Ryzen 5 3600'ü satıp Ryzen 5 5600X almaya değer mi?

Dandoldenyus

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Havayolu Pilotu
Değerli arkadaşlar öncelikle merhaba, YouTube üzerinde gezinirken başlıkta belirttiğim iki işlemcinin kıyaslama videosuna tanık oldum ve kafamda soru işaretleri oluştu ve fikrinizi almak istedim (video linkini mesaj sonuna ekledim).
Mevcut işlemcim olan R5 3600 ile R5 5600X'i kıyaslamışlar. Testlerde RTX 3080 kullanılmış ve oyunlar 1080p, haliyle darboğaz araştırıyorlar. Fakat birkaç oyunda dikkatimi çeken bir şeyi sizinle paylaşmak isterim. Özellikle Battlefield V ve Mafia: Definitive Edition'da bu durum oldukça dikkatimi çekti. Mafia'da R5 3600'ün kullanımı %55-60 arasındayken (yani Full kullanılmıyor, işlemcide darboğaz yok) R5 5600X yine aynı oranlarda (%1-2 farkla daha bile yüksek) kullanılarak stabil biçimde daha fazla FPS veriyor, Battlefield'da ise fark yer yer 40-45FPS'lere varıyor, iyice uçuk yani, fakat özet olarak net bir FPS kazancı var %1 ve %0.1 FPS'lerde de muazzam gelişmeler söz konusu. Benim anlamadığım şey aynı ekran kartı Full kullanılmayan iki işlemciye rağmen yeni nesil olanda daha fazla performans veriyor, bunun sebebini anlayamadım R5 3600 (benim işlemci) daha yüksek oranlarda kullanılarak (gerekirse %75-80 gibi) RTX 3080'i bu oyunda aynı R5 5600X gibi besleyemez mi?
Ben oyunlarımı 2K oynuyorum, aynı şekilde bende de darboğaz oluşmuyor ancak bu video örneğinde olduğu gibi (2K olduğu için daha düşük kazanç olacağını varsayıyorum) 15-45 FPS olmasa da 8-20 FPS kazanç sağlar mıyım ve sizce değer mi? R5 3600 hala işe yarar bir işlemci olduğu için makul bir fiyattan onu da satar en azından işlemcinin de bir işe yaramasını sağlamış olurum diye düşünüyorum. Değerli fikirlerini belirten arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Değer ancak 2K'de kullanıyorsan işlemci yerine ekran kartı geçişi daha mantıklı. RTX 3070'e veya 3060 Ti'ye geçiş daha mantıklı.
Şu anda kripto olayları yüzünden ekran kartları saçma fiyatlarda geziyor, kendi kartım olan 2070S'i 8.000 liraya satan gördüm o yüzden ekran kartı değiştirmek şu anda oyuncular için mantıklı değil diye düşünüyorum (şahsi fikrim), ama işlemcide cebimden çıkacak para 1200-1500TL olur (3600'ü satınca) o sebepten mantıklı göründü. Zaten dediğim gibi kafamı karıştıran şey mesajıma eklediğim video oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı