Ryzen 5 3600 vs i5 10400F

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Arkadaşlar uzun zamandır 10400F sistem almayı düşünüyordum. Intel daha ucuz olduğu için 10400F seçiyordum ama bütçemi stoklar yüzünden yükseltmeye karar verdim. Bütçeyi de bu kadar yükseltmişken önü açık olan bir sistem toplamak istiyorum.
Screenshot_1.png
Screenshot_2.png
Gördüğünüz gibi, sistemler bu şekilde. Intel olan sistemde 2933 MHz ile kullanacağım RAM'i. Ryzen sistemde ise direkt 3200 MHz RAM ile Ryzen 5 3600 ve 10400F arasındaki 10-15 FPS farkını kapatırım diye düşünüyorum. Anakart da 4133 MHz destekliyor maksimum. Sistemi sadece oyun için toplayacağım için Intel seçiyordum eskiden fakat dediğim gibi bu FPS farkı 3200 MHz RAM ile kapanır mı?
Intel olan sistem: 7,056 TL.
Ryzen olan sistem: 7,185 TL oluyor toplamda. Ryzen'li sisteme soğutucu almama gerek var mı sizce? Soğutucu almak zorunlu mudur?
Ve dediğim gibi, önü yeterince açık bir sistem istiyorum ileride kolayca yükseltmek için.

Intel çöptür, berbattır. Niye mi berbattır? B460 ve H410, 11. nesili desteklemediğinden dolayı çöptür. 200-300 TL az vereceğim diye önü kapalı sistem almayın.

Düzenleme: Dalga geçecek arkadaşlar şuna bakabilir. Daha düne kadar Intel'in o mâlum 2 işlemcisini savunurdum.
Intel-11th-Gen-Rocket-Lake-Desktop-CPUs-Not-Supported-on-B460-and-H410-Chipset-Motherboards.png

Alt tarafı okuyun.

Kapanmaz ancak azalır. Ryzen'li sisteme soğutma almanıza gerek yok. Bazı anakartlar verebilecekleri en büyük voltajı verdikleri için ısınma sorunu yaşayanlar var sadece. Onu da BIOS'tan voltaj sabitleyerek çözebilirsiniz.
Intel çöptür, berbattır. Niye mi berbattır? B460 ve H410, 11. nesili desteklemediğinden dolayı çöptür. 200-300 TL az vereceğim diye önü kapalı sistem almayın.
Aynen kardeşim aynen. Bir kere duydunuz mu bırakmıyorsunuz.

Arkadaşlar uzun zamandır 10400F sistem almayı düşünüyordum. Intel daha ucuz olduğu için 10400F seçiyordum ama bütçemi stoklar yüzünden yükseltmeye karar verdim. Bütçeyi de bu kadar yükseltmişken önü açık olan bir sistem toplamak istiyorum.
Gördüğünüz gibi, sistemler bu şekilde. Intel olan sistemde 2933 MHz ile kullanacağım RAM'i. Ryzen sistemde ise direkt 3200 MHz RAM ile Ryzen 5 3600 ve 10400F arasındaki 10-15 FPS farkını kapatırım diye düşünüyorum. Anakart da 4133 MHz destekliyor maksimum. Sistemi sadece oyun için toplayacağım için Intel seçiyordum eskiden fakat dediğim gibi bu FPS farkı 3200 MHz RAM ile kapanır mı?
Intel olan sistem: 7,056 TL.
Ryzen olan sistem: 7,185 TL oluyor toplamda. Ryzen'li sisteme soğutucu almama gerek var mı sizce? Soğutucu almak zorunlu mudur?
Ve dediğim gibi, önü yeterince açık bir sistem istiyorum ileride kolayca yükseltmek için.
Arada 100TL 3600 çok daha mantıklı yükseltme için.

Hocam bu forumda ne zaman sorarsanız her zaman aynı cevabı alırsınız oyun için Intel Render vb Ryzen soğutucu konusunda 3600 kullanıyorum 1 saatlik stres testinde en fazla 76 derece gördüm stok soğutucu ile ve kasam da sadece 1 fan var. Şahsi görüşüm Ryzen almanız olur.

Geri
Yukarı