Ryzen 5 3600 vs i5 10400F

Benim pasaportum bile yok da daha uyguna geliyorsa oradan geleceklere aldırabilirim. Değecek bir fark olup olmadığına bakmak lazım.
Merak edip benim almak istediğim MSI 1660 Super Gaming X'e Almanya Amazon'dan baktım. 268 euro. Bugünün kuru ile 7,76x268=2080 lira yapıyor. Aynı ürün şu an Vatan'da 2544 lira. Fark 464 lira. Sinirim bozuldu.

Merak edip benim almak istediğim MSI 1660 Super Gaming X'e Almanya Amazon'dan baktım. 268 euro. Bugünün kuru ile 7,76x268=2080 lira yapıyor. Aynı ürün şu an Vatan'da 2544 lira. Fark 464 lira. Sinirim bozuldu.
Malesef bu fiyat farkı kısmında gümrük ve vergiler devreye giriyor, sanki diğer ülkelerde vergi yok da bizde var sadece ve neden daha fiyatlı alıyoruz diye düşünmen normal. Ayrıca Almanya'dan kendiniz veya tanıdığınız alıp getiremiyorsa, siparişle getirtince Amazon'un sitesinde gümrük vergisi ve kargo masrafları hesaplanıp o fiyatın üstüne bindirilir. Yani fiyat yine artar.

Malesef bu fiyat farkı kısmında gümrük ve vergiler devreye giriyor, sanki diğer ülkelerde vergi yok da bizde var sadece ve neden daha fiyatlı alıyoruz diye düşünmen normal. Ayrıca Almanya'dan kendiniz veya tanıdığınız alıp getiremiyorsa, siparişle getirtince Amazon'un sitesinde gümrük vergisi ve kargo masrafları hesaplanıp o fiyatın üstüne bindirilir. Yani fiyat yine artar.

Evet, bunu biliyorum. Uyarı için sağ olun tabii. Can sıkıcı nokta oradaki euro satış fiyatını 7,76 ile çarptıktan sonra çıkan fiyatın burada satılandan hâlâ çok ucuz kalması. Sonuçta orada da son tüketiciye ulaşana kadar bir sürü vergi ve kâr marjı bindiriliyor. Teknoloji ürünlerine bizden kat be kat ucuz sahip olabiliyorlar.

Şunu da ekleyim, orada yaşayan insanların asgari ücreti bizi misliyle katlıyor. Yani asgari ücretle Almanya'da çalışıyorsan en iyi bilgisayarı bile rahatlıkla alırsın. Türkiye'de asgari ücretle bilgisayar belki alırsın, başka ihtiyaçların yoksa tabii.

Şunu da ekleyim, orada yaşayan insanların asgari ücreti bizi misliyle katlıyor. Yani asgari ücretle Almanya'da çalışıyorsan en iyi bilgisayarı bile rahatlıkla alırsın. Türkiye'de asgari ücretle bilgisayar belki alırsın, başka ihtiyaçların yoksa tabii.

Katılıyorum. Asgari ücretin biraz üstünde maaşım var ve ben orta seviye pc'ye neredeyse 3 tam maaş vererek ancak sahip olabiliyorum. Evli falan olsam demek imkansız almak. Onlar bir maaştan bile çok daha azıyla benim 3 maaşla aldığım pc'den çok daha güçlüsünü alabiliyor. Doğrudan bilmiyorum ama sayılar bunu söylüyor. Paramızın alım gücü adına iç parçalayıcı bir tablo.

Herkese selamlar 5 ay geçmiş fiyatlar ne de fazla uçmuş... Şimdi benimde bir kasa toplamam gerekiyor.

i5 10400 f msi z490 - a pro - 3.050 TL - 3.150 TL arası

amd 3600x MSI B450 Tomahawk Max - 3.100 TL - 3. 200 TL

Gördüğünüz üzere fiyatlar uçmuş :(

İki sistem arasındaki fiyatlar aynı gibi, ramleri de 3000 3200 düşünüyorum soğutucu gereksinimi ile alakalı bir bilgim de yok açıkçası. Kullanan arkadaşlar da vardır muhakkak sizce hangi sistemi seçmeliyim ?

Bu arada ekran kartını GTX 1650 s düşünüyorum.

İki sistem arasındaki fiyatlar aynı gibi, ramleri de 3000 3200 düşünüyorum soğutucu gereksinimi ile alakalı bir bilgim de yok açıkçası. Kullanan arkadaşlar da vardır muhakkak sizce hangi sistemi seçmeliyim ?
Konu açarsanız sistem önerisi yaparız hocam.

Hocam bu işlemcinin çarpan kilidi kapalı Z serisi olsa ne olacak?

İlk olarak sistem toplamuştım 15 10400 fakat memnum kalmasının için RTX 1 sistem ryzrn 5.3600. daha iy ve daha oberclok yapmadan render oyun vs çalı yayın daha performanslı Intel'de ise overclork olmuyor i5 10400 boşa aldım.

Geri
Yukarı