Ryzen 5 3600X Aşırı Isınma Sorunu

Ses fazla olur hem hem de çok bir değişiklik olmaz atıyorum 85 ise 80'e iner en fazla düşüş bu olur tahminim.
Ama yine söylüyorum sonradan alacağınız soğutucu işlemcinizin asıl kimliğini size göstermesini sağlar.
Açıkçası yeni soğutucu almam için 1 ay falan beklemem gerekiyor. Onu almak için bekleyeyim derken işlemcimin erimesini izlemek istemiyorum :)

Bu konu 1 senedir açılıp kapandı aslında. Nedeni Boost ayarından kaynaklı. İşlemci 1.4 voltajın üzerine çıktığı için ısınıyor. 3.9 ghz a sabitleyip kullanabilirsiniz benim gibi. Biostan Core ratio üzerine gelin, 39 yazıp enter tuşlayın. Kaydedip çıkın, sıcaklıkları bizimle paylaşın aynı oyunlarda.
Fan ayarı yaptım o olmazsa en yakın zamanda deneyeceğim, teşekkürler.

Açıkçası yeni soğutucu almam için 1 ay falan beklemem gerekiyor. Onu almak için bekleyeyim derken işlemcimin erimesini izlemek istemiyorum :)

Fan ayarı yaptım o olmazsa en yakın zamanda deneyeceğim, teşekkürler.
Hiç gerek yok, dediğimi yapın 10 derece en az düşecektir. Buda sizi masraftan kurtarır. İleride kule tipi soğutucu alırsınız içiniz rahat olur. Ama bir kez daha söylüyorum şart değil soğutucu O.C yapmayacaksanız.

Islemci kendi kendini OC ediyor ve çıkabileceği maksimum isi derecesinde çalışıyor. BIOS dan XFR ozelligini kapatın. Böylece işlemci sabit base saat hızında yani OCsiz çalışacak. Ryzen Stok soğutucuları OC yapilmadan kullanılırsa yeterli. Kasa hava sirkulasyonunuz, kasanin bulunduğu ortam(arkasi duvara dayalı mı vs vs.) gibi faktörlerde etki edebilir.

Hiç gerek yok, dediğimi yapın 10 derece en az düşecektir. Buda sizi masraftan kurtarır. İleride kule tipi soğutucu alırsınız içiniz rahat olur. Ama bir kez daha söylüyorum şart değil soğutucu O.C yapmayacaksanız.
Wraith Prism yeterli olur mu sizce? Uygun bir fiyata buldum ve eğer olursa beklemeden almak isterim.Beklersem 360mm radyatörlü bir sıvı soğutma alacağım :)

Wraith Prism yeterli olur mu sizce? Uygun bir fiyata buldum ve eğer olursa beklemeden almak isterim.Beklersem 360mm radyatörlü bir sıvı soğutma alacağım :)
hocam öncelikle dediğim gibi yapıp, 3.8 ve 3.9 da maksimum zorlayarak test edin (prime 95 ile 15 dk yeterli) daha sonra eğer sıcaklıklarınız 80-85 i geçmiyorsa bu şekilde devam zaten oyunlarda bu seviyeye gelmesi imkansız. Bu maksimum zorlama ile gelinecek değerler. Sonra oyunlarda da test edin. işlemci yük altında 70'in altındaysa normal değerler. Benim tavsiyem 3.8, 3.9 ghz arasında çalıştırılması. Oyunlarda test ettiğimde performans kaybı yaşamadığımı da belirteyim. 1-2 fps belki onuda ayırt edemediğimi belirteyim. Soğutucu daha sonraki mesele, tercihen kasanıza uyumluysa kule tipi soğutucu fazlasıyla yeterlidir. Ben FPP Windale 6 kullanıyorum. Kasa içi hava akışına da dikkat edin.
https://www.hepsiburada.com/fsp-win...120mm-mavi-ledli-islemci-fani-pm-HB00000AXBQB

Voltaj düşürüp boost hızında oc yapabilirseniz ani ısı artışlarının önüne geçebilirsiniz gereğinden fazla voltaj veriyor anakart.Ben dahil çoğu bu işleri bilen kişiler böyle kullanıyor. Pbo kapatmak bir çözüm değil zaten ısınmasının sebebi voltaj herkesin tek bildiği pbo kapat bu performans kaybı yaşatır çözüm değil. Forumda görmediğim için söylüyorum dh forumda bu konuda konular var yardımcı olacak ki burada sunulan çözümler yetersiz her gördüğüm bu gibi konularda.

Boostla zaten oyunlarda 4, 4.1 e çıkıyor, ama sıcaklık 10 derece artıyor. 3.9 ghz da performans kaybı yaşamıyorum onu belirteyim. Core ratio fixleyince zaten voltajı otomatik olarak düşürüyor. Bilmeyen biri voltaj ayarlarına girerse sistem açılmayabilir. Amatör kullanıcılar benim dediğim yöntemi uygulasınlar.

Geçen gün test yaptım;
-4.0 ghzda 15dk prime 95 testi max 90 derece
-3.9 ghzda 15dk prime 95 testi max 80 derece
-3.8 ghzda 15dk prime 95 testi max 74 derece
Hertürlü zorlama ve testi yaptım, bu işlemci için en uygun aralık 3.9 ghz olduğunu düşünüyorum.

Bende 3600x+2070super kullanıyorum, asusun uygulamasında 60-65 derecelerde gösterirken ryzen masterda 55 derecelerde görünüyıor. Ne kadar etkiler bilmiyorum ama açık uygulamalarım oluyor çift ekranda canlı masaüstü gibi.
Bu değerler çok mu yüksek ?
Asus
Screenshot_2.png

Ryzen Master
Screenshot_3.png

Boostla zaten oyunlarda 4, 4.1 e çıkıyor, ama sıcaklık 10 derece artıyor. 3.9 ghz da performans kaybı yaşamıyorum onu belirteyim. Core ratio fixleyince zaten voltajı otomatik olarak düşürüyor. Bilmeyen biri voltaj ayarlarına girerse sistem açılmayabilir. Amatör kullanıcılar benim dediğim yöntemi uygulasınlar.

Geçen gün test yaptım;
-4.0 ghzda 15dk prime 95 testi max 90 derece
-3.9 ghzda 15dk prime 95 testi max 80 derece
-3.8 ghzda 15dk prime 95 testi max 74 derece
Hertürlü zorlama ve testi yaptım, bu işlemci için en uygun aralık 3.9 ghz olduğunu düşünüyorum.

Bunu yapmayı düşündüm ama emin olamadım.

Geri
Yukarı