Ryzen 5 3600X anakart tavsiyesi

BERNARDO53

Decapat
Arkadaşlar merhaba. 3600X işlemcide Gigabyte Aorus Elite kullanıyordum elimde var diye, arıza yaptı ve servise gonderdim. İsim aksamasin diye yeni bir anakart siparişi verdim, ASUS ROG STRIX B450-F GAMING. X570 modeli tavsiye edildi ancak benim beğendiğim model MSI ve ASUS'ta 2000 TL bandında. Ben dedim madem B450 çalıştırıyor, yanına Cooler Master 360 RGB sıvı soğutma alayım, hem overclock yaparım hem de kasam serinler. Siz değerli arkadaşlarımın da fikrini almak istedim. Sistem:
  • Sapphire Nitro RX 5700 XT SE
  • Ryzen 5 3600X
  • G.Skill Trident Z Neo 16 GB RGB 3600 MHz CL 16
Verimli OC yapilabilir mi? X570 ise neden? Marka MSI-ASUS arasında hangisi? Ben biraz da 1000 TL fazla vermeyeyim diye bu yolu seçtim, tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
900 TL civarı B450 Tomahawk Max alabilirsiniz. VRM kalitesi ve mosfet soğutması oldukça iyi bir anakart. Zaten Ryzen 5 serisi bir işlemci için X570 anakart, fazladan masraf demektir bence.

Öncelikle X570 anakartların iyi VRM'lere sahip olanlarından alırsanız çok iyi OC performansı alırsınız. Gigabyte X570 Aorus Elite kullanıyorum 3800X 4.45GHZ OC iken VRM sıcaklıkları 40 dereceyi görmüyor. B450 3600X için fazlasıyla yeter ama sizin aldığınız B450-F Gaming'in VRM sıcaklıkları çok fazla. Bana sorarsanız fiyatını haketmeyen bir model. Onun yerine Msi B450 Tomahawk ya da wifi olsun isterseniz Msi B450 Pro Carbon alabilirdiniz. Bence 3600X için X570 anakarta gerek yok. Ama B450 alınıyorsa ve OC yapılacaksa Tomahawk'tan aşağısı düşünülmemeli. Soğutucu aldınız mı bilmiyorum ama bana sorarsanız o modelin 360'ına gerek yok sizin için. 240mm fazlasıyla yeterli olacaktır.

Ryzen5 3600x için x570 anakart bence biraz gereksiz.B450 tomahawk max ile güzel çalışıyor.aşağı yukarı aynı sistemi kullanıyoruz. Sakıncası yoksa Aorus Elite nasıl bir arıza verdi,bendekide 3600x ile arıza verdi değiştirmek zorunda kaldım.

Ryzen5 3600x için x570 anakart bence biraz gereksiz.B450 tomahawk max ile güzel çalışıyor.aşağı yukarı aynı sistemi kullanıyoruz. Sakıncası yoksa Aorus Elite nasıl bir arıza verdi,bendekide 3600x ile arıza verdi değiştirmek zorunda kaldım.

Anakart in üzerindeki rgb ler ve kasamdaki fanların RGB si durduk yere çakar gibi yanmaya başladı , bazen yanmadı yeşile sabitlendi RGB fusion programı ile kontrol edemiyordum farklı bı durum Muş. Mayıs ayin da ilk PC topladım o zaman aldığım ürünler teker teker bozuldu :) bu sistem yeni aldım sadece anakart elimde kalmıştı oda gitti gibi hayırlısı bakalim

Anakart in üzerindeki rgb ler ve kasamdaki fanların RGB si durduk yere çakar gibi yanmaya başladı , bazen yanmadı yeşile sabitlendi RGB fusion programı ile kontrol edemiyordum farklı bı durum Muş. Mayıs ayin da ilk PC topladım o zaman aldığım ürünler teker teker bozuldu :) bu sistem yeni aldım sadece anakart elimde kalmıştı oda gitti gibi hayırlısı bakalim
Benimkinde EZ_Debug ledler disko ışıkları gibi oldu.BIOS da donup kalıyordu, sistem sıcaklığı -1 derece ve 127 derece yazıyordu. En sonunda CPU led hep yanık kalmaya başladı,gariptir ki windows ortamında hiç sorun yok saatlerce yük altında çalışıyor. Servise gönderdim sorun yok diye gönderdiler problemi algılayamadı RMA servis. En sonunda THH'ye sikayet ettim. Süreç devam ediyor.B450 tomahawk max ile sıfır sıkıntı.

Benimkinde EZ_Debug ledler disko ışıkları gibi oldu.BIOS da donup kalıyordu, sistem sıcaklığı -1 derece ve 127 derece yazıyordu. En sonunda CPU led hep yanık kalmaya başladı,gariptir ki windows ortamında hiç sorun yok saatlerce yük altında çalışıyor. Servise gönderdim sorun yok diye gönderdiler problemi algılayamadı RMA servis. En sonunda THH'ye sikayet ettim. Süreç devam ediyor.B450 tomahawk max ile sıfır sıkıntı.

Aynen benimkiler de disko gibi falan Windows açıkken bende oyunlar oynadım sıkıntı yok filan hayirlisi
X470 gaming plus Max ile tomahawk Max arasında ne fark var bilen varmı...... Çok pahalı olmasa x570 pro Carbon dusunuyordumda tam 1000 TL fark var azda olsa anakartta RGB olsun istiyordum MSI in da uçuşlarında RGB yok

X470 gaming plus max ile tomahawk max'ın kayda değer bi farklılıkları yok olan farkları bildiğim kadarıyla yazayım
1-)Tomahawk max 1 adet m.2 slot, x470 gaming max 2 m.2 slotu var
2-)Tomahawk max front panelde 2x USB 3.2(gen1 tip A), x470 gaming max 4x USB 3.2(gen2 tip A)
Bildiklerim bunlar bence fiyat farkına değmez.

X470 gaming plus max ile tomahawk max'ın kayda değer bi farklılıkları yok olan farkları bildiğim kadarıyla yazayım
1-)Tomahawk max 1 adet m.2 slot, x470 gaming max 2 m.2 slotu var
2-)Tomahawk max front panelde 2x USB 3.2(gen1 tip A), x470 gaming max 4x USB 3.2(gen2 tip A)
Bildiklerim bunlar bence fiyat farkına değmez.
Bende ikitane M2 SSD var yandık :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı