Ryzen 5 3600 vs Ryzen 7 2700X

orlando

Hectopat
Arkadaşlar ay başında Allah izin verirse yeni bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Çoğunlukla oyun oynayacağım, FPS testlerine baktığımda Ryzen 5 3600'ün Ryzen 7 2700X'i geçebildiğini gördüm fakat forumda bazı arkadaşlar Ryzen 5 3600'ün ısındığını ve turbo frekansa ulaşamadığını söylemiş. Ayrıca internette de bu tür haberler mevcut. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun kısmında Ryzen 5 3600 daha iyidir.Isinma sorunu bende de vardi fakat bu ısınmayı undervolt yaparak bu sorunu çözebilirsiniz .Son olarak stress testine soktuğunuz zaman rahatlikla turbo frekansina ulaşabiliyor.

Ben R5 3600 kullanıyorum ısınma olmuyor. Harici kule tipi soğutucu kullanıyorum. Turbo frekansa çıkma işini kafaya takmayın anlık olarak 4.1, 4.2 görüyor fakat hemen düşüyor. Sonuç odaklı bakarsak 3600 daha fazla FPS vereceğinden onu tercih etmenizi tavsiye ederim.

2700X tabiki de. Single Core' de 3600 az farkla önde ama Multi Core' de 2700X çok daha üstün.

Oyun kısmında Ryzen 5 3600 daha iyidir.Isinma sorunu bende de vardi fakat bu ısınmayı undervolt yaparak bu sorunu çözebilirsiniz .Son olarak stress testine soktuğunuz zaman rahatlikla turbo frekansina ulaşabiliyor.
Tam tersi Ryzen 7 2700X daha ısınır bence. Ryzen 5 4600 65W TDP değerine sahip ama Ryzen 7 2700X 105W. Oyun performansı olarak nasıldır bilmiyorum ama tek çekirdekte 3. nesil baya ilerlemişti.
Oyun performansı bakımından soruyorsanız Ryzen 5 3600 2700X'ten daha iyidir. Bu konuda yapılmış testler de var.
Ben R5 3600 kullanıyorum ısınma olmuyor. Harici kule tipi soğutucu kullanıyorum. Turbo frekansa çıkma işini kafaya takmayın anlık olarak 4.1, 4.2 görüyor fakat hemen düşüyor. Sonuç odaklı bakarsak 3600 daha fazla FPS vereceğinden onu tercih etmenizi tavsiye ederim.
2700X tabiki de. Single Core' de 3600 az farkla önde ama Multi Core' de 2700X çok daha üstün.
Birkaç ay beklemeni tavsiye ederim, eğer beklemeyeceksen de AMD Ryzen 5 3600 oyun açısından daha iyi bir seçim olacaktır.
Aslına bakacak olursak ryzen 5 3600 kafama daha çok yatmıştı fakat ryzen 7 2700x in hem 8 çekirdekli olması hem de stok fanının daha iyi olması nedeniyle seçeneklerim arasında yer aldı. Şuan CS:GO oyununu baz alırsak single core tarafında ryzen 5 3600 daha iyi olduğu için ryzen 7 2700x ten 200 fps kadar önde ama diğer oyunlarda çok az fps farkları var, genelde online rekabetçi oyunlar oynayacağım için ryzen 5 3600 çok daha iyi bir seçim gibi duruyor ama aradaki fiyat farkına değermi bu konuda çok kararsızım. Değerli görüşlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür eder , iyi forumlar dilerim. Yorumlarınızı bekliyorum.

işlemciyi hangi anakart a taktınız bende alacam da onun için soruyorum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı