Ryzen 5 3600X Boost Speed Problemi

Hacımurat

Hectopat
İyi akşamlar. Dün yukarı da adından bahsettiğim işlemcim hakkında ısınma sorunları yaşıyordum. Çok şükür bu gün hepsini çözdüm. Fakat şimdi ise başka bir şeye kafam takıldı. İşlemci sıcaklık değerleri en yüksek 65 dereceyi görmesine rağmen işlemcim 4.0-4.1Ghz hızları arasın da dolaşıyor. Çok nadir 4.2'yi görüyor. Fakat işlemcinin 4.4Ghz'ye kadar çıkma kapasitesi var. Bu neden oluyor? Nasıl çözebiliriz? Ana kartım MSI B450m PRO M-2

Stok fan ile o değerlere çıkılamıyor hocam.Voltajı arttırmanız lazım bu seferde sıcaklık yükselir. Üstelik o anakartla O.C işlemlerine pek girmeyin derim.

İşlemcin sürekli 4.4 hızında çalışamaz. Gerekli şartlar sağlandığında o hıza çıkar, anakartın VRM kalitesi, VRM ısısı çok önemli ve aynı şekilde stock soğutucu ise yine o hızlarda sabit kalmaz hatta çıkmaz. Saniyelik olarak çıkabilir ancak o da ısınmayan bir işlemde.

Dün itibari ile stock soğutucu kullanmıyorum. COOLER MASTER MasterAir MA410p soğutucusunu, gene aynı markanın Mastergel Regular termal macununu aldım. Stress testlerin de 77-78 derece arasın da sabitleniyor. Oyunlar da ise en yüksek 65 derece, ortalama ise 58 ile 61 arasın da gidip gidip geldi. Fakat ana karttan dolayı olabilir. x470 gibi bir ana kart alsam durum değişir mi?

İşlemcinin ne kadar termal potansiyel boşluğu varsa (yani soğutma çözümün ne kadar iyiyse) o kadar yüksek frekanslara çıkar. Yük altındayken bütün çekirdeklerin 4.4GHz hızına çıkması beklenmez Ryzen ile. Boştayken anlık olarak çıkabilir. Beklenen davranış budur.

Bana o soğutucuya göre sıcaklıklarınız fazla geldi. Aynı değerleri hatta oyunda biraz daha iyi 2700X ve stok soğutucum ile alıyorum. Kasanız ne?

Dün itibari ile stock soğutucu kullanmıyorum. COOLER MASTER MasterAir MA410p soğutucusunu, gene aynı markanın Mastergel Regular termal macununu aldım. Stress testlerin de 77-78 derece arasın da sabitleniyor. Oyunlar da ise en yüksek 65 derece, ortalama ise 58 ile 61 arasın da gidip gidip geldi. Fakat ana karttan dolayı olabilir. x470 gibi bir ana kart alsam durum değişir mi?
İşlemci sıcaklığıyla anakartın pek alakası yok, en son BIOS sürümü kurulu olduğu sürece yakın performans verecektir. MasterAir serisi çok güzel değil. 78 derece normal. Oyunda 60 derece ortalama normal. Her şey normal.

İyi akşamlar. Dün yukarı da adından bahsettiğim işlemcim hakkında ısınma sorunları yaşıyordum. Çok şükür bu gün hepsini çözdüm. Fakat şimdi ise başka bir şeye kafam takıldı. İşlemci sıcaklık değerleri en yüksek 65 dereceyi görmesine rağmen işlemcim 4.0-4.1Ghz hızları arasın da dolaşıyor. Çok nadir 4.2'yi görüyor. Fakat işlemcinin 4.4Ghz'ye kadar çıkma kapasitesi var. Bu neden oluyor? Nasıl çözebiliriz? Ana kartım MSI B450m PRO M-2
soğutucu yeterli olursa 4,4 üstü de görebilir. 65 çok değil ama iyi bir soğutucu şart.

Hepinize teşekkür ederim yorum yaptığından ötürü. Herkese iyi akşamlar, iyi formlar dilerim
Arkadaşlar sorun nasıl olduğunu anlamadığım bir şekil de çözüldü. Özellikle Witcher 3'te bu hız civarların da sabit kalıyor

Dosya Ekleri

• Adsız-min.png
    Adsız-min.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı