fiziksel çekirdeğin yetmeyeceği senaryolar gündeme gelinceye kadar, tabii kullanılan ekran kartından kullanılacak olan uygulama ve ayarlara kadar bu durum değişkenlik gösterebilmekte.

Stok Wraith Stealth 3600 ile PBO + CPB aktif haldeyken evet aşırı yüksek yük altında hafif bir termal darboğaza sebep olabilir fakat benim bildiğim kadarıyla bu sorun anakart üzerinden birkaç voltaj ayarlamasıyla UV yapmadan hallediliyor diye biliyorum. Sisteme zırt pırt parça almayı seven biri değilseniz uzun ömürlü rahat bir kullanım sunması açısından açısından tercihin 3600'den yana olsun derim.

Dostum yanlış anlama da adam fikir sormuş ama sen fikir söyleyenlere çatmaya çalışıyorsun?

Açıkçası üstüne 350TL civarı ekler 3600 alırdım şahsen. Ayrıca 3500X kötü bir işlemci değil sadece kapalı.
Kusura bakmayasın. Böyle kibar insanlar görmeyeli uzun zaman oldu. Hakkını helal et.

Önemli değil. :)
A320'le stok hızda çalışacak şekilde 3600 rahatlıkla kullanılabilir. RAM OC deseniz minimum 3000 MHz'e kadar yine çıkar arkadaşın anakartta. Kullanılamaması için herhangi bir sorun göremiyorum.

@Coda dostum almışken 3600 bak derim, özellikle geçtiğimiz son birkaç yıldır SMT & HT multi-threading özelliği barındırmayan bazı işlemci modelleri belli spesifik durumlarda tıkanmaya başladı, en basitinden şu an itibarıyla her ne kadar 4/4 olan modellerde bu sorun çok daha sıklıkla söz konusuyken 6/6'ların da yakın gelecekte aynı nasibi alması fazla sürmeyecektir diye düşünüyorum ta ki 6 primer fiziksel çekirdeğin yetmeyeceği senaryolar gündeme gelinceye kadar, tabii kullanılan ekran kartından kullanılacak olan uygulama ve ayarlara kadar bu durum değişkenlik gösterebilmekte.

Stok Wraith Stealth 3600 ile PBO + CPB aktif haldeyken evet aşırı yüksek yük altında hafif bir termal darboğaza sebep olabilir fakat benim bildiğim kadarıyla bu sorun anakart üzerinden birkaç voltaj ayarlamasıyla UV yapmadan hallediliyor diye biliyorum. Sisteme zırt pırt parça almayı seven biri değilseniz uzun ömürlü rahat bir kullanım sunması açısından açısından tercihiniz 3600'den yana olsun derim.

Kesinlikle katılıyorum.

3500X'e para mı verilir? A320 kötü bir anakart değil bir BIOS atacak, 3600 zaten CBP ile turbo frekansına çıkabilecek 4.2Ghz neyine yetmiyor? Sırf gereksiz bir manuel overclock için 6/12 işlemci bırakılıp 3 yıllık B450'ye ek masraf yapılmaz. A320 + 3600 > B450 + 3500X.

Açıkçası üstüne 350TL civarı ekler 3600 alırdım şahsen. Ayrıca 3500X kötü bir işlemci değil sadece kapalı.
İşin içinde emoji olmayınca sert konuşuyormuşum gibi geliyor ama alakası yok. :D Ben olsam şahsen a320 anakartta kullanmam overclock desteği yoktu en son. Fikrinize saygım sonsuz. Eğer ki güncelleme ile A serisinin içeriği değiştiyse bilemem. Ama bütçesi fazla değilse tabii ki değişmez anakartı. Overclock yapmayacaksa da hiç gerek yok b serisine.

İşin içinde emoji olmayınca sert konuşuyormuşum gibi geliyor ama alakası yok. :D Ben olsam şahsen A320 anakartta kullanmam overclock desteği yoktu en son. Fikrinize saygım sonsuz. Eğer ki güncelleme ile A serisinin içeriği değiştiyse bilemem. Ama bütçesi fazla değilse tabii ki değişmez anakartı. Overclock yapmayacaksa da hiç gerek yok b serisine.

Sorun bile olcağını sanmıyorum tabii ki bence yapmasın en kötü CPB açar. :)

Amaç oyun oynamaksa iki işlemcinin farkı yok. Hatta overclock yaparsanız da silikon kalitesine göre 3500X, oyunda stok haldeki 3700X'den daha iyi. Nedendir bilmiyorum ama kimileri bu işlemci 6/6 diye yerden yere vuruyor.
8400/9400F gibi işlemciler de gayet iyi iş çıkarıyor zaten ama insanın aklına tıpkı 4/4'lerde olduğu gibi sırf 6/6 yapısı sebebiyle 6/12 yapısına sahip muadil R5-3600 veya i7-8700 gibi modellere oranla belli durumlarda yetersiz kalmaya başlayacak olması geliyor ki bu da artık 6 fiziksel çekirdeğin limitlerinin tamamen zorlanıp fazlasının artık zorunlu hale geldiği zamana kadar olur muhtemelen.

Açıkçası bana kalsa 6/6'ların da 4/4'ler gibi bir kaderi var, en basitinden oyun açısından konuşmak gerekirse, 20YZ yılında herhangi çıkacak bir X oyunun NPC'lerinin aşırı dolu veya seri komut gönderecek pozisyonlarında bol işlem yoğunluk optimizeli, minimum 6 çekirdek bir işlemciyi şart kılan bir oyunda zamanının orta/orta-yüksek seviye kartlarıyla 1080p gibi alt taban standart çözünürlüklerde sırf şu an bazı 4/4 modellerinde olduğu gibi çekirdek yapısı ve sayısı sebebiyle darboğaza uğrayacak olmasının da çok olası olacağını öngörüyorum. Diğer yandan yine render, codec çözümleme, yapay zeka makine öğrenmesi, çok noktalı tasarım analiz hesaplamaları vb gibi workstation tabanlı alanlarda da oluşacak olan avantaj yine çoklu çekirdeği üstün olan modellerde zaman farkı avantajıyla kendilerini gösteriyor, göstermeye de devam edecek gibi görünüyor.

Kapitalist düzen çok acımasız maalesef, Intel'in yeni nesil i5'leri bile 6/12 + 4/4 hibrit yapıyla geliyorken gelecek birkaç yıl içerisinde multi-threading özelliği bulunmayan işlemcilerin büyük bir çoğu tarihe karışır diye düşünüyorum, yani en azından teknolojiye bir şekilde son hız olmasa da genel anlamda ayak uydurmaya çalışan insanlar açısından.

Son düzenleme:
Yazanlara teşekkkür ediyorum özellikle @Jonathan North hocama her ne kadar dediklerinden pek birşey anlamasamda :D. Şimdi stok fanlı 3600 alayım o zaman hem ucuzlayacağı yok hem de 3500x önü kapalı bir işlemci(ymiş). Aldıktan sonra undervolt yaparım o halde (nasıl yapıldığını bilmiyorum), 1-2 ay sonrada iyi bir soğutucu alırım. Birde şuan fiyatlara bakıyorum baya yüksek, kutusuz olanlar biraz daha ucuz. Kutusuz olunca stok fanında termal macun geliyor değilmi?

Yeni konular

Geri
Yukarı