Ryzen 5 3600 vs i5 10400F

Kapanmaz ancak azalır. Ryzen'li sisteme soğutma almanıza gerek yok. Bazı anakartlar verebilecekleri en büyük voltajı verdikleri için ısınma sorunu yaşayanlar var sadece. Onu da BIOS'tan voltaj sabitleyerek çözebilirsiniz.

Aynen kardeşim aynen. Bir kere duydunuz mu bırakmıyorsunuz.
Intel-11th-Gen-Rocket-Lake-Desktop-CPUs-Not-Supported-on-B460-and-H410-Chipset-Motherboards.png

Alt tarafı okuyun.

Bu belki doğru olmasa bile yüzde 100 Rocket Lake işlemciler desteklemeyecek ve Rocket Lake işlemciler hariç bütün 11. nesil işlemciler çöp.

Doğru olduğunu biliyorum ancak her soket değişeceğinde onun öncesinde çıkan nesli kötülemeniz pek etik değil.
i5 10400F alan bir arkadaş ileride upgrade etmek istese neye upgrade edecek ki? i7 10700F gibi soğutma problemli ve pahalı işlemciye mi? Mesela 11. nesli geçtim, 12.nesilde işlemciyi yükseltmek zorunda kalacak. Eee? Kaldı öyle ortada.

i5 10400F alan bir arkadaş ileride upgrade etmek istese neye upgrade edecek ki? i7 10700F gibi soğutma problemli ve pahalı işlemciye mi? Mesela 11. nesli geçtim, 12.nesilde işlemciyi yükseltmek zorunda kalacak. Eee? Kaldı öyle ortada.
12. nesil alacak parası olursa bir anakarta da bütçe ayırabilir herhalde. O zaman AMD'nin de 6. nesilde soket değiştireceği kesin gibi bir şey. 5. nesili önermeyi bırakın? Çünkü hani kalacak ya ortada.

12. nesil alacak parası olursa bir anakarta da bütçe ayırabilir herhalde. O zaman AMD'nin de 6. nesilde soket değiştireceği kesin gibi bir şey. 5. nesili önermeyi bırakın? Çünkü hani kalacak ya ortada.
Ama hocam AMD o konuda daha önde gidiyor işlemcilerini daha uzun vadeli yapıyor onu tercih edin denmesinin sebebi de o Intel o konuda biraz geride maalesef.

En azından AMD para tuzağı değil. Ek olarak 12. nesilin bütün işlemcileri pahalı mı olacak da Z490 gibi bir anakarta bütçe ayırabilecek? Atıyorum kafadan, i3 12100F diye bir işlemci çıktı diyelim, 5000 TL olmayacak ki? 1000 TL civarı olacak.
Ama hocam AMD o konuda daha önde gidiyor işlemcilerini daha uzun vadeli yapıyor onu tercih edin denmesinin sebebi de o Intel o konuda biraz geride maalesef.
Katılıyorum. Her sene(!) destek mi değiştirilir yahu?

En azından AMD para tuzağı değil. Ek olarak 12. nesilin bütün işlemcileri pahalı mı olacak da Z490 gibi bir anakarta bütçe ayırabilecek? Atıyorum kafadan, i3 12100F diye bir işlemci çıktı diyelim, 5000 TL olmayacak ki? 1000 TL civarı olacak.

Katılıyorum. Her sene(!) destek mi değiştirilir yahu?
Siz 1000 TL olacağına inanmaya devam edin, 1-2 sene sonra gelir hesap sorarım ama. :)

Geri
Yukarı